Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Gardās ogas būs – melleņu audzētāji šogad Latvijā sagaida labu ražu

Mellenes. Foto: Evija Trifanova/LETA

Mellenes. Foto: Evija Trifanova/LETA

Šogad Latvijā gaidāma laba melleņu raža, aģentūrai LETA prognozēja aptaujātie melleņu audzētāji.

Tostarp Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja un SIA "Arosa-R" pārstāve Māra Rudzāte aģentūrai LETA sacīja, ka šogad prognozējama laba melleņu raža.

Vienlaikus viņa atzīmēja, ka raža nebūs vienmērīga visā Latvijā, jo reģionos ļoti atšķiras mitrums un gaisa temperatūra, tostarp pēdējā salna Latvijas austrumos bija ļoti spēcīga un radīja lielu ražas zudumu, kamēr Kurzemi un Zemgali piemeklēja tikai nelielas salnas, kas mellenēm īpaši nekaitēja.

Tāpat Rudzāte norādīja, ka arī Polijā šogad prognozējama laba raža, kas raisa bažas par iespējām konkurēt ar Polijā audzētajām ogām. Viņa piebilda, ka brīdī, kad Latvijā mellenes sāk ražot, Polijā melleņu ražai ir augstākais punkts, kas ļauj tirgotājiem pārpludināt Latvijas tirgu ar daudz lētāku produkciju. Attiecīgi veikali rēķina, cik izdevīgi ir iegādāties Polijas vai vietējo produkciju.

Tomēr viņa izteica cerību, ka Latvijā audzētās ogas nepaliks ārpus veikaliem, piebilstot, ka katrs gads realizācijas ziņā ir atšķirīgs, bet ražas ziņā 2024.gads gandrīz visiem melleņu audzētājiem un mazdārziņiem būs labs.

Tāpat asociācijas valdes priekšsēdētāja norādīja, lai cīnītos ar krūmmellenes piemeklējošajām slimībām un raža saglabātos, ir jāveic dažādi pasākumi, kas prasa daudz līdzekļu. Taču saistībā ar ražas trūkumu pagājušajā gadā audzētājiem trūkst resursu, lai īstenotu nepieciešamos augu aizsardzības procesus. Tāpēc bez valsts atbalsta uzturēt kvalitatīvu un veselīgu ražu, veicot šos procesus, būtu problemātiski.

Rudzāte arī pauda bažas, vai ražas novākšanas laikā pietiks darbaspēka.

Lielogu dzērveņu un melleņu audzētavas zemnieku saimniecības "Strēlnieki" pārstāvji aģentūrai LETA pauda, ka Babītes pagastā patlaban agrās krūmmelleņu šķirnes ir noziedējušas, bet vēlās vēl zied. Krusa saimniecību šogad neietekmēja, bet lietus bija pieņemamos apmēros.

Saimniecības pārstāvji prognozēja, ka šogad melleņu raža būs ļoti laba.

Vienlaikus saimniecības pārstāvji atzīmēja, ka darbaspēka piesaiste problēmas nesagādās, jo saimniecība atrodas Rīgas tuvumā, un tās darbības princips ir piesaistīt cilvēkus, kuri nolasa ogas pašlasīšanā. Tomēr "Strēlnieku" pārstāvji pauda, ka problēmas sagādās pievienotā vērtību nodokļa (PVN) likmes pieaugums no 5% līdz 18%, kas palielinās cenu.

Savukārt krūmmelleņu audzētavas "Staicele" pārstāvji aģentūrai LETA pauda, ka pagājušajā gadā saimniecībā lielākā daļa krūmmelleņu nosala, taču prognozēt ražas apmēru šajā gadā "Staiceles" pārstāvji neuzņēmās.

Saimniecībā atzīmēja, ka šā gada pavasara salnas krūmmellenēm īpašu kaitējumu nenodarīja, jo temperatūra vien divas naktis bija mīnus divi grādi. Tāpat audzētavu nav piemeklējusi krusa, bet nepieciešamā mitruma nodrošināšanai ir uzstādītas laistīšanas sistēmas.

Audzētavas pārstāvji sacīja, ka pēdējos gados melleņu cena nav augusi un arī šogad nav plānots celt. Ogu cenu nav iespējams pārmērīgi palielināt, jo ir jāņem vērā pircēju pirktspēja, kā arī ir jākonkurē ar mellenēm, kuras tiek ievestas no Polijas un ir lētākas.

Krūmmelleņu audzētavas "Staicele" pārstāvji prognozēja, ka pirmās ogas varētu būt gatavas ap 20.jūliju.

Mellenes. Foto: Evija Trifanova/LETA

Mellenes. Foto: Evija Trifanova/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas