Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Krievija vēlas slāpēt Igaunijas mobilo sakaru operatoru signālus pierobežā

Foto: Īriss Sviklis/LETA

Foto: Īriss Sviklis/LETA

Krievija pie Igaunijas robežas ir uzbūvējusi simtiem jaunu mobilo sakaru torņu, nesen Pleskavas apgabalā netālu no robežas tika atslēgts ātrgaitas internets un tagad varas iestādes šajā reģionā vēlas slāpēt visu Igaunijas operatoru signālus, vēsta laikraksts "Postimees".

Kā pieļāvis Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris ģenerālis Martins Herems, Krievija iejaucas mobilo sakaru darbībā Igaunijas teritorijā, jo gatavojas konfliktam ar NATO. Herems apliecināja, ka 2023.gadā Baltijas valstīs palielinājās satelītu navigācijas sistēmu darbības traucējumi.

Turklāt pēdējo mēnešu laikā šīs darbības ir īpaši pastiprinājušās, un tas ir reģistrēts no Somijas līdz Poliju un no turienes līdz Melnās jūras reģionam.

"Kāds to izraisa, un mēs domājam, ka tā ir Krievija," sacīja Herems, piebilstot, ka Maskava, ar tādiem traucējumiem "spēlējas" uz konflikta ar NATO riska fona.

Arī ASV Kara studiju institūts (ISW) savā nesenajā publikācijā pievērsās globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) traucējumiem Baltijas reģionā. Organizācija norādīja, ka nesenie traucējumi rosina spekulācijas par Krievijas elektronisko kara sistēmu iespējamo darbību reģionā.

Tajā pašā laikā Pleskavas apgabala gubernators Mihails Vederņikovs skaidri parāda, ka Krievija gatavojas cīnīties ar Igauniju telekomunikāciju frontē. Viņš nesen ierosināja attiecīgajām Krievijas iestādēm pārskatīt elektromagnētiskā starojuma noteikumus un atteikties no frekvenču izmantošanas līgumiem pierobežas zonās. Viņaprāt, tas ir nepieciešams, lai samazinātu nedraudzīgu valstu sakaru operatoru bāzes staciju ietekmi pierobežas teritorijās.

Vispirms Vederņikovs plāno cīnīties pret tā saukto Krievijas mobilo sakaru apspiešanu, ko veic Igaunijas operatori. Viņš uzskata, ka Igaunijas operatori pārkāpj parakstītās vienošanās par frekvenču izmantošanu pierobežas zonās. Tajā pašā laikā pēdējos gados līdzās bāzes stacijām, kas jau atrodas Pleskavas apgabala mazajās apdzīvotajās vietās, ir uzstādīti vēl gandrīz 100 masti. Igaunijas pusē šāda aktīva būvniecība nav notikusi.

Neraugoties uz to, Vederņikovs uzskata, ka Krievijā ir pasaulē stingrākie standarti mobilo sakaru raidītāju jaudai, tāpēc Igaunijas bāzes stacijas slāpējot Krievijas signālu.

"ASV un Eiropā atļautā robeža ir desmit reižu augstāka," teica Vederņikovs, piebilstot, ka "jautājums nav tik daudz par ērtībām, bet gan par valsts un informācijas drošības nodrošināšanu".

Viņš detalizētāk nekomentēja par to, kuru teritorija pie robežas apdraudētu ārvalstu elektromagnētiskie lauki, bet secināja, ka starptautisko vienošanos izpilde ir jāaptur un Krievijas raidītāju jauda jāpalielina vairākas reizes.

Pašlaik visi galvenie mobilo sakaru operatori Pleskavas apgabalā - MTS, "MegaFon", "Beeline" un "Tele2", var izvietot savas ierīces vienās bāzes stacijās. Iepriekš katrs mobilo sakaru tornis varēja piederēt tikai vienam operatoram. Tagad tie savstarpēji dalās infrastruktūrā.

Turklāt Pleskavas apgabala mobilo sakaru uzņēmumi izmanto arī Krievijas lielākā mājas interneta operatora "Rosteļekom" izveidoto tehnoloģisko infrastruktūru. Tas nozīmē, ka šādā veidā tiek traucētas Igaunijas frekvences ar visu pasauli.

Igaunijas telekomunikāciju uzņēmumi esošo situāciju nav komentējuši. Piemēram, "Telia" paskaidroja, ka, tā kā šis ir politisks jautājums, ir jāvēršas pie Patērētāju tiesību aizsardzības un tehniskā regulējuma iestādē (TTJA).

Foto: Īriss Sviklis/LETA

Foto: Īriss Sviklis/LETA

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas