Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā izaudzēt tomātus iekštelpās?

Tomāti, foto- heibergerwork, Pixabay

Tomāti, foto- heibergerwork, Pixabay

Protams, vari tomātus vai to stādus vēlāk iegūt vietējā zemnieku tirgū vai no dāsna kaimiņa, kuram patīk dalīties ar savu velti. Tomēr, ja vēlies izmēģināt tomātu audzēšanu pati, turklāt Tev trūkst āra vietas, tad zini — tomātus ir iespējams audzēt telpās. Lūk, kā soli pa solim izaudzēt tomātus iekštelpās.

Kāpēc audzēt tomātus telpās?

Audzēt tomātus siltumnīcās, polituneļos vai mājā, ir labs veids, kā iegūt agrāku ražu, jo ir siltāks un pasargā augus no sēnīšu slimībām. Tas attiecas arī uz daudziem cilvēkiem, kuri dzīvo vēsākā klimatā ar īsām vasarā, kā piemēram, mūsu Latvijā. Atkarībā no tomātu šķirnes no sēklām līdz ražas novākšanai var paiet no 50 līdz 80 dienām. Ķiršu tomātu audzēšana puķu podos ziemas dārzā – verandā vai slēgtā lodžijā ir praktiski tradīcija, taču tos var labi novietot arī blakus saulainam logam. Tomēr nevajadzētu cerēt uz lielu ražu. Bet viss pasākums kopumā var būt arī lielisks veids, kā iemācīt bērnam botāniskās un dārznieku prasmes.

Kā izvēlēties piemērotu tomātu šķirni?

Pirms iztērē un iegādājies podus vai augsni, būs jāsaprot, kura tomātu šķirne ir piemērota audzēšanai telpās. Dažas šķirnes ir labāk piemērotas konteineriem nekā citas. Turklāt pieejamā telpa palīdzēs noteikt, kādu šķirni izvēlēties. Visbeidzot, jo lielāks ir tomāts, jo lielāks pods būs nepieciešams to audzēšanai.

Ja ir ierobežota vieta, pieturies pie ķiršu tomātiem vai punduru šķirnēm. Ķiršu tomāti, tāpat ir lieliski piemēroti audzēšanai telpās, kā arī mazākām šķirnēm, kas audzētas āra konteineros. Tomēr nenoteiktām šķirnēm ir nepieciešams atbalsts, kad tās aug. Lai kontrolētu iekštelpu tomātus, izmanto āķus un auklu, lai atbalstītu tomātus. Determinētie tomāti ir arī labi piemēroti audzēšanai podos, jo tiem nav nepieciešams atbalsts to krūmu audzēšanai.

Cik daudz saules gaismas nepieciešams iekštelpu tomātiem?

Tomātiem ir vajadzīgas vismaz sešas stundas gaismas dienā, lai ražotu augļus, bet astoņas vai vairāk stundas gaismas dos vislabākos rezultātus. Diemžēl gaismas daudzums un kvalitāte ir lielākais šķērslis tomātu vai jebkuru sauli mīlošu augu audzēšanai telpās. Lai iegūtu labākos rezultātus, novieto tomātus podos pie liela loga, kas vērsts uz dienvidiem. Bieži grozi podus, lai augi augtu vienmērīgi un neliecas pret gaismu. Ja nav loga, kas vērsts uz dienvidiem, būs jāpapildina ar mākslīgo apgaismojumu. Tomātiem, kas izmanto mākslīgo apgaismojumu, būs nepieciešamas vismaz 16 stundas gaismas dienā. Ja izmanto mākslīgā un dabiskā apgaismojuma kombināciju, būs jānovēro, kā augs uzvedas, un attiecīgi jāpielāgo mākslīgās gaismas daudzums, ko tas saņem.

Labākais augsnes un laistīšanas grafiks

Tomātiem konteineros ir nepieciešama bieža laistīšana, jo īpaši tad, kad augi nobriest un sāk ražot augļus. Lai gan augiem podos vidēji ir nepieciešams vairāk ūdens, tomātiem nepatīk “slapjas kājas”, tāpēc svarīga ir laba drenāža. Nodrošini, lai izmantotajā puķu podā vai konteinerī būtu drenāžas caurums, un izmanto augu stādīšanai piemērotu augsni. Tomāti vislabāk aug ar organiskām vielām bagātā, irdenā augsnē, kas ir nedaudz skāba. Pietiks ar lielāko daļu standarta universālo organisko augšņu maisījumu.

Neturi augus caurvējā

Tomāti ir siltās sezonas augi. Augi labi iztur arī vidējo mitrumu. Kamēr tomāti podiņos saņem pareizo gaismas un ūdens daudzumu, temperatūrai un mitrumam mājās nevajadzētu būt problēmai. Tomēr turi augus prom no ventilācijas, lai tie netiktu pakļauti karstam vai aukstam caurvējam.

Tomātu barošana un apputeksnēšana iekštelpās

Baro augus tā, kā to darītu, ja tie augtu ārā. Tomātiem nepieciešams mēslojums, ja vien stādīšanas maisījumā nav jau esošais mēslojums vai citas barības vielas. Mēslojumu parasti veic stādīšanas laikā, pēc tam vēlreiz, kad augi sāk nest augļus, un pēc tam ik pēc pāris nedēļām līdz ražas novākšanas perioda beigām.

Viens no negatīvajiem aspektiem, audzējot tomātus iekštelpās, ir ierobežota piekļuve apputeksnētājiem. Var būt nepieciešams arī ar rokām apputeksnēt ziedus, lai iegūtu augļus, ja vien augi neaug vietā, kas vismaz daļu laika ir atvērta, lai kukaiņi varētu atrast ceļu.

Apkope un kaitēkļi

Telpu tomātu stādiem ir nepieciešami tādi paši apkopes uzdevumi kā āra augiem. Katru nedēļu pārbaudi, vai nav insektu gan uz auga, gan augsnē. Iekštelpu tomātu augi var nebūt uzņēmīgi pret tādiem parastajiem āra kaitēkļiem kā piemēram, baltajām mušiņām. Ja mani, jebkādus kaitēkļus, apstrādā augu un augsni ar augam nekaitīgiem isnekticīdiem, piemēram, zaļajām ziepēm.

Lasi arī:

Tomāti, foto- heibergerwork, Pixabay

Tomāti, foto- heibergerwork, Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas