Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ikšķilei jau 835! Jābrauc apskatīt!

Ikšķile ir viens no senākajiem apdzīvotajiem Latvijas novadiem. Jau 9. - 12. gs. pie Daugavas ūdensceļa te bijis lībiešu ciems. Vārds Ikšķile radies no lībiešu vārdiem üks küla, kas tulkojumā nozīmē "viens ciems". 2020.gads tiek aizvadīts Ikšķiles 835.gadu jubilejas zīmē. Ikšķiles novads piedāvā plašas atpūtas iespējas gan ģimenēm ar bērniem, gan kultūrvēstures mīļotājiem, kas vēlas izzināt pagātni.

Ko apskatīt Ikšķilē?

Ap Dubkalnu ūdenskrātuvi, kuru iekļauj skaists mežs, pieejamas labiekārtotas peldvietas, lieliskas pastaigu un riteņbraukšanas takas, arī āra trenažieri. Pie ūdenskrātuves ierīkotas ar grilu aprīkotas atpūtas vietas, skatu platforma un pat sporta laukums. Brīnišķīgu skatu uz Daugavu paver parka teritorijā izvietotais 30m augstais koka skatu tornis. Tāpat Ikšķilē ir virkne aktivitāšu un ļoti interesantu bērnu laukumiņu, ko apmeklēt kopā ar bērniem.

“Tīnūžu muiža”

Ikšķiles novada kultūras mantojuma centrs „Tīnūžu muiža” (“Lindenberg” muiža) atrodas 20. gs. 30. gadu sākumā celtajā klētī. Tā pamata ekspozīcija veidota par godu latviešu strēlnieku kaujām pie Mazās Juglas upes 1917. gadā. Kopš 2012. gada nogales, ka centrs tika atvērts, tiek sekmēta Latvijas kultūras mantojuma saglabāšana, veicināta sabiedrības interese par to, kā arī atspoguļotas Latvijas vēstures un kultūras norises. “Tīnūžu muižā” tiek vadīti dažādi kultūras pasākumi un kauju rekonstrukcijas.

1. pasaules kara laikā Tīnūžu apkārtnē norisinājās latviešu strēlnieku kaujas pret vācu armiju. Muzeja ekspozīcijā apskatāmas līdz šim nepublicētas fotogrāfijas, uniformas, ieroči, un citi M. Juglas kauju vietās atrasti priekšmeti. Ir apskatāma pamata ekspozīcija, kā arī katru gadu tiek veidotas tematiskas izstādes.

Ikšķiles baznīcas drupas

Senākās mūra ēkas drupas Latvijā – Ikšķiles baznīcas drupas. Tās atrodas uz nelielas saliņas - Sv. Meinarda salas, mākslīgi radītā Rīgas HES ūdenskrātuvē. Bīskapa Meinarda vadībā Ikšķiles baznīca celta 1185.g., bet pārbūvēta 1879. - 1881.g. un sagrauta 1916.g. Kopš tika uzpludināta Rīgas HES ūdenskrātuve, to apņem HES ūdeņi. Mūsdienās sala ir nostiprināta, drupas iekonservētas un virs tām uzbūvēts jumts. Baznīca ir iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā kā viens no sakoptākajiem Latvijas kultūras pieminekļiem un Sv. Meinarda svētvieta pakāpeniski kļūst arvien pazīstamāka Latvijā.

Kā atzīmēsim Ikšķiles pilsētas svētkus šogad?

Lai arī šogad atceltas plānotās pilsētas svētku svinības, jūnijs būs mēnesis, kurā tiks izdots arī īpašais informatīvais izdevums “Ikšķiles Vēstis”. Tajā būs atskats uz iepriekšējo Ikšķiles jubileju svinībām, vēsturiskajiem notikumiem gadu garumā, kā arī tiks teikts īpašs paldies visiem, kas snieguši savu ieguldījumu Ikšķiles pilsētas uzplaukumam. Jaunākajām aktualitātēm varēs sekot arī Ikšķiles novada interneta vietnē.

Jūnijā Ikšķilē tiks atklāts jaunizveidotais centra laukums un skeitparks jauniešiem.

“Ikšķiles novads. Vieta, kur sākas Latvija.”

Jūnijā tiks izdota ikšķilieša Munta Auna sarakstītā grāmata “ Ikšķiles novads. Vieta, kur sākas Latvija.” Ikšķiles jubilejas gadā novada vēsturnieks Muntis Auns sagatavojis īsu ceļojumu laikā, sniedzot ieskatu Ikšķiles novada teritorijas vēsturē un atklājot, kā gadsimtu griežos cilvēki dzīvojuši šeit, Daugavas un Mazās Juglas krastos.

“Ikšķiles novads ir vārti uz Latvijas sirdi. Tas atrodas izdevīgā ģeogrāfiski stratēģiskā vietā - sauszemes un ūdens ceļu tuvumā, caur Ikšķiles novadu plūst mūsu likteņupe Daugava, kas nesusi daudz prieka, gan bijusi lieciniece dažādiem vēsturiskiem notikumiem. Ne velti Svētais Meinards, pirmais zināmais katoļu misionārs Livonijā, tieši šo vietu izvēlējies savas ticības sludināšanai Baltijā. Tādēļ grāmatas autors šajā ceļojumā caur gadsimtiem aicina izjust Ikšķiles novada vēstures elpu, cienīt mūsu senču sasniegto un lepoties ar šodienu, “ grāmatas ievadā raksta domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš.

Ikšķile

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas