Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Bērnības trauma – Vai esi to piedzīvojis? Kā to atpazīt?

Bērnības trauma, foto: Juan Pablo Serrano Arenas  on pexels.com

Bērnības trauma, foto: Juan Pablo Serrano Arenas on pexels.com

Arvien biežāk mēs saskaramies ar situācijām, kad, meklējot problēmu cēloņus nonākam līdz atziņai, ka pie vainas ir kāda nesadziedēta “bērnības trauma”. Agrāk par šādām lietām daudz nerunāja, taču pēdējā laikā cilvēki vairāk pievērš uzmanību arī psiholoģiska rakstura jautājumiem, kas var radīt nopietnas sekas visu mūžu. Bieži vien tas ir kāds notikums, situācija vai vide, kas jums lika justies neaizsargātam, turklāt bērnības traumas atstāj sekas visā turpmākajā dzīvē un ietekmē gan domāšanas veidu, gan to, kā cilvēks reaģē uz notikumiem vai apkārtējo pasauli.

Jāsaprot, ka nav tādas noteiktas cēloņu un seku formulas, kas norāda, kā atpazīt bērnības traumu – ir dažādi traumu veidi un katras personas reakcija uz kādu notikumu šodien ir atkarīga no daudziem faktoriem, kam šis cilvēks ir izgājis cauri savā iepriekšējā pieredzē.

Iespējamo traumu cēloņi var būt daudz un dažādi: tā var būt seksuāla vai fiziska vardarbība bērnībā, pieredzēta vardarbība ģimenē, sabiedrībā vai skolā, dažādu dabas katastrofu pieredzēšana, tuvu cilvēku zaudēšana, saskarsme ar nopietnu slimību vai nāvi, pēkšņa nonākšana nabadzībā, skolu maiņa u.c.

Tie ir tikai daži no izplatītākajiem piemēriem, bet var gadīties, ka Tava pieredze var izrādīties traumatiska pavisam kādu citu cēloņu dēļ, kas nebija šai sarakstā. Jāņem vērā, ka bērna smadzenes ir daudz neaizsargātākas nekā pieaugušajiem, tādēļ sekas lieliem pārdzīvojumiem var būt ilgstošas.

Bērnības traumas pazīmes

Ir daudz dažādu veidu, kā bērnības traumu ilgstošas ​​sekas var ietekmēt jūsu pieaugušo vecumu, tostarp:

Posttraumatiskā stresa sindroms

Lai gan daudzi cilvēki zina par posttraumatiskā stresa traucējumiem (PTSD), kas rodas neatrisinātas traumas dēļ. Šīs traumas ietekmē cietušais var atkal un atkal izdzīvot iztēlē traumatisko notikumu, viņam var rasties izvairīšanās vai depresijas pazīmes, reizēm dusmas, pašiznīcinoša vai riskanta uzvedība, uzticēšanās problēmas. Dažkārt pieaugušā vecumā šādiem cilvēkiem veidojas pastiprināta tieksme pēc atkarību izraisošām vielām, ēšanas traucējumi u.c.

Ja novēro sevī šādu uzvedību bez redzama iemesla, vajadzētu apstāties un padomāt, vai nav palicis kas neatrisināts no bērnības. Turklāt jāsaprot, ka tā noteikti nav Tava vaina, ja ir noticis kas tāds, kas īsti nebija jūsu kontrolē.

Vilšanās tuvākajos - vecākos, radiniekos

Daļa bērnības traumu var rasties tieši no cilvēkiem, kas bijuši tuvi. Piemēram, ja traumas cēlonis ir vecāks – jums vēlāk var rasties problēmas ar spēju uzticēties pieaugušajiem. Ar laiku, pieaugušā vecumā, tas var ietekmēt Tavas spējas veidot attiecības ar citiem cilvēkiem.

Dažkārt cilvēki, kuri cietuši no tuvāko cilvēku pāridarījumiem, veido neveselīgas attiecības ar līdzīga tipa cilvēkiem – piemēram, cilvēks, kas bērnībā cietis no vardarbības pret bērnu, var apprecēties ar vardarbīgu dzīvesbiedru).

Jebkurā gadījumā, ja Tu cīnies ar veselīgu attiecību veidošanu un ir problēmas izveidot veselīgas attiecības ar vienaudžiem, tas var liecināt par neatrisinātu bērnības traumu.

Emocionālā vardarbība un atbildes reakcijas

Bēl kāda bērnības traumas blakusparādība var būt tava nespēja kontrolēt emocijas. Šī problēma var izpausties kā nevaldāmas un pēkšņas dusmas, depresija, trauksme, nespēja izteikt savas emocijas. Atkal, šie ir tikai daži piemēri. Jums var rasties dažādas problēmas, kad runa ir par emocionālās veselības regulēšanu, taču, ja problēma kļūst pārāk traucējoša un uzkrītoša, noteikti padomājiet par tās cēloņiem.

Fiziskās veselības problēmas

Lai gan bērnības traumas vairāk skar tieši garīgo veselību un emocionālo labsajūtu, tomēr ir novērots, ka bērni, kas cietuši no vardarbības, biežāk saskaras arī ar tādām nopietnām veselības problēmām kā diabēts, astma, insults. Savukārt pieaugušā vecumā noslieces uz vardarbību ir ievērojami biežāk tiem, kas bērnībā tikuši traumēti.

Ja novērojat šīs pazīmes sev vai savos tuvajos, nepalieciet vienaldzīgi. Pievērsiet uzmanību problēmai un meklējiet problēmu risinājumus, lai atbrīvotos no bērnības traumām.

Izlasi:

Bērnības trauma, foto: Juan Pablo Serrano Arenas  on pexels.com

Bērnības trauma, foto: Juan Pablo Serrano Arenas on pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas