Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Bērns sēž W pozā - vai jāsāk uztraukties?

Bērns sēž w pozā, Photo by Tatiana Syrikova from Pexels

Bērns sēž w pozā, Photo by Tatiana Syrikova from Pexels

Bērni bieži sēž W pozā un tā ir tipiska attīstības daļa, īpaši viņi šādā pozā sēž aktivitāšu un spēļu laikā, jo poza nodrošina papildu stabilitāti un nav nepieciešams tik daudz izmantot muskuļus, lai varētu nosēdēt taisni. Taču, ja bērns pārāk bieži sēž šajā pozīcijā, tad vajadzētu pievērst uzmanību, jo tas var liecināt par sīkās motorikas problēmām, kā arī citām attīstības problēmām, taču pati par sevi W sēdēšana nav nekas tāds, par ko vajadzētu ārkārtīgi raizēties. Sēdēšana W pozā bieži tiek novērota bērniem ap 3 gadu vecumu, bet ar laiku šis ieradums izzūd. Ja bērns šajā pozā sēž tikai dažreiz, tas, iespējams, ir tikai ērts veids, kā rotaļāties vai atpūsties. Tomēr fizioterapeiti un ergoterapeiti aicina pievērst uzmanību, ja bērns šādā stāvoklī sēž regulāri. Tas var liecināt par dažādām problēmām.

Par kādām problēmām var liecināt sēdēšana W pozā?

Muguras un kāju vājums. Sēdēšanu W-pozā bērni nereti izvēlas, ja viņu kājas vai mugurkauls nav pietiekami izturīgs, lai rotaļu laikā viņi būtu stabili. Pievērs uzmanību citām slikta muskuļu tonusa pazīmēm, piemēram, bieža krišana vai neveiklība, slikta stāja.

Gūžas displāzija. Vai Tavam bērnam ir diagnosticēta kāda gūžas problēma, piemēram, gūžas displāzija? Ja jūsu bērnam ir gūžas displāzija, tad nekādā gadījumā nevajadzētu ļaut bērnam sēdēt W pozā, jo palielinās izredzes izmeģīt gurnus. Pievērs uzmanību gūžas sāpju pazīmēm, pat ja jūsu bērnam nav oficiāli diagnosticēta gūžas displāzija. Dažreiz šo stāvokli ir grūti noteikt, līdz bērni ir mazliet vecāki un sūdzas par diskomfortu.

Ortopēdisko problēmu attīstīšanās. Pārāk bieži sēžot W stāvoklī, var izraisīt kāju un gurnu muskuļu saspringumu, kas savukārt var kavēt normālu bērna attīstību, koordināciju un līdzsvaru. Pievērs uzmanību izmaiņām bērna gaitā.

Divpusējā koordinācija. W sēdēšana var liecināt, ka bērns cenšas izvairīties noliekām kustībām labajā vai kreisajā pusē. Piemēram, sēžot W stāvoklī ir apgrūtināta iespēja pagriezties. Līdz ar to bērns lietas, kas atradīsies viņam labajā pusē, ņems tikai ar labo roku, bet tās, kas kreisajā – tikai ar kreiso. Šeit vajadzētu pievērst uzmanību bērna veiklības attīstībai un raudzīties, vai nekavējas, piemēram sīkās motorikas attīstība.

Citi iemesli. W sēdēšana var būt problēma arī tad, ja bērnam ir paaugstināts muskuļu tonuss vai noteikti neiroloģiski apstākļi, piemēram, cerebrālā trieka. Šādos gadījumos W sēdēšana var padarīt muskuļus stingrākus, un laika gaitā sēdēšana citās pozās var kļūt sarežģīta.

Kā rīkoties vecākiem, ja bērns sēž W pozā?

Ja Tavs bērns laiku pa laikam apsēžas W pozīcijā, iespējams, nevajag pārāk satraukties, bet pievērs uzmanību viņa gaitai, kā viņš pārvietojas, rotaļājas un attīstās, vai viņa pozas mainās? Te ir dažas lieliskas idejas, kā palīdzēt bērnam tikt vaļā no W pozas:

Mudini bērnu izmantot dažādas sēdēšanas pozas – tā var būt kā spēle.

· Sēdēšana ar sakrustotām kājām, papildus norādot, kura kāja pārmaiņus atrodas virspusē

· Tupēšana uz ceļiem, kad abas kājas saliektas un tu sēdi uz savām pēdām.

· Sēdēšana ar kājām sāniski – abi ceļi saliekti un abas kājas atrodas vienā ķermeņa pusē.

· Sēdēšana ar kājām taisni priekšā.

· Tupēšana

Vecākam bērnam vari dot uzdevumus ieņemt vienu vai otru pozu, bet jaunākajiem reizēm pietiek, ja tu viņus apskauj – viņi jau pamainīs pozu, kādā viņi sēž, un nonāks jaunā pozīcijā.

Piedāvāt dažādas sēdvietu iespējas, piemēram, sēžammaisi vai mazi soliņi. Alternatīvas mudinās jūsu bērnu bieži pārvietoties un palīdzēs līdzsvarot kāju slodzi.

Ļauj savam bērnam izkustēties citos veidos, lai veicinātu attīstību. Labas iespējas ir tādas lietas kā joga, spēle Twister un rotaļu laukums (līdzsvara baļķis, kāpelēšanas trepes u.c.).

Kādos gadījumos vajadzētu piezvanīt pediatram?

Sazinies ar pediatru, ja pamani, ka bērna W sēdēšana ir saistīta ar citām pazīmēm vai simptomiem, piemēram, zemu muskuļu tonusu, ierobežotu mobilitāti, līdzsvara trūkumu, smalkas motorikas aizkavēšanos, sāpēm vai gūžas displāziju. Bieža sēdēšana šajā pozīcijā var ietekmēt attīstību, izraisīt ievainojumus vai laiku pa laikam liecināt par citām problēmām, kuras jārisina.


Izlasi arī citus noderīgus rakstus:

Kā veicināt bērna pareizu stāju un gaitu?

Vai visiem zīdaiņiem nepieciešams fizioterapeits?

Kas ir Piklera metode – stāsta Fizioterapeite Klaudija Hēla

6 lietas, kas bieži satrauc vecākus


Bērns sēž w pozā, Photo by Tatiana Syrikova from Pexels

Bērns sēž w pozā, Photo by Tatiana Syrikova from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas