Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kardiologs: "Holesterīna līmenis jānosaka arī bērniem"

Neārstēts paaugstināts holesterīna līmenis var izraisīt infarktu

“Mēs esam pieraduši, ka holesterīnu nosaka 40–50 gados, bet patiesībā to vajadzētu pirmoreiz noteikt jau 5–6 gadu vecumā. Pasaulē ir valstis, piemēram, Slovēnija, kuras ļoti mērķtiecīgi veic šo skrīningu jau piecu gadu vecumā,” tā, šodien atzīmējot Ģimenes hiperholesterinēmijas dienu, aicina Gustavs Latkovskis, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs unRīgas Stradiņa universitātes profesors.

Kas ir ģimenes hiperholesterinēmija?

Ģimenes hiperholesterinēmija ir ģenētiska slimība, kas izraisa ļoti augstu „sliktā” jeb zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīna līmeni asinīs. Slimība tiek mantota no vecākiem, un bērnam to var nodot jau tad, ja tikai viens no vecākiem ir gēna nesējs. Tā nav reta diagnoze – tiek lēsts, ka ar to sirgst aptuveni 1 no 250 cilvēkiem, taču Latvijā tā bieži paliek neatklāta.

Kāpēc tas ir bīstami?

Paaugstināts holesterīna līmenis bērnam neizraisa sāpes vai citus acīmredzamus simptomus. Tomēr tas klusām bojā asinsvadus, paātrinot aterosklerozes veidošanos. Rezultātā sirds un asinsvadu slimības – infarkti, stenokardija vai insults – šādiem cilvēkiem var parādīties pat 30–40 gadu vecumā vai agrāk, ja savlaicīgi netiek veikti profilaktiski pasākumi.

Vairāk skatieties šovakar 360 ziņās!

Foto: Inese Mauriņa, parsirdi.lv

Foto: Inese Mauriņa, parsirdi.lv

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas