Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Zeltiņu Raķešu bāze - vieta, kas glabā noslēpumus

Zeltiņu raķešu bāze, foto 1188

Alūksnes novadā, Zeltiņu pagastā PSRS laikā pēkšņi izzāģēja 330 hektārus meža masīvu un uzsāka būvniecību. Tas bija slepens militārs objekts, par kuru zināja tikai izredzētie un “parastiem mirstīgajiem” te nedrīkstēja spert pat soli. Zeltiņu raķešu bāze slēpa sevī baisu noslēpumu.

PSRS slepenās kodolraķešu bāzes

Padomju laikā mūsu pašreizējās valsts teritorijā tika izbūvēti 3 lieli, slepeni militāri objekti – “Strautiņos”, “Zeltiņos” un Tirzā, Gulbenes novadā. Šie bija vieni no visslepenākajiem objektiem visā PSRS un ne velti - visas trīs bāzes glabāja baisu noslēpumu – tajās stingrā slepenībā atradās ballistiskās kodolraķetes, kuras tika turētas palaišanas gatavībā daudzus gadus pēc kārtas.

Kodolraķešu bāze Zeltiņos

Kādu dienu ieradās celtnieku un zāģeru brigādes, sāka izzāģēt meža masīvu un uzreiz pēc projektiem sāka celt objektus. Zeltiņu raķešu bāze aktīvi darbojās no 1961. – 1989. gadam, tajā atradās veselas 4 kodolraķetes, katrai bija savs palaišanas angārs un laukums. Ja iedomājas, ka tā laika cilvēki dzīvojuši netālu no kodolraķetēm, metas šķērmi un baisi, cik ļoti lieli noslēpumi valda apkārt, par kuriem pat nenojaušam. Parastiem iedzīvotājiem nebija zināms, ne kas tur atradās, ne arī iespēja tur pat soli spert, jo teritorija tika apsargāta, ap to bija dzeloņdrātes, kas bija pieslēgtas pie augsta sprieguma elektrības. Vienīgi klīda baumas par to, ka objektā esot augsta radiācija. Arī tas atturēja iedzīvotājus tam tuvoties.

Zeltiņu raķešu bāze mūsdienās – vieta piedzīvojumiem

Joprojām, lai arī laika zoba grauzti, angāri ir saglabājušies un tiem, kas vēlas izbaudīt ekstrēmu pastaigu, Zeltiņu raķešu bāze ir atvērta piedzīvojumu meklētājiem. Tagad tas ir interesants objekts, kurā var apskatīt angārus, pamesto un sagrauto atpūtas zonu. Te savas liecības atstājuši tajā laikā dienējošie karavīri. Laikam ejot, viņu sienās ieskrāpētie paraksti joprojām dzīvo šajā zonā. Kādā ēkā savu vietu raduši arī lāzertaga cienītājii.

Šeit var manīt arī aizgruvušus bunkurus, dažādus objektus un to pārpalikumus, bet zināmākais simbols Zeltiņu raķešu bāzes teritorijā ir Ļeņina galva, kas ziemā izskatās gluži amizanti, jo tai ir bieza sniega kārta, kas atgādina cepuri vai sirmus, biezus matus. Mums izdevās iemūžināt šo sniegoto galvu, kas arī, it kā raud, acīmredzot kūstošais sniegs ir tecējis gar pieminekļa acīm.

Jārēķinās gan, ka te nav neviena vieta, kur paēst, bet tā kā teritorija ir liela, nodrošinies ar kādu karstu dzērienu un uzkodu. Mazmājiņas gan te ir, bet ekstras negaidiet. Kopumā jāsaka – vieta noslēpumaina, nedaudz baisa, ideāla pamesto ēku cienītājiem un vēstures mīļotājiem. Staigāt nāksies pa mežu, tāpēc jārēķinās ar atbilstošiem apaviem un apģērbu.

Nelaid garām iespēju uzzināt par citām lieliskām atpūtas vietām Vidzemē - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...