Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

5 iemesli, kāpēc kabačiem ir tukši vidi

Kabaču raža, Foto: Les Bourgeonniers, Pexels.com

Kabaču raža, Foto: Les Bourgeonniers, Pexels.com

Kabacis ir daudzu dārznieku un kārumnieku mīlulis. Tie lieliski piemēroti audzēšanai šaurā, nelielā vietā, fantastiski garšo, tomēr gadās, kad kabaču raža liek vilties. Ir vasaras, kad tie izaug sīki, šķībi un tukšiem vidučiem. Labā ziņa – arī kabacis ar tukšu vidu joprojām ir ēdams un gards, tomēr jāatzīst, ka lielāks prieks, protams, galdā celt veselu augli. Tukšos vidus var izraisīt arī vairāki vides faktori, ko viegli novērst. Kādi ir tipiskākie iemesli, kādēļ kabači izaug ar caurumu vidū?

Apputeksnēšanās

Ja kabači pārsteidz ar tukšu, dobju viduci, tad, iespējams, sēklas nav pienācīgi apputeksnējušās. Visbiežāk sliktu apputeksnēšanu izraisa apputeksnētāju kukaiņu trūkuma. Lai pilnībā apaugļotu sievišķo ziedu, lai tas varētu veidot augļus ar pilnu vidu, ir nepieciešami vairāki simti ziedputekšņu graudiņu. Katram ziedam ir jāsaņem astoņi līdz divpadsmit bišu apmeklējumi, lai sasniegtu šo apaugļošanas līmeni. Ja jums ir aizdomas, ka bites nedara savu darbu, mēģiniet apputeksnēt ziedus pats.

Vīrišķie un sievišķie ziedi izskatās līdzīgi, taču, ja paskatās zem ziedlapiņām, kur tās piestiprina pie kāta, jūs redzēsit atšķirību. Vīrišķos ziedus piestiprina tievs kakls, savukārt mātītēm zem zieda ir pietūkusi vieta. Izvēlieties vīrišķo ziedu un noņemiet ziedlapiņas, lai atklātu putekšņlapas, kas pildītas ar ziedputekšņiem. Iespiediet putekšņlapas sievišķā zieda iekšpusē, lai nodrošinātu ziedputekšņus. Lai iegūtu labākos rezultātus, atkārtojiet ik pēc divām vai trim dienām.

Laistīšana un mitrums

Vēl viens dobu augļu cēlonis ir neregulāra laistīšana. Pareizi apputeksnētiem augļiem, ja mitrums ir bijis neregulārs, centrā joprojām var palikt tukšums, izraisot atsevišķu augļa daļu augšanu ātrāk nekā citu daļu augšanu, kā rezultātā sadalās kabača centrālie audi.

Ieteicams ap kabača stādiem izvietot nedaudz mulčas (5-10cm), lai palīdzētu noturēt miruma līmeni. Tāpat arī laistīšana pēc grafika nekaitēs.

Bora trūkums

Retāk sastopams dobu vidu cēlonis ir bora trūkums. Bors palīdz augiem veidot šūnu sieniņas, kas ir ļoti svarīgi pareizai augšanai īpaši tiem augļiem, kam tipiska strauja augšana. Pirms bora pievienošanas veiciet augsnes pārbaudi, lai pārliecinātos, ka jūsu augam ir nepieciešams šis mikroelements, pēc tam pievienojiet boraksu, šķīdinātāju vai šķīstošu mikroelementu maisījumu atbilstoši iepakojuma norādījumiem.

Pārmērīgs mēslojums

Arī pārāk bagātīga mēslojuma deva rada nevienmērīgu augļa augšanu un var rasties tukši viduči – augļa iekšpuses attīstība atpaliek no augļa ārpuses attīstības tempa.

Sēklas kvalitāte

Dažkārt problēmas izraisa sliktas kvalitātes sēklas. Dārzniekiem, kuri saglabā savas sēklas, jāpārliecinās, ka viņi audzē atklātas apputeksnēšanas vai mantojuma šķirnes. Ja plānojat saglabāt sēklas, vislabāk ir audzēt tikai viena veida kabačus. Ja dārzā ir vairāk nekā viena veida ķirbji, tie var savstarpēji apputeksnēties, un rezultāti bieži vien ir neapmierinoši. Ja meklē piemērotu sēklu, ieskaties - stādaudzētavu un sēklu tirgotāju piedāvājums.

Tagad, kad zini tukšo kabaču rašanās iemeslus, Tev ir līdzekļi, kā novērst vienu no visbiežāk sastopamajām augšanas problēmām. Ja šogad jau esi nokavējis – tad zināsi, kam pievērst uzmanību nākamajā gadā.

Iesakām arī šo:
Krāsnī cepti jaunie kabacīši - ļoti viegla recepte


Kabaču raža, Foto: Les Bourgeonniers, Pexels.com

Kabaču raža, Foto: Les Bourgeonniers, Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas