Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

"Dzīvā Sudraba muzejs" Limbažos - neticami iespaidīgs!

Turpinām viesošanos Limbažos. Esam jau apskatījuši Limbažu veco ugunsdzēsēju depo un uzkāpuši Limbažu Viduslaiku pilsdrupu skatu tornī. No torņa nokāpjot, nolemjam, ka pastaigāsimies vēl pa Limbažu šaurajām vecišķajām ieliņām, bet tālu netiekam - tepat gandrīz pretī muzejam un pilsdrupām ir kāda ēka ar plašiem vārtiem, un skaisti bruģētu pagalmu, kas tā vien aicina ienākt. Pagalms ir skaists un te gribas piestāt, kad pamanām, ka lejā uz pagrabstāvu durvis ir atvērtas un ved kāpnes. Te, izrādās, ir izslavētais "Dzīvā Sudraba muzejs", uz kuru norādes redzējām daudzviet pilsētā. Dodamies aplūkot.

Lejā atrodas darbnīca, kur mūs sagaida laipns vīrs, kurš iepazīstina ar vietu, kur esam atnākuši, kā arī pastāsta par to, kā tapuši sudraba mākslas darbi, ko varēsim aplūkot, tostarp dažādas neliela izmēra gleziņas. Lielformāta sudraba kompozīcijas veidojis juvelieris un mākslinieks Oļegs Auzers.

Izstaigājam pagrabstāvu un tad mūs uzved augšstāvā - uz pašu muzeju. Pirms dodamies iekšā - saņemam uzdevumu - pirmajā zālē uz milzīgā sudraba kuģa esot jāatrod noteikts skaits cilvēku figūriņu. Pirmajā brīdī jāatzīst, ka negadītais sudraba skulptūru vērienīgums un smalkums tā apbur, ka redzam tikai koptēlu un tikai pēc rūpīgas aplūkošanas pamanām, ka patiešām - mākslas darbi ir tik ļoti smalki, ka katru on tiem var pētīt ilgstoši un tikai tā iespējams pamanīt ļoti daudzas smalkas un sīkas detaļas, kas izstrādātas līdz niansei. Ar lielu interesi meklējam cilvēciņus - izrādās, te ir vesela kuģa komanda un tās dzīve. Ārkārtīgi interesanti, turklāt - jo ilgāk un rūpīgāk skaties uz mākslas darbu, jo vairāk pamani un jo lielāka apbrīna rodas pret visu to darbu, kas tajā ielikts.

Te vienlaikus atspoguļojas arī virkne problēmu - gan politisku, gan sociālu, ko mākslinieks attēlojis savos darbos. Daudzi darbi ir ar reliģisku vai filosofisku vēstījumu. Tas nav tikai skaistums, tā ir māksla, kas liek apbrīnot un vienlaikus - aizdomāties. Ārkārtīgi iespaidīga ir arī pils skulptūra tālākajā telpā. Arī šeit saņēmām uzdevumu - bija jāsameklē mūki. Lieki piebilst, ka to ieraudzīšana prasīja patiesu darba izpēti - atklājām daudz ļoti smalku detaļu, ko, iespējams, nebūtu ievērojuši, ja šo darbu vienkārši uztvertu kā vienu kopumu. Mūki un karotāji dažādās dzīves situācijās - cits cīņā, cits dodas augšup, cits uz tiltiņa utt. Starp apbrīnojami smalkām sudraba detaļām, kāpnītēm, lodziņiem...

Šis katrā ziņā bija muzejs, kas pārsteidza. Tas bija kas patiesi skaists un kaut kas tāds, pēc kā apmeklēšanas kādu laiku vēl gribas pārdomāt par visu, kas redzēts - par smalkumu, milzīgu darbu, mākslinieka talantu un gudrību, kā arī vēstījumiem, kas nolasāmi šajos darbos. Ja esi Limbažos, šo vietu noteikti iesakām apmeklēt - tas ir tā vērts!

Izlasi arī citus ieteikumus Latvijas apceļošanai mūsu Tūrisma rubrikā!

Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!

Dzīvā sudraba muzejs, foto:1188

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas