Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Igaunijas un Lietuvas parlamenti otrdien spēruši soli tuvāk viendzimuma attiecību atzīšanai

Varavīksnes karogs. Foto: Unisplash

Varavīksnes karogs. Foto: Unisplash

Lietuvas parlaments otrdien, 23. maijā, pirmajā lasījumā pieņēmis civilās savienības likumu, savukārt Igaunijas parlaments pirmajā lasījumā pieņēmis likuma grozījumus, kas no nākamā gada paredz viendzimuma pāru laulību legalizāciju.

Lietuvā par civilās savienības likumprojektu balsoja 60 deputāti, 52 bija pret un trīs atturējās.

Pēc likuma pieņemšanas partneriem, kuri noslēgs civilo savienību, tiks veidots kopīpašums, bet būs iespēja atsevišķā līgumā noteikt atšķirīgu īpašuma tiesisko režīmu, mantot saskaņā ar likumu un nemaksāt mantojuma nodokļus, būs iespēja darboties vienam otra vārdā un interesēs, pārstāvēt vienam otru veselības aprūpes jomā, saņemt ar veselību saistītu informāciju un tamlīdzīgas tiesības un pienākumi.

Lietuvas valdības koalīcijas politiķi uzstāj, ka civilās savienības likumprojekts ir kompromiss pēc tam, kad 2021.gadā pavasarī Seims noraidīja iepriekšējo likumprojektu, ar kuru likumīgi tiktu atzītas "dzimumneitrālas partnerības". Partnerattiecību likums paredzēja atzīt jebkuru divu personu civilo partnerību kā oficiāli reģistrētu divu personu kopdzīvi, lai noteiktu, attīstītu un aizsargātu to attiecības.

Savukārt, Igaunijas Rīgikogu pirmajā lasījumā atbalstītie likumu grozījumi paredz, ka laulību var noslēgt divas pieaugušas personas neatkarīgi no dzimuma. Līdzās laulībai tiks saglabāta iespēja noslēgt arī reģistrētas partnerattiecības, kas noteic, ka partneriem ir tiesības piedalīties lēmumos, kas skar partneri, un nepieciešamības gadījumā saņemt kompensācijas un pabalstus. Grozījumi paredz vienkāršotu pāreju no reģistrētas partnerības uz laulību.

Gan laulība, gan reģistrētas partnerattiecības paredz tiesības un pienākumus pāriem, kādu nav neformālās attiecībās esošām personām. Tiesības un pienākumi galvenokārt attiecas uz pabalstu saņemšanu, īpašuma, mājokļa un mantojuma pārvaldību.

Gaidāms, ka likumu pakete, kas paredz viendzimuma pāru laulību legalizāciju Igaunijā, spēkā stāsies nākamā gada 1.janvārī.

Varavīksnes karogs. Foto: Unisplash

Varavīksnes karogs. Foto: Unisplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas