Vairāk nekā pusei jeb 54% nebanku sektora klientu brīdī, kad tiek noslēgts aizdevuma līgums, kredītreitings ir slikts vai ļoti slikts, liecina AS "Kredītinformācijas birojs" (KIB) apkopotā informācija.
Savukārt banku sektorā kreditēšanas nosacījumi ir piesardzīgāki - tikai 13% klientu patēriņa kredīta līguma slēgšanas brīdī ir slikts kredītreitings, kamēr nebanku sektorā šādu klientu īpatsvars ir divkāršs - 27%.
Savukārt ļoti labs vai labs kredītreitings līguma slēgšanas brīdī banku sektorā ir 31% klientu, bet nebanku sektorā - 20% klientu.
Pusei jeb 51% patēriņa kredīta ņēmēju ir viens aktīvs aizdevuma līgums, 24% ir divi aktīvi līgumi, bet 12% - trīs līgumi. Savukārt 7% aizņēmēju ir vairāk nekā pieci aktīvi aizņēmuma līgumi.
KIB valdes loceklis Intars Miķelsons norāda, ka, palielinoties līgumu skaitam, ir vērojams, ka būtiski pieaug aizņēmēju īpatsvars ar ļoti sliktu kredītreitingu. Kamēr pie viena vai diviem līgumiem tādu ir 14%, pie vairāk nekā sešiem līgumiem - jau 52%. Turklāt 3,5% ir saistības pie vairāk nekā pieciem dažādiem kreditoriem. "Lai atmaksu atvieglotu, iespējams šiem klientiem ir vērts apsvērt kredītu apvienošanas iespēju," pauž Miķelsons.
Kopumā pēdējo trīs gadu laikā no 2022. līdz 2024.gadam patēriņa kreditēšanas tirgus attīstība bijusi svārstīga. Banku sektorā visaktīvākais bijis 2023.gads - noslēgts par 21% vairāk līgumu nekā gadu iepriekš. Taču 2024.gadā piedzīvots 12% kritums. Vienlaikus kopējā aizdevumu summa banku sektorā turpināja augt.
Nebanku sektorā šajā periodā vērojams noslēgto līgumu skaita kritums, 2023.gadā tas samazinājies par 6%, bet 2024.gadā vēl par 4%, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Vislielākā kopējā noslēgto patēriņa kredītlīgumu summa ir bijusi 2023.gadā.
Miķelsons norāda, ka, neskatoties uz ģeopolitiskajiem satricinājumiem un neskaidru valsts ekonomisko attīstību, patēriņa tirgus ir bijis viļņveidīgs, bet salīdzinoši stabils. Kopējā summa, ko iedzīvotāji saņēmuši pie banku un nebanku aizdevējiem ir ļoti līdzīga. Vienlaikus joprojām vērojama tendence, ka nebanku sektorā aizņemas iedzīvotāji ar sliktāku kredītreitingu, kas ir papildu risks aizdevējam.
KIB ir licencēts kredītbirojs, kas pašlaik pārvalda apjomīgāko fizisko un juridisko personu kredītvēsturu datu bāzi valstī. KIB darbojas saskaņā ar Latvijas Kredītinformācijas biroju likumu, akcionāri ir Latvijas lielākās komercbankas. Uzņēmums ietilpst vienā no lielākajām starptautisko kredītinformācijas pakalpojumu sniedzēju grupām "Creditinfo Grupa".

Foto: Zane Bitere/LETA