Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Farmaceits – profesija ar izaugsmi un gandarījumu par paveikto. Piesakies Ēnu dienai!

Ilze Priedniece, BENU aptieka

Ilze Priedniece, BENU aptieka

Aptieku apmeklētāji reizēm maldīgi uzskata, ka farmaceita atbildība ir tikai zāļu pārdošana, taču patiesībā šī profesija ir daudzveidīga, interesanta, sirsnīga, izaugsmes pilna un saistīta ar nepārtrauktu mācību procesu. Vienlaikus tā ir viena no profesijām, kas sniedz lielu gandarījumu un tūlītēju atgriezenisko saiti. Par to, kāda ir ikdiena farmaceita darbā, kādas ir iespējas, strādājot šajā profesijā un ko darīt, ja vēlies kļūt par farmaceitu, stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Farmaceita darba ikdiena

Kā stāsta I. Priedniece, farmaceita darba ikdiena ir dinamiska un aktīva – ir ne vien jāpārzina medikamenti un citas aptiekas preces, bet arī bieži vien jābūt padomdevējam, jāspēj konsultēt un palīdzēt klientiem. Vienlaikus farmācija ir tā joma, kas vienmēr ir attīstībā, līdz ar to farmaceita darbs ir arī nepārtraukta mācīšanās, jaunas informācijas apgūšana, tādējādi nekad nav garlaicīgs.

Farmaceite uzsver, ka ikdienas darbs sniedz patiesu prieku, jo ir iespēja palīdzēt un sniegt padomu cilvēkiem dažādos ar zālēm, veselību un profilaksi saistītos jautājumos. Gandarījumu sagādā tas, ka izdodas palīdzēt aptiekas klientiem, un prieks, ka klienti to novērtē, nākot tieši pie sava farmaceita, kaut jāmēro tālāks ceļš. Turklāt Covid-19 pandēmija parādīja, ka farmaceits ir vispieejamākais veselības aprūpes speciālists, pie kā vērsties pēc padoma, un iedzīvotāji to bieži izmantoja. Ir novērojama arī pozitīva iezīme, ka uz aptieku arvien biežāk nāk ne vien saslimšanu gadījumā un kad nozīmēti medikamenti, bet arī ar profilaksi saistītos jautājumos. Farmaceiti konsultē klientus arī par veselīgu dzīvesveidu, pareizu sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļu izvēli, dermatoloģiskās kosmētikas lietošanu, bērniem un jaunajām māmiņām nepieciešamajiem kopšanas līdzekļiem un daudziem citiem būtiskiem jautājumiem.

Farmaceita profesijas daudzveidība

Farmaceita profesija ir daudzveidīga, un tajā vienmēr ir iespēja attīstīties un apgūt ko jaunu. Farmācijas studiju laikā tiek apgūti dažādi studiju kursi, piemēram, anatomija, fizioloģija, augu un dzīvnieku bioloģija, mikrobioloģija, farmakognozija, neorganiskā ķīmija, organiskā ķīmija, medicīnas ķīmija, bioķīmija, kvalitatīvā un kvantitatīvā analīze, fizikālā farmācija, toksikoloģiskā ķīmija, aptiekas un rūpniecisko zāļu formu tehnoloģija, farmakoloģija, farmakoterapija un citas. Farmaceiti mācās ne vien pārzināt medikamentus, bet arī paši tos pagatavot.

Pēc farmācijas studiju beigšanas ir iespēja tās turpināt doktora vai maģistra studiju programmās klīniskajā farmācija, rūpnieciskajā farmācija, biomedicīna un citās.

Ilzes izvēlētais studiju virziens pēc farmaceita diploma iegūšanas bija klīniskā farmācija. Tā sniedza iespēju pilnveidot zināšanas, padziļināti apgūt ar ārstēšanu un veselību saistītus jautājumus, piemēram, zāļu terapijas izvēli un uzraudzību, blaknes, mijiedarbības, dažādus risinājumus un iespējas. “Par vienu no šiem aspektiem arī rakstīju maģistra darbu – “Statīnu mijiedarbība ar citiem medikamentiem”,” atminas farmaceite.

Tiem, kas domā par farmaceita profesiju

Ja ir interese par farmāciju un rodas ideja apgūt farmaceita profesiju, tai var sākt gatavoties jau skolas laikā, pievēršot papildu uzmanību ķīmijai, bioloģijai, fizikai un matemātikai. Protams, jāņem vērā intereses, kādi mācību priekšmeti padodas, jāizskata dažādas iespējas un nākotnes mērķi, lai izvēlētā profesija būtu īstā un sagādātu prieku.

“Vietā, kur krustojas tavi talanti un pasaules vajadzības, atrodas tava profesija,” tā teicis Aristotelis. “Par farmaceita profesiju varu teikt, ka tai raksturīgs noteiktu īpašību kopums, piemēram, precizitāte, augsta atbildības sajūta, vēlme pilnveidoties un mācīties. Tieši farmaceitam ir visplašākās zināšanas par zālēm,” saka Ilze. “Farmaceiti strādā ne tikai aptiekās, kur veic farmaceitisko aprūpi un zāļu gatavošanu, bet arī zāļu ražotnēs, lieltirgotavās, pētniecībā, laboratorijās, zāļu firmu pārstāvniecībās un citur. Farmācijas studijām iespējams pievērsties ne vien uzreiz pēc skolas beigšanas, bet arī vēlākā vecumā apgūt jaunu profesiju, izvēloties farmaceita vai farmaceita asistenta darbu. Man ir prieks par kolēģiem, kas izmantojoši šo iespēju un veiksmīgi strādā šajā profesijā.”

Ēnu dienas BENU Aptiekā

Farmaceite uzsver, ka jauniešiem, kurus interesē farmaceita profesija, noteikti jāizmanto iespēja atnākt uz aptieku kādā no Ēnu dienām, kurās katru gadu piedalās arī BENU Aptieka, lai tuvāk iepazītu darbu aptiekā. Šogad Ēnu diena norisināsies 5. aprīlī, un pieteikšanās sākas 7. martā. Visu nepieciešamo informāciju var atrast Ēnu dienu mājaslapā.

Studē farmāciju un nāc strādāt BENU Aptiekā!

Ikvienam, kas vēlas studēt farmāciju un apgūt farmaceita asistenta profesiju, ir iespēja pieteikties BENU Aptiekas apmaksātām studijām. Pēc konkursa atlases uzvarētājiem tiek nodrošinātas BENU Aptiekas finansētas studijas Rīgas 1. medicīnas koledžā vai Sarkanā Krusta medicīnas koledžā farmaceita asistenta specialitātē un garantēts apmaksāts darbs BENU Aptieka tīklā gan studiju laikā, gan pēc to veiksmīgas pabeigšanas, kā arī veselības apdrošināšana. Savukārt ārpus Rīgas dzīvojošiem studentiem tiek nodrošināta apmaksāta dienesta viesnīca. Mācības šī konkursa ietvaros tiek uzsāktas septembrī, un to plānotais ilgums ir 2,5 gadi.

Šī ir lieliska iespēja, ja vēlies kļūt par farmaceita asistentu! Vairāk par pieteikšanos apmaksātām studijām, kā arī prakses un darba iespējām uzzini BENU Aptiekas mājaslapā.

Ilze Priedniece, BENU aptieka

Ilze Priedniece, BENU aptieka

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas