
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas teritorija. Foto: Edijs Pālens/LETA
Lai uzlabotu gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju uzraudzību, valdība šodien atbalstīja grozījumus Ministru kabineta noteikumos par gripas pretepidēmijas pasākumiem, atjaunojot augšējo elpceļu monitoringu arī atsevišķās izglītības iestādēs lielākajās Latvijas pilsētās.
Līdz šim gripas monitoringā bija iesaistītas primārās veselības aprūpes iestādes un stacionārās veselības aprūpes iestādes, jo Covid-19 pandēmijas laikā izglītības iestādes tika izslēgtas no gripas monitoringa.
Tāpat lemts paplašināt monitorējamo respiratoro vīrusu infekciju klāstu, kā arī izmantot jaunu pieeju epidēmiskā sliekšņa noteikšanas kritērijiem atbilstoši starptautiskajām rekomendācijām.
Turpmāk tiks izmantota jauna pieeja epidēmiskā sliekšņa kritērijiem, kas atbilst Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijām.
Gripas epidēmijas sākums tiks izziņots, ja pozitīvo paņemto paraugu īpatsvars sasniedz 10% vai vairāk,
savukārt epidēmijas beigas noteiks brīdis, kad šis rādītājs samazināsies zem 10%.
VM argumentē, ka šāda pieeja nodrošinās precīzāku un zinātniski pamatotu epidēmijas definēšanu, kas ir svarīgi sabiedrības veselības plānošanā un pasākumu ieviešanā.
Veselības ministrija (VM) norāda, ka izglītības iestāžu sniegtie dati ļaus labāk novērtēt infekciju izplatību un savlaicīgi ieviest nepieciešamos pasākumus.
Ziņošana notiks reizi nedēļā, sākumā norādot kopējo izglītojamo skaitu un pēc tam - faktisko apmeklējumu. Informācijas apjomu un ziņošanas veidu ar izglītības iestādi saskaņos Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas teritorija. Foto: Edijs Pālens/LETA