
Uzvaras dienas dekorācijas Maskavā. Foto: EPA/YURI KOCHETKOV
Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam Uzvaras diena, iespējams, ir vissvarīgākā valsts svētku diena gadā. Jau ceturto reizi Maskavas militārā parāde notiks bez augsta ranga viesiem un ar vēl nepieredzētiem drošības pasākumiem, jo Krievijas varas iestādes baidās, ka Kijiva varētu izmantot iespēju uzbrukt.
Ukraina nevar garantēt to ārvalstu amatpersonu drošību, kuras plāno piektdien, 9. maijā, apmeklēt Uzvaras dienas parādi Maskavā, sacīja Volodimirs Zelenskis.
“Mūsu nostāja attiecībā uz visām valstīm, kas 9. maijā dodas uz Krieviju, ir ļoti vienkārša: mēs nevaram uzņemties atbildību par to, kas notiek Krievijas Federācijas teritorijā,” sestdien sacīja Ukrainas prezidents.
"Viņi [Krievija] ir atbildīgi par jūsu drošību. Mēs nesniegsim nekādas garantijas, jo mēs nezinām, ko Krievija varētu darīt šajos datumos," skaidri noteica Zelenskis.
Šis paziņojums izraisīja vēl lielāku diplomātisko saspīlējumu ar Slovākiju, kuras Maskavai draudzīgais premjerministrs Roberts Fico kritizēja Ukrainas prezidenta brīdinājumu.
"Es noraidu šādus draudus drošības apsvērumu dēļ. Es pilnībā respektēju, ka dalībnieku drošība ir Krievijas Federācijas iekšējais jautājums. Bet, ja Zelenska kungs uzskata, ka viņa paziņojumi piespiedīs ārvalstu delegācijas neierasties, tad viņš dziļi kļūdās," tā pirmdien, 5. maijā, atbildēja Fico.
Galu galā nav skaidrs, vai Fico apmeklēs parādi. Viņš līdz šim ir atcēlis vairākas publiskas uzstāšanās, tostarp oficiālos Darba svētku pasākumus, un attiecīgi ir izskanējušas spekulācijas, ka viņš varētu neierasties arī Maskavā.
Serbijas prezidents Aleksandars Vučičs, kurš arī bija plānojis apmeklēt Maskavu kopā ar Fico, pagājušajā nedēļā vizītes laikā ASV saslima, pārtraucot savu ceļojumu un atgriežoties Belgradā, kur viņš uz īsu brīdi tika hospitalizēts.
Fico un Vučičs bija vienīgie Eiropas līderi, kas paziņoja par savu dalību Krievijas Uzvaras dienas parādē, un šis lēmums izpelnījās asu kritiku no Eiropas Savienības (ES) puses. Serbijas prezidenta gadījumā Brisele izteica stingru brīdinājumu, norādot, ka šī vizīte pārkāptu ES dalības kritērijus un, iespējams, kaitētu Serbijas pievienošanās procesam 27 dalībvalstu blokam.
Tomēr Maskavas vērtīgākais sabiedrotais un, iespējams, vissvarīgākais viesis būs klāt parādes laikā - Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins no 7. līdz 10. maijam dosies oficiālā vizītē uz Krieviju, lai piedalītos svinībās, svētdien paziņoja Kremlis.
Drošību parādes laikā neviens negarantē
Pagājušajā nedēļā Putins ierosināja trīs dienu pamieru ar Ukrainu no 7. līdz 9. maijam saistībā ar Uzvaras dienas svinībām. Kijiva šo ideju kategoriski noraidīja, un Zelenskis to nosauca par "teātri", kas paredzēts, lai mazinātu Krievijas starptautisko izolāciju un radītu labvēlīgu atmosfēru svinībām Maskavā.
Zelenskis paziņoja, ka šis priekšlikums nav nopietns mēģinājums izbeigt karu, un atkārtoti pauda Ukrainas atbalstu ASV iniciatīvai, kurā aicināts panākt beznosacījumu pamieru uz 30 dienām.
Ukrainas prezidents brīdināja, ka Maskavas īstermiņa pamieru pārkāpumu vēsture mazina jebkādu uzticēšanos tās jaunākajam piedāvājumam: "Viņi nogalina līdz (7. maijam), uz pāris ērtām dienām ietur pauzi, tad 11. maijā atkal sāk uzbrukt."
Pirmdien, dažas dienas pirms parādes, kad Krievijas galvaspilsētā notika mēģinājumi, varas iestādes paziņoja, ka naktī uz pirmdienu, tuvojoties pilsētai, tika pārtverti četri bezpilota lidaparāti.
Arī otrdien, 6. maijā, Krievijas varasiestādes ziņoja par masveida kamikadzes dronu uzbrukumiem Maskavai, kā dēļ slēgtas visas galvaspilsētas lidostas.
Krievija jau ir atcēlusi Uzvaras parādi okupētajā Krimas pilsētā Sevastopolē. Maskavas ieceltais Sevastopoles gubernators paziņoja, ka parāde nenotiks drošības risku dēļ.
Šis paziņojums nāca klajā pēc ziņām par Krievijas 50 miljonu vērtā iznīcinātāja “Su-30” notriekšanu, kas paveikts ar no Ukrainas jūras drona palaistu raķeti.
"Šī ir pasaulē pirmā kaujas lidmašīnas iznīcināšana, ko veicis jūras drons," sestdien paziņoja Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde.
Šī ir trešā reize pēc kārtas, kad Sevastopolē ir atcelta parāde. Okupētajā ostas pilsētā tā pēdējo reizi notika 2022. gadā, neilgi pēc tam, kad sākās Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā.

Uzvaras dienas dekorācijas Maskavā. Foto: EPA/YURI KOCHETKOV