Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kautrīgā mimoza - kā par šo telpaugu rūpēties?

Kautrīgā mimoza (Mimosa pudica), foto - swsikhlas, Pixabay

Kautrīgā mimoza (Mimosa pudica), foto - swsikhlas, Pixabay

Kautrīgā mimoza (Mimosa pudica) ir tropu krūms, kas aizver lapas, kad pieskaras. Auga dzimtene ir Centrālamerika un Dienvidamerika, un tam ir maigas, papardes veida lapas ar gaiši purpursarkaniem ziediem. Kautrīgā mimoza ir populārs telpaugs, pateicoties tā salīdzinoši vieglajai kopšanai un interesantajai spējai saraut lapas, tām pieskaroties. Lūk, kā par šo telpaugu rūpēties!

Kāpēc kautrīgajai mimozai lapas aizveras pieskaroties?

Vairumam cilvēku aktuāls jautājums par jutīgo augu ir tas, kāpēc tā lapas aizveras, ja tām pieskaras. Tas ir aizsardzības veids. Mimosa pudica lapas ir ne tikai jutīgas pret pieskārienu, bet arī temperatūru un gaismu. Pārlaižot tām pāri ar pirkstiem, lapas salocīsies un dažas minūtes paliks aizvērtas. Auga lapas aizvērsies arī no citiem ārējiem stimuliem, piemēram, gaismas zuduma un ātras atdzišanas vai sasilšanas.

Tāpat kā jebkuram augam, arī kautrīgās mimozas lapās ir ūdens un citas minerālvielas. Aizvēršanas efekts ir saistīts ar ūdens spiediena daudzuma izmaiņām auga lapās. Zinātnieki izvirza hipotēzi, ka lapu aizvēršana liek šim neparastajam augam izskatīties mazākam, vienlaikus atklājot augu stublāju asās “muguriņas”, tādējādi atturot zālēdājus un kukaiņus no auga ēšanas.

https://www.instagram.com/p/CLCiQJiIVhB/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

Vai ir slikti pieskarties augam, kurš jutīgs uz pieskārieniem?

Neskatoties uz to, ka Mimosa pudica ir pieskārienjutīgs augs, tam tomēr pieskārieni nekaitē, un augs ir nekaitīgs arī citiem. Tas ir patīkams, skaists un neparasts augs, ko var audzēt mājās, un tas parasti ieinteresē visus viesus, kas nekad nav redzējuši tik “kautrīgu puķi”.

https://www.instagram.com/p/BmjM8KOFdwW/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

Kā kopt kautrīgo mimozu?

Rūpes par valdzinošo, “kautrīgo” telpaugu nav grūtas, ja zini, kas augumam nepieciešams. To var audzēt iekštelpās, taču tam ir nepieciešama zināma aprūpe un uzmanība.

Gaisma

Jutīgajam augam nepieciešama spilgta gaisma līdz astoņām stundām dienā. Tas pat var paciest dažus tiešus saules starus. Ja kautrīgā mimoza nesaņem pietiekami daudz saules gaismas, lapas var aizvērties un neziedēt. Piemērota vieta šim augam ir pie loga, kas vērsts uz austrumiem. Tomēr, ja trūkst atbilstoša apgaismojuma, var papildināt ar pilna spektra dienasgaismas augšanas gaismu.

https://www.instagram.com/p/CCCAGbzgXDu/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

Augsne

Savā dzimtajā vidē jutīgais augs aug barības vielām nabadzīgā augsnē. Tomēr tas nepanes sablīvētu augsni. Labi drenējoša, smilšmāla augsne ir vispiemērotākā šim telpaugam.

Ūdens

Šim augam patīk pastāvīgi mitra augsne, bet ne slapja. Pārāk daudz ūdens var izraisīt sakņu puvi. Labākais veids, kā uzturēt augsni pastāvīgi mitru, ir stādīt to podā ar drenāžu un laistīt, kad augsnes virskārta sāk izžūt.

Temperatūra

Kautrīgā mimoza ir tropu augs, kam nepieciešams temperatūras diapazons no 20C – 25C, lai uzturētu veselīgu augšanu un ražotu ziedus, ziemā gaisa temperatūra pieļaujama 18C – 20C, tomēr tās pārziemo salīdzinoši reti. Kad kautrīgā mimoza uzzied, tās ziedēšana ilgst pat 4 mēnešus.

Izmērs

Mimosa pudica augi, ja tiek audzēti kā viengadīgi augi, sasniedz vidēji 30 – 50cm augstumu, neskatoties uz to, ka dabā tas ir daudzgadīgs, kas var izaugt līdz pat 150cm.

Mēslojums

Šie augi neprasa daudz barības vielu. Tomēr, lai tos stimulētu augšanas sezonā, ik pēc dažām nedēļām to der pabarot ar šķidrā mēslojuma, kam ir augsts kālija saturs, un ūdens šķīdumu

https://www.instagram.com/p/CR1dlNyswSp/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading

Kā pavairot Mimosa Pudica?

Jutīgo augu visbiežāk pavairo no sēklām. Iesēj sēklas mitrā kūdras un perlīta maisījumā, pēc tam puķu kastei vai puķupodam uzliec caurspīdīgu plastmasas vāku vai pārklāj to ar plēvi. Sēklām vajadzētu dīgt 14 līdz 21 dienu.

Pavairot var arī ar spraudeņu palīdzību. Nogriez auga daļu, kurā ir vismaz viens lapas mezgls. Arī spraudeņiem piemēro tādu pašu augsnes maisījumu, kā sējot sēklas. Zem plēves vai plastikāta vāka saknēm vajadzētu izveidoties pāris nedēļu laikā.

Lasi arī:

3 dārzeņi, kas ar steigu jāsēj februārī!

Kā mājās izaudzēt apelsīnus, citronus un pārējos citrusaugus?

Kādi telpaugi veicina darba produktivitāti?

Dzintarskābe augiem - kādos nolūkos to lietot?

Kautrīgā mimoza (Mimosa pudica), foto - swsikhlas, Pixabay

Kautrīgā mimoza (Mimosa pudica), foto - swsikhlas, Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas