Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Daži neparasti stāsti par bērēm un apbedīšanu no apbedītāja pieredzes

Photo by Mayron Oliveira on Unsplash

Photo by Mayron Oliveira on Unsplash

Lai gan apbedīšana primāri saistās ar ļoti skumju notikumu, tomēr jāatzīst, ka Latvijā kapu tēma ir visnotaļ iecienīta. Par to liecina gan izplatītais kapu svētku fenomens, gan citas bēru tradīcijas, kas liecina: latvieši ar nāvi ir ļoti īpašās attiecībās.

Ar interesantākajiem novērojumiem savā apbedītāja pieredzē dalās apbedīšanas biroja “In Sensum” vadītājs Andris Šīmanis.

  • Cilvēkus ļoti satrauc apģērbs, kādā apglabās to tuviniekus vai pašus. Ir gadījies, ka uz apbedīšanas biroju ierodas kundze iegādāties tērpu savām bērēm, bet atnes apmainīt pret citu, jo tomēr iegādātais nederot – nepiestāvot.
  • Tomēr pārlieku pucēt nelaiķi arī nevajagot, ja viņš tā nav darījis, dzīvs būdams. Goda lieta pret mirušo būtu glabāt to tādā tērpā, kāds viņam pašam būtu paticis.
  • Kādreiz latviešiem bēniņos mēdza glabāties zārks paša bērēm. Arī mūsdienās tādi gadījumi esot – cilvēki, vēl dzīvi būdami, nopērk zārku un tur tos mājās nebaltai dienai.
  • Lai gan populārākie ir alkšņa, priedes un oša koka zārki, tomēr uzņēmums “In Sensum” piedāvā arī no klūgām pītus zārkus, kā arī klūgu urnas pelniem. Šādi klūgu izstrādājumi ir ekoloģiski un sadalās dabā.
  • Laukos joprojām nereti līdz bērēm nelaiķi tur nevis morgā, bet šķūnī vai pagrabā. Taču, ticiet vai nē, bet pērkona laikā mirušais jāapsedz ar nātrēm, jo negaisā laikot miroņi kļūstot melni.
  • Mirušos no ārzemēm ved īpašos cinka zārkos, kas darbojas kā ledusskapji. Visvairāk mirušos uz Latviju ved no Lielbritānijas – 80%.
  • Morgos ir pieejamas dažādas maskas, ar kurām var uzlabot nelaiķa sejas krāsu. Ja cilvēks nomiris no sirds kaites, viņš paliek zils. Taču, uzliekot speciālu kompresi, sejas āda atgūst dabisko sejas krāsu.
  • Virsapbedījumi tiek veikti tikai pēc 20 gadiem pēc iepriekšējās kapavietas izveidošanas, izņēmuma gadījumos – pēc 15. Biežāk tas notiek Rīgā, kur kapsētās ir ierobežots vietu skaits un vienas ģimenes kapos grib apbedīt visus piederīgos.


Apbedītājs min arī skumjus gadījumus, kad radinieki neliekas ne zinis par urnu ar nelaiķa pelniem. Gadoties arī tādi vienaldzīgi cilvēki, kuri atnāk uz apbedīšanas biroju un saka, ka esot pilnīgi vienalga, kā viņu tuvinieks tiek apbedīts. Šādos gadījumos apbedītāji piedāvā lētāko apbedīšanas variantu, saglabājot elementāru cieņu pret aizgājēju. Lai ikviens aizgājējs tiktu apbedīts ar cieņu, “In Sensum” birojam ir līgums ar Salaspils domi. Dome piešķir naudu bezpiederīgo nelaiķu apglabāšanai, lai ikviens tiktu izvadīts, kā nākas.

Apbedīšanas birojs “In Sensum” gan strādā ne tikai Salaspilī, bet visā Latvijā, turklāt ne vien organizē bēru rituālus un apbedīšanu, bet veic arī kapavietu uzturēšanu un labiekārtošanu, pieminekļu, piemiņas plākšņu un kapavietas apmaļu izgatavošanu un apzaļumošanu.


Photo by Mayron Oliveira on Unsplash

Photo by Mayron Oliveira on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas