Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Māmiņas diskutē, vai mūsdienās bērnus dzemdēt ir moderni?

Ilustratīvs foto. Foto: Pixabay

Ilustratīvs foto. Foto: Pixabay

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati – Latvijā 2022. gadā piedzima 15 535 bērni, kas ir viszemākais dzimstības rādītājs pēdējo 100 gadu laikā un par 10,8 % jeb 1 885 jaundzimušajiem mazāk nekā 2021. gadā.

Lai gan kā redzams dzimstība valstī turpina samazināties, vairākos sociālos tīklos valda diskusijas par to, vai mūsdienās ir moderni dzemdēt un, cik daudz bērnu vienā ģimenē būtu gana pietiekami.

Viena no šādām diskusijām atrodama portālā cālis.lv, kur sievietes dalās pārdomās par demogrāfisko situāciju mūsu valstī – cik viņas gribētu bērnus un cik viņām jau ir – bieži vien šie skaitļi ir atšķirīgi – iemesli tam visdažādākie.

Persona ar lietotājvārdu kolizejs pauž, ka:

Ja ir palīgi vai daudz naudas un dzīvojamās platības – tad var radīt, cik vēlās. Ja nav, kas palīdz – tad arī ar 1 ir pagrūti visu samenedžet, kamēr vēl mazs.

Savukārt ReadIt neslēpj: “Pagaidām 1. Man 31 gads. Jau sen dzirdu, ka ''pēdējais'' laiks vēl kādam (un nemaz to absolūti arī nenoliedzu), bet tai pat laikā bez maz vai pusei manu sieviešpaziņu šajā vecumā vēl nav neviena bērna..”

Ir arī sievietes, kuras atzīst, ka bērnus vispār neplāno un nākotnē nevēlas, taču diskusijā piedalās arī vairākas daudzbērnu mammas – pat tādas, kurām ir 7 atvases.

Debess raksta: “Man rit mani trīsdesmitie gadi un bērnu vēl nav. It kā ienāk prātā, varbūt, īpaši ja esmu satikusies ar kādiem radiem vai paziņām, kuriem mazs ķipars, bet apsverot visus par un pret nonāku pie secinājuma, ka laikam tomēr nē šobrīd. Paziņu lokā ir tādi, kuriem ir viens līdz divi bērni vai nav neviena vēl. Ir viens pāris, kuriem ir trīs. Arī labi.”

Savukārt kāda mamma lietai pieiet arī no finansiālā stāvokļa. “Kikii_”raksta: “3 bērni, tīri teorētiski, finansiāli varētu būt izdevīgāk par 2. NĪN 50% atlaide, sabiedriskā transporta (vilciena) atlaide - vecākiem 50%, bērniem 90%. Atlaides veikalos, izklaides iestādēs, autotransporta gada nodokļa atlaide 50% vienam auto.”

aprikoze123 dalās pieredzē un stāsta:

Man arī 7 (bērni) – jaunākajai 3 un vecākajai gandrīz 21, abi vecākie bērni jau studē.(..) pazīstu vēl vismaz 5-6 ģimenes ar 4-8 bērniem – viss ir ok! Nav ne dzērāji, ne bomži, lieliskas ģimenes!

Tāpat dāmu starpā valda diskusijas par dzīvesvietu – vai katram bērnam ir nepieciešama atsevišķa istaba un no kāda vecuma tas nepieciešams; jautājumu sagādā arī transports – cik liels auto nepieciešams, lai daudzbērnu ģimene varētu kur aizbraukt. Viedokļu sadursme notiek arī par kopējo demogrāfisko stāvokli Latvijā un pabalstiem, kas to it kā veicina.

MazaisMurmulis raksta: “No valstiskā viedokļa racionālāk veicināt dzimstību 25...30 gados. Ir saprāts un spēja par sevi pastāvēt, vēl nav sākušās veselības problēmas un ir iespēja, ka rezultātā būs tie 2...3 bērni.”

dezavu pauž stigru nostāju:

Izklausās amorāti dzemdēt bērnu pabalsta dēļ. Man tas nebūtu pieņemami un ētiski, kaut 1000 valsts piesolītu par dzemdēšanu.

Lielaiskartupelis piebilst: “Ja mēs saņemtu tikai to ko paši spējam atļauties, tad daudzus jau sen aizvestu uz mežu ar ragaviņām. Bērni ir valsts nākotne un nākošie nodokļu maksātāji. Jebkuras valsts interesēs ir atbalstīt jebkādu bērnu dzimšanu.”

Kā redzams – viedokļi ir atšķirīgi – ir, kas uzskata, ka jo vairāk bērnu, jo labāk un ir arī pilnīgi pretēja nostāja. Kuram tad ir īstā taisnība? Tas atkarīgs no katra paša!

Lasi arī:

Ilustratīvs foto. Foto: Pixabay

Ilustratīvs foto. Foto: Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas