Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

5 lietas, ko tu nezināji par gultas blaktīm

Gultas blaktis, attēls no Canva.com

Gultas blaktis, attēls no Canva.com

Gultas blaktis kā parazītus cilvēks pazīst jau tūkstošiem gadu. Asinssūcēji, kas uzdarbojas naktīs, apsēduši mājokļus neskaitāmus gadsimtus. Lai uzveiktu kaitēkli, tas jāiepazīst. Vai tu zini visu par gultas blaktīm?

Traumatiska pārošanās

Blaktīm ir raksturīga traumatiskā pārošanās – tēviņš caurdur mātītes vēderu. Reizēm tēviņi cenšas sapāroties ar citiem tēviņiem, tiem caurdurot vēdera apvalku. Šādu kļūmīgu rīcību var izskaidrot ar faktu, ka galvenais seksuālais signāls ir paēdušas mātītes lielums, tādēļ tēviņš reizēm cenšas sapāroties ar tikko paēdušu tēviņu. Vietās, kur gultas blakts izplatība pārklājas ar tropu gultas blakts izplatību, abas sugas savstarpēji mēdz sapāroties, tomēr izdētās olas parasti ir neauglīgas. Izdēto olu daudzums ir atkarīgs nevis no spermas, bet no tā, cik labi mātīte ir paēdusi.

Blakts var būt inficēta

Gultas blakts var būt inficēta ar vismaz 28 dažādiem cilvēka patogēniem. Mierinājumam jāsaka, ka nevienā pētījumā nav pierādīts, ka blakts pārnestu patogēnus no viena cilvēka uz otru. Blakts, piemēram, var būt inficēta ar HIV, MRSA, hepatītu B, hepatītu C, hepatītu E un citām infekcijas slimībām. Vienīgais veids, kā ar gultas blaktīm var cīnīties, ir to dzīves vietas noteikšana un kukaiņu likvidēšana - dezinfekcija.

Invāzijas biežākie cēloņi

Gultas blakšu invāzija jaunās vietās var rasties dažādos veidos:

  • Cilvēks no blakšu pārņemtām vietām ar savām personīgajām mantām (drēbēm, somām, citiem priekšmetiem) var pārnest gan pieaugušos īpatņus, gan nimfas;
  • Daudzdzīvokļu namos gultas blakts var pārnākt no kaimiņu dzīvokļa, izmantojot dažādas spraugas un tuneļus (vēdināšanas sistēmas, elektrības vadu kanālus, telpu virs piekārtiem griestiem);
  • Kukaiņus var atnest savvaļas dzīvnieki, piemēram, sikspārņi, putni, taču labā ziņa, ka suņi un kaķi blaktis nepārnēsā, lai arī tos blaktis mēdz sakost.

Te vietā sens latviešu teiciens – ja sevi sargāsi, arī Dievs tevi sargās. Sargā savu mājokli no blaktīm!

Blakts slēpjas kā vampīrs

Gultas blakts ir aktīva naktī vai aptumšotās telpās. Gluži kā nostāstos par vampīriem – blakts dienas gaismā slēpjas. Tā rod vietu plaisās vai citās tumšās vietās, piemēram, matraču krokās, atsperēs, mēbeļu plaisās. Vislabprātāk blakts meklē patvērumu vietās, kur tā būtu tuvāk savai barotnei. Ļoti bieži šo kaitēkļu invāzija norisinās atklātās vietās cilvēka acu priekšā: zem tapetēm, aiz gleznām, aiz spoguļiem, zem grīdas un sienas paklājiem, gaismas ķermeņos. Galvenie patvēruma nosacījumi ir tumsa, izolācija un drošība.

Kā notiek atvadīšanās no blaktīm

Te var palīdzēt tikai speciālisti, jo blaktis ir izturīgas pret karstumu, pacietīgas un vairojas nesamērīgi daudz un ātri – mātīte dienā izdēj 1-5 oliņas, kopumā savas dzīves laikā blakts mātīte izdēj 200-500 olas. Jārīkojas nekavējoties!

Lai no tām atbrīvotos, īpaši apmācīti speciālisti izmanto:

  • Ķīmiskus līdzekļus;
  • Bioloģiskus līdzekļus;
  • Speciālu aprīkojumu.

Ja pienācis laiks atvadīties no blaktīm, cīņa pret tām jāuzsāk ātri un operatīvi. Meklē zinošus profesionāļus, kuri tev palīdzēs, meklē TTR.

Gultas blaktis, attēls no Canva.com

Gultas blaktis, attēls no Canva.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas