Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas jāņem vērā nekustamo īpašumu darījumos

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Jebkurš nekustamā īpašuma – dzīvokļa, mājas, zemesgabala vai cita īpašuma – darījums nereti saistās ar risku. Nekustamā īpašuma darījumus var pavadīt bažas, ka darījums varētu nenotikt, vai pārdevējs vai pircējs pārdomās, sāks šaubīties par tā izdevīgumu vai arī iestāsies kādi apstākļi, kas traucēs vai pat padarīs par neiespējamu pārdošanu.

Kā atbrīvoties no šīm bažām un būt drošam par veiksmīgāko nekustamā īpašuma darījuma risinājumu? Kopā ar zvērinātu advokātu Andi Auzu, kuram ir vairāku gadu desmitu pieredze vairākās tiesvedību jomās, tai skaitā nekustamo īpašumu atsavināšanas darījumu sagatavošanā, esam sagatavojuši risināmo jautājumu sarakstu, kas būtu jāapdomā, pērkot vai pārdodot nekustamo īpašumu.

Darījuma steidzamība

Vai sev piederošo īpašumu piedāvāsiet pārdošanā par augstāko iespējamo tirgus cenu? Vai vēlaties to pārdot gada laikā un piedāvāsiet īpašumu pārdot par pirkuma cenu, kas tuvāka zemākajai šī īpašuma tirgus cenai? Vai tomēr varat gaidīt un būsiet apmierināti, ja īpašumu pārdosiet divu vai vairāku gadu laikā? Būtiski apzināties, cik steidzams ir darījums.

Īpašuma cena un darījuma noteikumi

Kā skaidro advokāts, vispirms vajadzētu saprast, gan par kādu cenu, gan uz kādiem noteikumiem nekustamo īpašumu vēlaties pārdot vai pirkt. Cena un arī pirkuma darījuma noteikumi būs būtiski atšķirīgi atkarībā no darījuma priekšmeta, vai īpašums ir ieķīlāts bankā vai kādai fiziskai personai, vai, tiek pārdotas domājamās daļas, kā arī daudziem citiem, individualizētiem nosacījumiem.

Nekustamā īpašuma pirkuma maksa jeb pārdošanas cena

Nereti pārdevēji vēlas īpašumu pārdot pēc iespējas ātrāk, bet cenu izvēlas tādu, kas atbilst īpašuma pārdošanai ilgtermiņā, tas ir, par cenu, kas tuvāka augstākajai iespējamajai tirgus cenai. Pirkuma cenu iespējams noteikt, gan ieskatoties nekustamā īpašuma tirgus piedāvājumā konkrētajā brīdī, gan izvērtējot iespēju pasūtīt novērtējumu pie sertificēta vērtētāja, kā arī izmantojot abas šīs metodes.

Citi jautājumi nekustamā īpašuma darījumos

Nekustamā īpašumu darījuma nosacījumi nav tikai īpašuma cena un pārdošanas termiņi. Vēl jāņem vērā šie jautājumi:

1. Vai tas ir dzīvokļa īpašums vai domājamo daļu un lietošanas tiesību pārdošana;

2. Vai darījumā iekļautas lietošanas tiesības uz konkrētām telpām, zemi, zemi zem ēkām, kas tiek pārdotas, vai lietošanas tiesības uz kaut ko paliks pārdevēja īpašumā, no kura tiks atdalīts pārdodamais nekustamais īpašums;

3. Vai jaunais īpašnieks iegūs pirmpirkuma tiesības uz dzīvokļa īpašumu, uz domājamām daļām no ēkas vai zemes, vai pirmpirkuma tiesības pircējam tiks liegtas ar speciālu atrunu un kas un kā ir tiesīgs izmantot izpirkuma tiesības;

4. Vai tiks noteikts kopīpašums un tā lietošanas tiesības īpašuma pirkuma līgumā;

5. Kā tiks noteikta pirkuma maksa jeb pirkuma cena, kas tuvāka augstākajai vai tomēr zemākajai iespējamajai tirgus cenai? Kā arī: izsoles cenas plānošana, pirkuma samaksas garantijas un darījuma konta līguma nosacījumi, darījuma konta līguma nosacījumu atbilstība pirkuma līguma nosacījumiem;

6. Kādi ir līguma nosacījumi (saistību tiesību pastiprinājumi un līgumsodi), kas varētu atturēt pārdevēju vai pircēju no pirkuma līguma nosacījumu neizpildes;

7. Kādi ir līguma izbeigšanas nosacījumi, gadījumā, ja pārdevējs vai pircējs nav izpildījis savas saistības saskaņā ar pirkuma līgumu?

Kā jurists var palīdzēt?

Pieredzējis jurists, labs advokāts var šos riskus paredzēt un pēc iespējas novērst vai samazināt līdz minimumam jau nekustamā īpašuma pārdošanas sagatavošanas stadijā. Diemžēl klients bieži nāk pēc advokāta juridiskās palīdzības tad, kad pirkuma vai rokas naudas līgums ir noslēgts un darījums nevirzās uz noslēgumu vai radušās pušu domstarpības vai citas problēmas pirkuma darījuma procesā. Prātīgāk ir jebkura nekustamā īpašuma darījumu plānot pirms tā uzsākšanas un pirkuma vai cita atsavinājuma līguma parakstīšanas, izmantojot profesionālu padomu!


Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas