Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

No 1. maija mājsaimniecībām būs pilnībā atvērts dabasgāzes tirgus. Kādas izmaiņas prognozē, likumam stājoties spēkā?

Foto: stevepb/Pixabay.com

Foto: stevepb/Pixabay.com

Saskaņā ar Enerģētikas likuma grozījumiem no 2023. gada 1. maija mājsaimniecībām būs pilnībā atvērts dabasgāzes tirgus. Akciju sabiedrība “Latvijas gāze” vairs neturpinās pildīt publiskā tirgotāja funkciju, un mājsaimniecības, kuras turpināja dabasgāzi iegādāties kā saistītie lietotāji par regulētu cenu, to vairs nevarēs darīt. Ja mājsaimniecībai nebūs spēkā esoša tirdzniecības līguma ar dabasgāzes tirgotāju, piegādi galalietotājam nodrošinās pašreizējais tirgotājs saskaņā ar universālā pakalpojuma nosacījumiem, vēsta LV portāls. 1188.lv sazinājās ar Elektrum, lai noskaidrotu, kādas izmaiņas tiek prognozētas, likumam stājoties spēkā.

Ar 2023. gada 1. maiju no Enerģētikas likuma ir izslēgts jēdziens “saistītais lietotājs” un “publiskais tirgotājs”.

Līdz ar izmaiņām Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) vairs nenoteiks dabasgāzes tarifus saistītajiem lietotājiem. Tomēr SPRK uzraudzīs, vai dabasgāzes tirgotājs, izsakot universālā pakalpojuma piedāvājumu, būs ievērojis visus normatīvajos aktos noteiktos universālā pakalpojuma piedāvājuma nosacījumus.

SPRK joprojām noteiks arī dabasgāzes pārvades, uzglabāšanas un sadales pakalpojumu tarifus.

Brīvā dabasgāzes tirgus atvēršanas principi likuma regulējuma līmenī elektroenerģijas un dabasgāzes nozarēs veidoti līdzīgi, skaidro SPRK. 2015. gadā, atverot elektroenerģijas tirgu, mājsaimniecībām bija iespēja vai nu izvēlēties citu elektroenerģijas tirgotāju, vai turpināt saņemt elektroenerģiju no “Latvenergo”.

Tiem, kuri turpināja elektroenerģiju pirkt no “Latvenergo”, nemainot produkta veidu, tā tika piegādāta universālā pakalpojuma ietvaros, kura nosacījumus regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi”.

Elektroenerģijas universālo pakalpojumu 2022. gada trešajā ceturksnī izmantoja 214 000 mājsaimniecību jeb 23,49% no visiem mājsaimniecību lietotājiem.

Būs universālais pakalpojums

Saskaņā ar grozījumiem Enerģētikas likumā normatīvais regulējums papildināts ar jēdzienu “universālais pakalpojums”, t. i., garantētas tiesības uz dabasgāzes piegādi noteiktā kvalitātē par viegli un skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu.

Tādējādi, līdzīgi kā elektroenerģijas apgādē, arī dabasgāzes tirgotājiem pakalpojuma piedāvājumos mājsaimniecību lietotājiem būs jāiekļauj universālā pakalpojuma piedāvājums.

Ekonomikas ministrija (EM) skaidro, ka pašlaik notiek darbs pie universālā pakalpojuma nosacījumu izstrādes, top jauni Ministru kabineta noteikumi. Regulējumu šajā jomā izstrādās jaunā Klimata un enerģētikas ministrija.

“Mērķis ir ieviest pārskatāmu, uz ilgāku laika periodu fiksētu cenas piedāvājumu, kas visiem mājsaimniecību gāzes tirgotājiem būtu jāpiedāvā kā viens no saviem cenu piedāvājumiem,” norāda EM sabiedrisko attiecību daļas pārstāve Elita Rubesa-Voravko.

Ja mājsaimniecības lietotājam nebūs spēkā esoša tirdzniecības līguma ar dabasgāzes tirgotāju par apgādi ar dabasgāzi no 2023. gada 1. maija, dabasgāzes piegādi šim galalietotājam nodrošinās pašreizējais tirgotājs saskaņā ar universālā pakalpojuma nosacījumiem.

Dabasgāzes tirgus liberalizācija neietekmēs pieejamās norēķinu metodes – klienti, tāpat kā līdz šim, varēs izvēlēties gan izlīdzināto maksājumu, gan maksāt pēc faktiskā patēriņa.

Kādas izmaiņas energoresursu tirgū tiek prognozētas, likumam stājoties spēkā?

Atbildot uz jautājumu, kāpēc patērētājam izvēlēties tieši Elektrum pakalpojumus, preses sekretāre Ivita Bidere skaidro, ka Elektrum pieredze elektroenerģijas tirgū ļauj piedāvāt dabasgāzes klientiem tikpat ērtu un pieejamu pakalpojumu, pie tam produkti ir izveidoti atsevišķi virtuves un siltuma segmentiem.

Klientu atsauksmēs tiek uzsvērts tas, ka ir pieejams vienots rēķins, viegli noslēgt līgumu un ir kvalitatīvs klientu serviss. Droši varam teikt, ka esam pirmais dabasgāzes tirgotājs Latvijā, kas sniedz pilnu servisu gāzes apkures klientiem – gan gāzi, gan apkures katlu apkopi un to apsdrošināšanu.

Savukārt Elektrum piedāvājumu cenas šobrīd ir līdz pat 18 % zemākas nekā šobrīd noteiktā dabasgāzes regulētā cena valstī, kuru nodrošina publiskais tirgotājs .Vienlaikus šobrīd pieejamā cena klientiem ir arī zemāka par valsts kompensācijas mehānismā noteiktajiem cenu griestiem, kas nozīmē iespēju samazināt savus apkures rēķinus jau šobrīd, izvēloties Elektrum kā savu dabasgāzes piegādātāju.

Runājot par prognozēm, būtiskas izmaiņas ir notikušas jau iepriekš, kad Latvijā tika atvērts dabasgāzes tirgus vai kad beidzās faktiskais monopols, nodrošinot izvēli mājsaimniecību klientiem iegādāties dabasgāzi par regulatora apstiprinātu cenu vai izvēlēties kādu no Elektrum dabasgāzes produktiem. Ja kopš tā laika dabasgāzes tirgotāju nomainījušo mājsaimniecību skaits ik gadu aug, tad šī tendence noteikti turpināsies. Tomēr galvenokārt tas, cik aktīvi mājsaimniecības mainīs piegādātāju, būs atkarīgs no tirgotāju aktivitātes un izteiktajiem piedāvājumiem potenciālajiem klientiem. Elektrum ir aktīvs tirgus dalībnieks un noteikti būsim pamanāmi.

Portāls 1188.lv novērojis, ka Elektrum klientiem nepiedāvā no Krievijas iegūtu dabasgāzi. Jautājot, kur tā tiek iegūta, Bidere skaidro, ka AS "Latvenergo" kopš Krievijas agresijas Ukrainā nav nekādas saistības ar dabasgāzes iegādi no agresorvalsts.

Tādēļ Elektrum spēj klientiem piedāvāt ne tikai draudzīgāku cenu, bet arī nodrošināt, ka mūsu klientu dabasgāzes piegāde ir tikai no demokrātiskai pasaulei draudzīgām valstīm – galvenokārt ASV un Norvēģijas, neatbalstot agresorvalsts ekonomiku.

Foto: stevepb/Pixabay.com

Foto: stevepb/Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas