Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Lielbritānijā piedzimis pirmais mazulis, izmantojot trīs cilvēku DNS

Mazulis. Jaundzimušais. Foto: RitaE/Pixabay.com

Mazulis. Jaundzimušais. Foto: RitaE/Pixabay.com

Pirmo reizi Apvienotajā Karalistē ir piedzimis bērns, izmantojot trīs cilvēku DNS, vēsta raidsabiedrība BBC.

Lielākā daļa DNS ir iegūta no abiem vecākiem un aptuveni 0,1 % no trešās sievietes - surogātmātes. Šī novatoriskā metode ir mēģinājums novērst bērnu piedzimšanu ar postošām mitohondriju slimībām. Ir piedzimuši mazāk nekā pieci šādi bērni, bet sīkāka informācija nav izpausta.

Mitohondriālās slimības ir neārstējamas, un tās var būt nāvējošas dažu dienu vai pat stundu laikā pēc dzimšanas. Dažas ģimenes ir zaudējuša bērnus, un šī metode tiek uzskatīta par vienīgo iespēju, lai bērns piedzimtu vesels.

Mitohondriji atrodas gandrīz katrā ķermeņa šūnā un pārvērš pārtiku izmantojamā enerģijā.

Bojāti mitohondriji nespēj nodrošināt organismam enerģiju un izraisa smadzeņu bojājumus, muskuļu novājināšanos, sirds mazspēju un aklumu. Tos pārmanto tikai māte. Tāpēc mitohondriju ziedošanas ārstēšana ir modificēts IVF veids, kurā izmanto veselas donora olšūnas mitohondrijas.

Mitohondriju ziedošana tiek veikta ar divām metodēm. Viena no tām tiek veikta pēc tam, kad mātes olšūna ir apaugļota ar tēva spermu, bet otra - pirms apaugļošanas. Tomēr mitohondrijiem ir sava ģenētiskā informācija jeb DNS, kas nozīmē, ka tehniski bērni, kas iegūst mitohondriju, manto DNS no saviem vecākiem un nedaudz arī no donora. Tās ir pastāvīgas izmaiņas, kas tiek nodotas no paaudzes paaudzē.

Šī donora DNS ir svarīga tikai efektīvu mitohondriju veidošanai, tā neietekmē citas iezīmes, piemēram, izskatu. Šī metode pirmo reizi tika ieviesta Ņūkāslā, un 2015. gadā tika ieviesti likumi, kas ļauj radīt šādus bērnus Apvienotajā Karalistē.

Pirmais bērns, kas piedzima, izmantojot šo metodi, 2016. gadā piedzima jordāņu ģimenē, veicot noteiktās procedūras Amerikas Savienotajās valstīs.

Cilvēka apaugļošanas un embrioloģijas iestāde (Human Fertilisation and Embryology Authority, HFEA) apgalvo, ka līdz 2023. gada 20. aprīlim ir piedzimuši mazāk nekā pieci bērni. Tā nesniedz precīzus skaitļus, lai novērstu ģimeņu identificēšanu.

"Ziņas par to, ka Apvienotajā Karalistē ir piedzimis neliels skaits mazuļu ar ziedotām mitohondrijām, ir nākamais solis, kas, visticamāk, joprojām būs lēns un piesardzīgs mitohondriju ziedošanas novērtēšanas un pilnveidošanas process," teica “Progress Educational Trust” direktore Sāra Norkrosa.

No Ņūkāslas komandām nav saņemtas nekādas ziņas, tāpēc joprojām nav skaidrs, vai tehnika bija veiksmīga.

Profesors Robins Lovels-Badžs (Robin Lovell-Badge) no Frensisa Krika pētniecības institūta teica: "Būs interesanti uzzināt, cik labi mitohondriju aizstāšanas terapijas metode darbojās praktiskā līmenī, vai bērni ir brīvi no mitohondriju slimībām un vai pastāv risks, ka viņiem vēlāk dzīvē varētu rasties problēmas."

Tehniski pastāv "reversijas" risks, kad pārnesto bojāto mitohondriju skaits var palielināties un joprojām izraisīt slimības.

Savulaik tika lēsts, ka Apvienotajā Karalistē katru gadu varētu piedzimt līdz pat 150 šādu bērnu.


Mazulis. Jaundzimušais. Foto: RitaE/Pixabay.com

Mazulis. Jaundzimušais. Foto: RitaE/Pixabay.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas