Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

3 briesmu lietas, kas var notikt, ja nesavāksi dārzā nobirušās koku lapas!

Rudenī tā vien gribas jau paslinkot un ieslīgt mierā no lielajiem dārza darbiem, bet nedrīkst! Koki gatavojas ziemas mieram, nometot lapas, bet Tev nav laiks atpūtai! Lapas jāsavāc tās grābjot vai izmantojot lapu pūtēju. Bet, ja nesavāksi nobirušās koku lapas, var notikt briesmu lietas!

1. Pavasarī dārzs var tikt apsēsts ar kaitīgiem kukaiņiem un sēnītēm

Lapās vairojas sēnītes un kukaiņi, to kūniņas, kas pavasarī ar lielu sparu atsāk savu uzdzīvi. Trūdošās lapas ziemā ir gana labs siltuma avots, lai neizsaltu dažādi kaitēkļi un tiem būtu no kā baroties. Arī sēnītes tādējādi veidojas un vairojas un pavasarī var smagi kaitēt veselajiem dārza augiem. Jo sevišķi nevēlamas ir ozolu lapas, kas sadalās vislēnāk, jo tās ir biezas un cietas. Vidējais laiks, kas aizņem ozola lapu sadalīšanās procesam ir 2 – 3 gadi. Šajā laika periodā sēnītēm un kaitēkļiem ir ļoti pateicīga vide.

2. Zālājs var pārvērsties sūnās

Trūdošās lapas biezā kārtā traucē piekļūt svaigam gaisam, tas veido skābu vidi, līdz ar to augsne tiek saskābināta, bet zālājs skābā augsnē slikti aug. Toties sūnas gan augs griezdamās skābā augsnē un ar laiku no zālāja nepaliks ne miņas.

3. Var savairoties dažādi grauzēji

Ja domāji, ka pelēm un citiem grauzējiem netīk biezās lapu kārtas, tad maldies! Arī grauzējiem ir ērti pavadīt ziemu siltā un biezā lapu kārtā vai zem tā ierīkotā pazemes midzenī. Pavasarī šie paši grauzēji mēdz pārtikt no tuvumā esošo koku mizām un citiem gardumiem, kas viņiem pieejami.

Ko darīt ar rudens lapām?

Kad rudens krāsaino lapu bildes sataisītas, un lapu kaudzēs izspēlējušies piemājas bērni, tad šīs lapas vajadzētu savākt un nogādāt prom.

  • Lauku māju īpašnieki nereti lapas nodedzina, tomēr kodīgais gaiss nav tas labākais, kas apkārtējiem un pašam ietu pie sirds.
  • Komposta kaudzes veidošana ir labākais veids, kur likt lapas, tomēr ne visiem teritorijas plašums to atļauj, turklāt ne visiem arī ir nepieciešamība pēc komposta kaudzēm. Der atcerēties, ka arī komposta kaudzēs veidojas un vairojas dažādi nelabvēļi, tādēļ, ja nopietni apsvērts komposta kaudzi veidot un pēc tam arī izmantot, der iegādāties speciāli kompostam paredzētās pievienojamās vielas, kas veicina trūdēšanu, pasargā no sēnītēm.
  • Mežs nav alternatīva lapu iznīcināšanai, jo tādā veidā mežā var tikt ievazātas dažādas slimības, sēnītes un nevēlami koku parazīti. Turklāt lielos daudzumos lapas bojā arī dabīgo meža skaistumu.
  • Parasti, ik gadu ievāktās rudens lapas piedāvā izvest vietējā pašvaldība. Ir vērts painteresēties katram pašam savā pašvaldībā par šo iespēju.

Lasi arī:

Rudens lapas, foto - Cecile Vedemil, Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas