Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāpēc aukstumā deguns tek kā krāns?

Lielākā daļa zina, kā tas ir – tiklīdz izej aukstumā, tā deguns sāk tecēt kā krāns. Īpaši to izjūt cilvēki, kam ir astma, ekzēma vai siena drudzis, taču ar šo slapjo degunu ir saskāries ikviens. Īpaši brīžos, kad ziemā svaigā gaisā gribi nodoties āra aktivitātēm – jo straujāk un dziļāk tu kamp svaigo gaisu, jo slapjāks kļūst deguns. Patiesībā Tava deguna uzdevums ir panākt, lai gaiss, ko tu ieelpo, ir silts un mitrs un, nokļūstot plaušās, nekairinātu tās. Tāpat šī pilēšana pasargā mūs arī no baktēriju iekļūšanas ķermenī. Tātad, ja Tavs deguns tek, tas nozīmē, ka tas strādā ļoti efektīvi.

Kāpēc tek deguns aukstā laikā?

Ķermenis katru dienu ražo gļotas, taču ir daži apstākļi, kas var palielināt to daudzumu - alerģijas, ko izraisa ziedputekšņi vai pelējums gaisā, rinovīrusi (pazīstami arī kā saaukstēšanās) un kairinājums, var izraisīt izdalīt lieko gļotu, tāpat kā iedarbība uz aukstu laiku.

Ja Tev ir iesnas tikai ārā vēsākā temperatūrā un nav citu alerģijas vai slimības simptomu, vaininieks varētu būt vazomotorais rinīts, kas ir alerģisks rinīts, ko izraisa temperatūras, mitruma izmaiņas, kā arī spēcīgu smaku un smaržu iedarbība.

Tavam ķermenim piemīt intelekts, kas liek tam rīkoties, lai vajadzības gadījumā pasargātu sevi. Ja ķermenis pakļauts aukstumam, tad gļotas sasilda un papildus mitrina gaisu, kas iekļūst caur deguna kanāliem. Tas pasargā deguna gļotādas no bojājumiem sausā un aukstā gaisa dēļ, kā arī pasargā no bojājumiem plaušu bronhiolus.

Iesnas, kas rodas aukstas temperatūras dēļ, ir līdzīga parādība kā kondensāts. Gaiss, kuru Tu ieelpo, ir auksts, ķermeņa temperatūra sasilda gaisu, un, izelpojot, Tu izlaid šo silto, mitro gaisu laukā. Kad šīs divas temperatūras saskaras, rodas ūdens pilieni, kas galu galā pil no deguna kopā ar gļotām, ar kurām tie sajaucas.

Kā novērst iesnas aukstā laikā

Izvairies elpot aukstu gaisu. Vienīgais veids, kā efektīvi novērst iesnu veidošanos aukstas iedarbības dēļ, ir izvairīties elpot aukstu gaisu. Viens veids, kā to izdarīt, ir, atrodoties ārpus telpām, nosegt degunu un muti ar apvalku vai šalli, kas ļauj gaisam kļūt siltam un mitram, pirms to ieelpo.

Deguna aerosoli un ziedes. Vasomotorais rinīts parasti nepāriet ar jebkura veida deguna pilieniem vai aerosoliem. Taču ir pieejami aerosoli un krēmi, kas palīdzēs pažāvēt gļotas deguna dobumā, taču pirms tādus iegādājies – konsultējies ar ārstu.

Telpās – gaisa mitrinātājs. Ja atrodies vēsās telpās, izmanto gaisa mitrinātāju. Tas var palīdzēt gļotādas padarīt mitrākas un mazināt deguna tecēšanu.

Izlasi arī:

Tek deguns ziemā, foto no Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas