Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā izvēlēties kaķu smiltis jeb pakaišus – kas jāzina

Kaķis, Photo by Jeanie de Klerk on Unsplash

Kaķis, Photo by Jeanie de Klerk on Unsplash

Veikalos pieejamo kaķu pakaišu klāsts ir pārsteidzoši liels – kādas tik smiltis nav pieejamas – rupjas, smalkas, ekosmiltis no dabīgām izejvielām, mālainas, papīra granulas, aromātiskās smiltis un vēl un vēl. Kaķu saimnieki reizēm manāmi apmulst šajā klāstā un nererti izvēli izdara atkarībā no savas gaumes, bet mazāk iedziļinoties kaķa vajadzībās, dažādos alergēnos vai smilšu utilizēšanas jautājumos. Lai vieglāk palīdzētu noorientēties dažāda veida kaķu pakaišos un saprastu, kādas kaķu smiltis vislabāk izvēlēties, izlasi šo:

Dažādi kaķu smilšu veidi

Ir dažāda veida smiltis – tādas, kas salīp jeb sacementējas, un tādas, kas nesalīp. Kaķu smiltis, kas salīp, labāk absorbē mitrumu un ir vieglāk tīrāmas – vienkārši izņem ar lāpstiņu salipušo smilšu piku un pārējā kastīte paliek tīra.

Nesalīpošās smiltis mitrumu uzsūc sliktāk un tām ir sastāvdaļas, kas novērš nepatīkamo smaku. Šāda veida smiltis noteikti ir pilnībā jānomaina un kaste jāizmazgā vismaz reizi nedēļā. Nesalīpošās smiltis arī mēdz vairāk “izstaigāties” pa visu māju.

Smilšu sastāvs lielā mērā nosaka arī, kā Tu varēsi smiltis utilizēt. Dažas no tām ir piemērotas arī kompostēšanai vai ir beramas tualetē, kamēr citas kategoriski nedrīkst izbērt kanalizācijā.

Māla pakaiši ir vieni no visātrāk absorbējošiem, tie ir arī ekonomiski un tos var bērt dārzā. Dabiskajos pakaišos parasti tiek izmantota kukurūza, kvieši, priedes. Dabisko graudu pakaiši bioloģiski pilnībā noārdās un var palīdzēt kontrolēt smaku.

Kristāliskie pakaiši parasti tiek gatavoti no silīcija oksīda kristāliem, tie ir viegli, tiem ir augsta absorbācijas pakāpe un tie nav toksiski. Tie absorbē urīnu un smaku, vienlaikus ļaujot ūdenim iztvaikot.

Papīra pakaiši tiek gatavoti no pārstrādāta papīra un ir īpaši absorbējoši, turklāt piemēroti arī kompostēšanai.

Turklāt jāņem vērā, ka kaķu smiltīm ir dāžads putekļu līmenis.

Izvēlies smiltis, kas absorbē smaku, nevis nomāc to. Uzmanies no aromātiskajām smiltīm – tās parasti nevis absorbē smakas, bet dara tieši pretējo – apņem kastīti ar specifisku ziedu aromātu, kas kaķim var nepatikt. Kaķis novērtēs tīrību bez jebkādas smaržas. Ja domā, ka aromātiskās smiltis ļaus ilgāk netīrīt kasti – tu smagi maldies.

Kāda veida pakaiši patiks Tavam kaķim?

Vissvarīgākais, izvēloties kaķu smiltis, ir paturēt pirmajā vietā paša kaķa vajadzības. Izvēlies tādus pakaišus, kas patīk arī Tavam kaķim. Dažkārt sākumā nāksies eksperimentēt un var gadīties, ka kaķim nepatīk tava izvēle – tad maini to un nākamajā reizē mēģini ko citu.

Kaķim parasti ir svarīga sajūta, kāda ir, iekāpjot smiltīs. Reizēm, īpaši kaķēnu ķepiņas ir ļoti jutīgas. Tādēļ ļoti raupjas smiltis viņam var nepatikt.

Tāpat – ja pakaiši ir ļoti smalki un put, kaķis var saelpoties putekļus, tie var iestrēgt starp kāju pirkstiem un radīt nepatīkamas sajūtas.

Vēl reizēm kaķim var būt alergija pret kādu no sastāvdaļām, kas izmantotas kaķu pakaišos, piemēram, daži kaķi ir alerģiski pret kukurūzas vai kviešu bāzes putekļiem. Ja pamani, ka kaķim ir alerģija, noteikti pievērs uzmanību tam, kādus kaķu pakaišus izmanto un vai tas nevar būt iespējamais cēlonis. Pārrunā to ar veterinārārstu.

Reizēm var gadīties, ka kaķēns mēģina kaķu smiltis ēst – ja ta noticis, noteikti sazinies ar veterinārstu.

Kaķim noteikti nepatīk urīna vai izkārnījumu smaka un jāņem vērā, ka neviens aromāts nespēs šo smaku noslēpt no kaķa jutīgā deguna. Tāpēc nav nozīmes izvēlēties smiltis ar aromātu – kaķis tās nenovērtēs. Daudz svarīgāk, lai kastīte vienmēr būtu tīra.

Pāreja uz jauna veida pakaišiem

Ja jums nav izvēles un jums ir jāsāk izmantot jauna veida pakaiši, veiciet pāreju pēc iespējas pakāpeniskāk. Kaķa paradumus nevar mainīt vienā dienā.

Labs veids, kā to izdarīt, ir novietot papildu atkritumu kastīti blakus esošajai un ļaut kaķim dažas dienas pierast pie jaunās kastītes klātbūtnes. Parasti kaķi ir ziņkārīgi un sāks izpētīt jauno kasti, iespējams pamazām jau pāries uz to.

Izlasi arī:Kaķis, Photo by Jeanie de Klerk on Unsplash

Kaķis, Photo by Jeanie de Klerk on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas