Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Augkopji par 2023. gada augusta vētras postījumiem saņems atbalstu 1,135 miljonu eiro apmērā

Foto: Evija Trifanova/LETA

Foto: Evija Trifanova/LETA

Valdībā otrdien nolēma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt 1,135 miljonu eiro pagājušajā vasarā negaisos cietušos kultūraugu audzētājiem, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Ministrijas pārstāvji skaidro, ka teritorijās, kurās 2023.gada 7.augustā plosījās spēcīgā vētra un lielgraudu krusa, bojā aizgāja ievērojama daļa lauksaimniecības kultūraugu sējumu un stādījumu. Lauksaimnieki cieta lielus zaudējumus, īpaši tie, kuriem nebija iespējas savus stādījumus apdrošināt, jo ne visus riskus var apdrošināt.

Atbalsta likme par hektāru konkrētam kultūraugam aprēķināta, pamatojoties uz vidējo ieguldījumu apmēru jeb mainīgajām izmaksām katram kultūraugam. Noteikumi arī paredz nosacījumus, kādos lauksaimnieks var atbalstu saņemt.

Lauksaimnieks atbalstu var saņemt par platību, kas nopostīta pērn 7.augustā un par kuru lauksaimnieks līdz 25.augustam paziņojis Lauku atbalsta dienestā (LAD), norādot kultūru un hektāru skaitu, kā arī sniedzis postījumu pierādījumus.

Atbalstu var saņemt arī par platību, kura nav apdrošināta 2023.gadā un atbilstoši normatīvajiem aktiem deklarēta ilgtspēju sekmējošā ienākumu pamatatbalsta vai maksājuma mazajiem lauksaimniekiem saņemšanai 2023.gadā.

Par graudaugu, eļļas augu vai tauriņziežu platību atbalstu var saņemt, ja cietusī platība veido vismaz 90% no kopējās attiecīgās kultūras deklarētās platības. Nosacījums neattiecas uz augļiem un dārzeņiem. Tāpat uz atbalstu var pretendēt, ja lauksaimnieks saņēmis 2023.gada ES ārkārtas atbalstu par salnās cietušo augļu platību. Tādā gadījumā vētras atbalstu aprēķina tikai par to lauka daļu, kura nav kvalificējusies ES ārkārtas atbalstam.

Noteikumi arī nosaka, ka atbalsta saņēmējam jāapņemas nepārtraukt attiecīgo lauksaimniecisko darbību vismaz 12 mēnešus pēc atbalsta saņemšanas, kā arī atbalsta saņēmējam, kurš pretendē uz atbalstu par graudaugu, tauriņziežu vai eļļas augu platību, jāapņemas apdrošināt attiecīgā kultūrauga 2025. un 2026.gada ražu.

Atbalstu kopumā varētu saņemt 133 augkopības saimniecības par 80 hektāru augļu, ogu un ilggadīgo stādījumu platību, 124 hektāru dārzeņu platību un 1659 hektāru graudaugu, eļļas augu un tauriņziežu platību.

Foto: Evija Trifanova/LETA

Foto: Evija Trifanova/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas