Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā runāt ar savu bērnu par seksuālo un reproduktīvo veselību? VM nāk klajā ar informatīvu materiālu

Publicitātes attēls

Publicitātes attēls

Veselības ministrija (VM) izstrādājusi informatīvu materiālu "Zīlīte vecākiem. Manam bērnam būs sekss", kurā sniegti praktiski padomi vecākiem, kā sarunāties ar saviem bērniem par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, cieņpilnām savstarpējām attiecībām, atbildīgu seksuālās dzīves uzsākšanu, izsargāšanos un citiem jautājumiem, informēja VM pieaicinātais pārstāvis Jānis Jekševics.

Materiālā atspēkoti arī populārākie mīti par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem.

Kā liecina pētījumu centra SKDS 2022.gada izskaņā veiktās aptaujas rezultāti, vairums vecāku Latvijā piekrīt, ka izglītošana par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem ir svarīga un nepieciešama. Vienlaikus puse aptaujāto iedzīvotāju, kuru ģimenē ir 10 līdz 18 gadus veci bērni, ar viņiem par seksuālo un reproduktīvo veselību nav runājuši, bet vēl 41% iedzīvotāju atzīst, ka ģimenē par šīm tēmām nerunā vispār.

Sabiedrības veselības speciāliste un kampaņas eksperte Rita Kubuliņa norādīja, ka jauniešu izglītošana par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem ir ļoti svarīga, jo jauniešu izglītošana viņiem draudzīgā veidā ir efektīva, pasargā viņus no mācīšanās caur savām kļūdām un negatīvās pieredzes, un palīdz izvairīties no tādiem fiziskās un psihiskās veselības riskiem kā neplānota grūtniecība vai seksuāli transmisīvas infekcijas. Turklāt pētījumi liecinot, ka, tieši izglītojot pusaudžus seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumos, tiek veicināta vēlāka dzimumdzīves uzsākšana.

"Šajā gadījumā izglītošana nozīmē arī vecāku sarunas ar saviem bērniem. Lai šādas sarunas izdotos, svarīga ir mūsu pašu kā pieaugušo komforta sajūta, sarunājoties par seksualitātes jautājumiem, un vecākiem to palīdzēs stiprināt šis informatīvais materiāls," skaidroja Kubuliņa.

Arī kampaņas eksperte, Latvijas Universitātes Psiholoģijas nodaļas vadītāja, asociētā profesore un informatīvā materiāla redaktore Ieva Stokenberga norādīja, ka ikvienam atbildīgam vecākam rūp, lai viņu bērni būtu laimīgi. Tāpēc ir jāatbalsta un jāiedrošina vecāki sarunāties ar saviem bērniem arī par jautājumiem, kas skar seksuālo un reproduktīvo veselību, tostarp cieņpilnu un atbildīgu attiecību veidošanu, pirmo seksuālo pieredzi, izsargāšanās nepieciešamību.

Vienlaikus viņa norādīja, ka, runājot par šādiem tematiem, nereti jūtam mulsumu, it īpaši komunikācijā ar saviem bērniem. Informatīvā materiāla "Zīlīte vecākiem. Manam bērnam būs sekss" mērķis ir atklāt un palīdzēt vecākiem pamanīt iespējas uzsākt sarunu, mācēt uzklausīt, sadzirdēt un cienīt mūsu bērnus, vienlaikus pasakot būtisko par attiecību veidošanu, atbildības uzņemšanos un izsargāšanos.

"Paaudzei, kas, vēl paši būdami bērni, ļoti iespējams, iepazinās ar slaveno žurnāla "Zīlīte" izdevumu "Mums būs bēbis?", šis izdevums sniegs vērtīgus padomus par to, kā atbalstīt savas atvases veselīgai un pozitīvai pārejai no bērna uz pieaugušo," viņa pauda.

Informatīvais izdevums "Zīlīte vecākiem. Manam bērnam būs sekss" un citi kampaņas "Cik brīvi tu runa seksa valodā? Par veiklu valodu!" materiāli ir pieejami vietnē "www.seksavaloda.lv"; un VM "Youtube" kontā. Kampaņas ietvaros norit arī tiešsaistes lekcijas vecākiem, kuru laikā tiek skaidroti jautājumi par komunikāciju ar bērniem par dažādiem seksuālās un reproduktīvās veselības aspektiem.Publicitātes attēls

Publicitātes attēls

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas