Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Iespējams zāļu piegādes pārtraukums, aicina tās iegādāties savlaicīgi

Medikamenti. Foto: Edijs Pālens/LETA

Medikamenti. Foto: Edijs Pālens/LETA

Neviens nav pasargāts no īslaicīgiem zāļu piegādes pārtraukumiem, tāpēc Zāļu valsts aģentūra (ZVA) aicina ikvienu cilvēku, kurš zāles lieto regulāri, piemēram, hronisku saslimšanu dēļ, tās iegādāties savlaicīgi vismaz vienam mēnesim.

Kā aģentūrai LETA skaidroja ZVA Zāļu informācijas izplatīšanas departamenta vadītāja Katrīna Lukša, zāļu piegādes pārtraukumi rodas dažādu iemeslu dēļ. Pērn galvenais zāļu piegāžu pārtraukumu iemesls bija problēmas ražošanā, piemēram, aizkavējusies ražošana, izejvielu vai iepakojuma materiālu trūkums, zāļu aktīvās vielas nepieejamība, piegāžu problēmas, ierobežotas ražošanas jaudas vai palielināts pieprasījums.

Viņa norādīja, ka

nereti zāles trūkst ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā un, iespējams, pat pasaulē.

Īpaši gadījumos, kad dažādi uzņēmumi zāļu pagatavošanai nepieciešamās galvenās sastāvdaļas jeb aktīvās vielas iepērk no vienām un tām pašām aktīvo vielu ražotnēm.

Šādās situācijās iesaistītās puses - zāļu ražotāji, lieltirgotavas un zāļu regulatorās iestādes - dara visu, lai zāles Latvijā tiktu piegādātas. Zāļu ražotāju pienākums ir informēt ZVA, ja kādas zāles nav vai nebūs pieejamas, informējot par plānoto zāļu piegādes pārtraukumu iemesliem un plānoto zāļu piegādes atjaunošanas laiku.

ZVA katru dienu seko līdzi pieejamības signāliem un savu pilnvaru ietvaros rīkojas zāļu pieejamības pārtraukumu risināšanā. Kad ZVA saņem signālus par zāļu trūkumiem no zāļu ražotāja vai lieltirgotavas, notiek saziņa ar citiem piegādātājiem un iesaistījām pusēm. Ja pieprasījumu nevar nodrošināt ar reģistrētām zālēm, ZVA uzrunā vairumtirgotājus par iespēju saņemt paralēlā importa vai paralēlās izplatīšanas atļauju.

Saņemot attiecīgu atļauju, ir iespēja Latvijā izplatīt vēl nereģistrētas zāles, ja tās ir reģistrētas un tiek lietotas citās valstīs. Katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli, skaidroja Lukša. Ja nepieciešams, ZVA uzrunā ārstniecības iestādes un ārstu profesionālās asociācijas, lai paātrinātu nepieciešamo atļauju saņemšanu un pacienti tiktu pie vajadzīgajiem medikamentiem.

Zāļu pieejamības nodrošināšanā tiek iesaistīta arī Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) un Eiropas Komisija (EK), kas ieviesušas solidaritātes mehānismu, kas nodrošina, ka jebkura Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, kas ir saskārusies ar kritiski svarīgu zāļu trūkumu, var lūgt palīdzību citām ES dalībvalstīm zāļu krājumu iegūšanai.

Tomēr ZVA pārstāve atzīmēja, ka par spīti šiem pūliņiem, tāpat neesam pasargāti no īslaicīgiem zāļu piegādes pārtraukumiem. Tāpēc ZVA aicina ikvienu cilvēku, kurš zāles lieto regulāri, piemēram, hronisku saslimšanu dēļ, tās iegādāties savlaicīgi vismaz vienam mēnesim. Dati liecina, ka zāļu piegāde vidēji atjaunojas aptuveni divu nedēļu laikā.

Ja zāles aptiekās nav pieejamas un nav iespējams nodrošināt citas zāles ar tādu pašu aktīvo vielu, par ieteicamo rīcību pacienti vienmēr tiek aicināti konsultēties ar savu ārstu. Savukārt situācijās, kad pacientam terapijas nodrošināšanai ir nepieciešama specifiska terapija, kura nav aizvietojama ar Latvijas Zāļu reģistrā iekļautām un pieejamām zālēm, ārstam ir tiesības izrakstīt Latvijā nereģistrētās zāles, kas ir citā valstī reģistrētas un lietotas zāles. Pacients ar ārsta izrakstītu recepti var vērsties jebkurā Latvijas aptiekā un lūgt, lai tā konkrēto nereģistrēto medikamentu sagādā, precizējot piegādes laiku un izmaksas.
ZVA mājaslapā ir pieejams Latvijas Zāļu reģistrs, kurā iekļauta oficiāla un aktuāla informācija par Latvijā reģistrētām zālēm, tai skaitā to pieejamību lieltirgotavās. Reģistrā zāles var meklēt, ierakstot pilnu vai nepilnu zāļu vai aktīvās vielas nosaukumu, piemēram, "paracetamol".

Pēc meklētā kritērija tiks atlasītas zāles, kuras satur konkrēto aktīvo vielu vai ar konkrēto nosaukumu. Pēc klikšķināšanas uz atrasto zāļu nosaukumu iegūsiet plašāku informāciju - lietošanas instrukciju, informāciju, vai tās ir recepšu vai bezrecepšu zāles, vai zāles ir pieejamas Latvijas lieltirgotavās un citu informāciju.

Savukārt klikšķinot uz zāļu aktīvās vielas nosaukumu, kam blakus ir palielināmā stikla simbols, iespējams iegūt sarakstu ar visām Latvijas Zāļu reģistrā iekļautajām zālēm ar konkrēto aktīvo vielu. Šādi ir ērti atrast analogas zāles, ja ārsta izrakstītās nav pieejamas vai vēlaties atrast, piemēram, lētākas zāles, skaidroja Lukša.

Medikamenti. Foto: Edijs Pālens/LETA

Medikamenti. Foto: Edijs Pālens/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas