Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Mākslīgā intelekta uzplaukums. Kuras profesijas ir "drošajā zonā"?

Foto: StartupStockPhotos/Pixabay.com

Foto: StartupStockPhotos/Pixabay.com

Runājot par mākslīgā intelekta aizvietošanu darba ņēmēju vietā, eksperti apgalvo, ka ir dažas darba vietas, kuras datori neaizņems - vismaz kādu laiku, vēsta raidsabiedrība BBC.

Jau kopš industriālās revolūcijas sākuma ir bijuši draudi, ka jaunās mašīnas - no mehanizētām stellēm līdz mikročipiem - aizņems cilvēku darba vietas. Lielākoties cilvēki ir guvuši virsroku. Daži eksperti apgalvo, ka tagad, kad mākslīgā intelekta izmantošana ir tik populāra, šie draudi ir vēl reālāki: roboti patiešām aizvietos daudzu nozaru pārstāvjus.

“Goldman Sachs” 2023. gada marta ziņojumā lēsts, ka mākslīgais intelekts, kas spējīgs radīt saturu, varētu veikt ceturtdaļu no visiem darbiem, kurus pašlaik veic cilvēki. Ziņojumā arī norādīts, ka Eiropas Savienībā un ASV automatizācijas dēļ varētu tikt zaudēti 300 miljoni darbavietu. “Un tas ir briesmīgi,” sacīja grāmatas "Robotu vara: kā mākslīgais intelekts mainīs visu" autors Martins Fords.

"Runa nav tikai par to, ka tas varētu notikt ar atsevišķiem cilvēkiem, bet tas varētu būt diezgan sistemātiski," viņš saka. "Tas varētu notikt ar daudziem cilvēkiem, iespējams, diezgan pēkšņi, iespējams, vienlaikus. Un tas ietekmēs ne tikai šos cilvēkus, bet visu ekonomiku kopumā."

Par laimi, tās nav tikai sliktas ziņas. Eksperti brīdina, ka joprojām ir lietas, ko mākslīgais intelekts nespēj paveikt, - uzdevumi, kas ietver izteikti cilvēciskas īpašības, piemēram, emocionālo inteliģenci un domāšanu ārpus rāmjiem. Un pārorientēšanās uz amatiem, kas koncentrējas uz šīm prasmēm, varētu palīdzēt samazināt iespēju tikt aizstātam.

"Es domāju, ka kopumā ir trīs kategorijas, kas pārskatāmā nākotnē ir “glābtas”," sacīja Fords. "Pirmā būtu patiesi radošas darba vietas: jūs neveicat šablonisku darbu vai vienkārši pārkārtojat lietas, bet gan patiešām piedāvājat jaunas idejas un veidojat kaut ko jaunu."

Tas nebūt nenozīmē, ka visi darbi, kas tiek uzskatīti par "radošiem", ir droši. Patiesībā tādas jomas kā grafiskais dizains un ar vizuālo mākslu saistītās profesijas var būt vienas no pirmajām, kas izzudīs - pamata algoritmi var virzīt robotu analizēt miljoniem attēlu, ļaujot mākslīgajam intelektam uzreiz apgūt estētiku. Taču zināmu drošību sniedz arī citi radošuma veidi, teica Fords: "zinātnē, medicīnā un jurisprudencē... cilvēki, kuru darbs ir jaunas juridiskās stratēģijas vai uzņēmējdarbības stratēģijas izstrāde. Es domāju, ka tur joprojām būs vieta cilvēkam".

Otrā izolētā kategorija, turpina viņš, ir darbi, kas prasa sarežģītas starppersonu attiecības. Viņš norāda uz medmāsām, uzņēmējdarbības konsultantiem un pētnieciskās žurnālistikas žurnālistiem. Viņš saka, ka šīs ir profesijas, "kurās nepieciešama ļoti dziļa izpratne par cilvēkiem. Es domāju, ka paies ilgs laiks, līdz mākslīgais intelekts spēs mijiedarboties tādā veidā, kas patiešām veido attiecības".

Trešā drošā zona, sacīja Fords, "ir darbi, kas patiešām prasa lielu mobilitāti, veiklību un spēju risināt problēmas neprognozējamā vidē". Šajā jomā ietilpst daudzas profesijas - piemēram, elektriķi, santehniķi, metinātāji un tamlīdzīgi. "Tie ir tādi darbi, kuros visu laiku nākas saskarties ar jaunām situācijām," viņš piebilst. "Iespējams, ka tos ir visgrūtāk automatizēt. Lai automatizētu šādus darbus, būtu nepieciešams zinātniskās fantastikas robots.

Lai gan cilvēki, visticamāk, saglabās savus darbus, kas ietilpst šajās kategorijās, tas nenozīmē, ka šīs profesijas ir pilnībā izolētas no mākslīgā intelekta uzplaukuma. Patiesībā lielākajai daļai darbavietu neatkarīgi no nozares ir aspekti, kurus, visticamāk, tehnoloģijas varētu automatizēt, sacīja Bufalo Universitātes (ASV) darba ekonomikas asociētā profesore Džoanna Songa-Maklaflina.

"Daudzos gadījumos darba vietas nav tieši apdraudētas, bet uzdevumi mainīsies." Cilvēku darbavietas kļūs vairāk orientētas uz starppersonu prasmēm, turpina Songa-Maklaflina. "Ir viegli iedomāties, ka, piemēram, mākslīgais intelekts atklās vēzi daudz labāk, nekā to spētu cilvēki. Pieļauju, ka nākotnē ārsti izmantos šo jauno tehnoloģiju. Bet es nedomāju, ka ārsta loma tiks aizstāta pilnībā."

Lai gan robots var šķietami labāk atrast vēzi, lielākā daļa cilvēku joprojām vēlēsies, lai viņiem par to pastāsta ārsts - reāls cilvēks. Viņa piebilst, ka tas attiecas gandrīz uz visiem darbiem, tāpēc šo izteikti cilvēcisko prasmju attīstīšana varētu palīdzēt cilvēkiem iemācīties veikt savu darbu līdztekus mākslīgajam intelektam.

"Es domāju, ka ir gudri patiešām padomāt: "Kādus uzdevumus manā darbā aizstās vai labāk veiks dators vai mākslīgais intelekts? Un kāda ir mana papildu prasme?" Viņa norāda uz banku darbiniekiem, kuriem savulaik bija jābūt ļoti precīziem naudas skaitītājiem. Tagad šis uzdevums ir automatizēts, bet darbiniekam joprojām ir vieta.


Foto: StartupStockPhotos/Pixabay.com

Foto: StartupStockPhotos/Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas