Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ekskursija Līgatnes papīrfabrikā - vērts piedzīvot!

Līgatnes vecā papīrfabrika ir viens no šī rudens aizraujošākajiem galamērķiem un interesants galamērķis ne tikai skolēnu ekskursijām, bet arī ģimenes apmeklējumiem. Līgatnes papīrfabrika nav atvērta nepārtrauktai individuālai apskatei, taču notiek regulāras ekskursijas, kā arī ir iespēja pieteikt apmeklējumus. Mēs izvēlējāmies doties šajā neparastajā piedzīvojumā kādā sestdienas rītā un ierodamies norādītajā laikā Līgatnes tūrisma informācijas centrā pie dīķa. Iegādājamies biļeti, nedaudz uzgaidām – mums pievienojas vēl daži apmeklētāji un ekskursija var sākties.

Nenovērtējams pluss viennozīmīgi ir mūsu gide. Viņa ilgus gadus pati nostrādājusi Līgatnes papīrfabrikā un zina daudz interesantu lietu un detaļu ne tikai no vēsturiskā, bet no sadzīviskā aspekta, ļaujot mums iztēloties, kāda bija dzīve šeit tad, kad viss vēl strādāja un darbojās. Tieši mūsu gide šo ekskursiju pārvērta īstā, dzīvā stāstā un iekārtas un ēkas iztēlē it kā atdzīvojās.

Līgatnes papīrfarbikas strādnieku dzīvokļa apskate

Ekskursija sākas ar Līgatnes vecā papīrfabrikas strādnieku dzīvokļa apskati. Mēs tiekam iepazīstināti gan ar sadzīves niansēm, dzīvesstāstiem, kā arī varam ielūkoties kādā no vecajām koka dzīvojamajām ēkām, kuras izskatās tā, it kā laika rats būtu apstājies. Pavisam neliela istabiņa ar pašām nepieciešamākajām lietām, taisni neticami, ka šādos dzīvokļos mitinājās veselas ģimenes. Arī mūsdienās Līgatnē ir daudz šādu namu, kas tiek apdzīvoti, daudzi no tiem gan mūsdienās tiek labiekārtoti atbilstoši mūsdienu prasībām, vienlaikus saglabājot vēsturisko namu fasādi un izskatu. Ļoti aizraujošs šķiet arī stāstījums par to, kā noritēja sadzīve šajos namos, kā arī kādas iedzīvotājas atmiņas par šeit pavadīto bērnību un strādnieku ģimenes ikdienu.

Līgatnes papīrfabrikas apskate

Tālāk dodamies jau uz papīrfabrikas teritoriju, kur apskati sākam ar biroju ēku. Ēkas pašlaik tiek saglabātas tādā līmenī, lai tās neietu postā, arī šeit ir sajūta, ka izvākšanās notikusi steigā – sekretāre pat savas kurpes atstājusi uz galda. Taču birojā joprojām ir redzami papīri un dokumentu mapes, skapjos stāv diplomi un atzinības raksti – jā šeit ražotais papīrs savulaik tika novērtēts kā ārkārtīgi kvalitatīvs. Uz galda – dažādu projektu pieraksti un skices, bet pie sienas – 2014.gada kalendārs – kā toreiz, kad darbinieki šeit ieradās pēdējo dienu pirms papīrfabrikas slēgšanas.

Pēc biroja ēkas apskates sākas aizraujošākā daļa – iepazīšanās ar papīra ražošanas procesu jau ražošanas ēkās. Arī šeit joprojām atrodas iekārtas, kas teorētiski ir darba kārtībā. Kopā ar gidi varam iziet cauri visam procesam, apskatīties, kā tika malta makulatūra, kā tālāk tā nokļuva dažādās tvertnēs, kā tika attīrīta no piemaisījumiem, kā nonāca presēs un kā gala rezultātā tika radīts papīrs. Šeit atrodas pat īpaša laboratorija, kurā mērīti un uzraudzīti dažādi papīra kvalitātes parametri… Tiešām iespaidīgs un aizraujošs stāsts. Pats labākais – ka šeit nav nekas speciāli iekārtots un nelīdzinās tipiskam “muzejam”. Jūtamies priviliģēti, ka varam ielūkoties šajā neparastajā vietā.

Daži praktiski ieteikumi ekskursijai

Ekskursijas ilgums aptuveni 1,5h. Jārēķinās, ka nāksies iet pa nelīdzenām grīdām, nedaudz pieputējušām telpām, brīžiem patumšos gaiteņos – tādēļ viennozīmīgi – ja Jums ir pavisam mazi bērni, kas mēdz ielīst katrā tumšākā caurumā – noteikti šis pasākums nebūs viņiem. Taču skolas vecuma bērniem gan bija ļoti interesanti.

Apģērba izvēle. Neiesakām vilkt savas labākās augstpapēžu kurpes, bet ērtus apavus un drēbes, lieliski, ja Tavam tālrunim ir uzlādēta baterija, jo brīžiem telefona lukturītis ļoti noderēs.

Ko apskatīt Līgatnē?

Ja esi nolēmis apciemot Līgatni, lūk, vēl dažas idejas, ko vari apskatīt. Līgatne ir lielisks galamērķis Tavām brīvdienām, klases ekskursijai, dabas baudīšanai vai vēstures mīļotājiem, kā arī ģimenēm ar maziem bērniem, veselības uzlabošanas nolūkiem u.c. Te noteikti ir vērts atbraukt un, iespējams, pat ieplānot nedēļas nogali Līgatnē, lai izbaudītu plašo apskates objektu klāstu.

Līgatnes papīrfabrikas ciemats, koka barakas un fantastiska pastaigu taka – viens no iemīļotākajiem pastaigu maršrutiem

Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!


Ekskursija Līgatnes papīrfabrikā, foto:1188

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas