Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Slikta atmiņa, nogurums, koncentrēšanās spēju zudums – vai jāsāk uztraukties?

pixabay.com

pixabay.com

Katrs no mums kaut reizi ir saskāries ar nogurumu, kas rodas pēc garas darba dienas vai svarīgas sapulces – mazinās spēja koncentrēties uz vēlāk veicamajiem darba pienākumiem, vai gadās aizmirst turpmāko dienas plānu –, taču tas nav nekas traks, tā mēdz gadīties. Tomēr, kādos gadījumos vajadzētu uzmanīties? Veselības centrs “Vivendi” brīdina, ka tie var būt arī simptomi nopietnākām saslimšanām, kurus nevajadzētu ignorēt, bet gan vērsties pie psihiatra, psihoterapeita vai neirologa.

Galvenokārt traucējumus, kas samazina darbaspējas, izraisa nepietiekama smadzeņu apgāde ar gaisu. Tas nozīmē, ka smadzenes nespēj pilnvērtīgi funkcionēt. Ja tā gadās pāris reizes mēnesī, nekas sevišķs, taču, ja katru dienu novēro vienus un tos pašus traucējumus, piemēram, atkal esi aizmirsis, kur noliki mājās atslēgas, ir vērts sākt piefiksēt novērojumus, lai pārliecinātos vai nesirgsti ar atmiņas pasliktināšanos un citu kognitīvo funkciju traucējumiem – koncentrēšanās spēju zudums, valodas traucējumi, ikdienas prasmju pasliktināšanās un spriešanas spējas izmaiņas.

Protams, iepriekšminētie simptomi var būt attiecināmi arī uz citām slimībām. Ja papildus esi novērojis arī garastāvokļa maiņas vai ilgstoši sliktu garastāvokli, enerģijas trūkumu, miega traucējumus, kāri pēc saldumiem un ogļhidrātiem bagātiem produktiem, tad zini, ka minētie simptomi raksturīgi sezonāliem garastāvokļa traucējumiem. Tas ir depresijas veids, kas saistīts ar gadalaiku maiņu un ilgstošas tumsas iestāšanos.

Lai gan koncentrēšanās spēju izsīkums darba dienas beigās ir normāla parādība, ja tas notiek pārāk bieži, vajadzētu konsultēties pie psihiatra vai psihoterapeita. Izdegšanas sindroms varētu būt patiesais iemesls nogurumam, koncentrēšanās spēju zudumam, apātijai. Šo sindromu var pavadīt arī nespēks, trauksme, miega traucējumi un interešu trūkums.

Pašsajūtu ietekmē ne tikai pārgurums un stress, kas radies saspringta darba grafika, miega rutīnas neievērošanas vai neveselīga dzīvesveida (nikotīns, alkohols) iespaidā, bet arī adaptācijas traucējumi, kas saistīti ar pēkšņām pārmaiņām dzīvē. Tie var rasties pēkšņa zaudējuma dēļ, dzīvesvietas vai darba maiņas dēļ vai pat uzzinot par kādiem lieliem notikumiem, piemēram, šķiršanos, slimību vai bērniņa ienākšanu dzīvē. Savienojot pēkšņās pārmaiņas ar intensīvo ikdienu, rodas adaptācijas traucējumi, kas sarežģī ikdienišķu darbību veikšanu un kavē domāšanas procesu.

Parasti minētos simptomus ignorējam un nepievēršam īpašu vērību tiem, taču tie var liecināt arī par nopietnu saslimšanu sākumu kā, piemēram, arteriālā hipertensija, ateroskleroze galvas smadzeņu asinsvados, depresija, vecuma neprāts jeb demence, Alcheimera slimība u.c. Tieši tāpēc ļoti svarīgi ir laicīgi atpazīt simptomus un konsultēties ar neirologu, psihiatru vai psihoterapeitu , lai nepieciešamības gadījumā varētu uzsākt ārstēšanos un nepieļautu simptomu pārtapšanu nopietnās slimībās.

Veselības centrs “Vivendi” aicina ikvienam atpazīt simptomus laicīgi un meklēt palīdzību, ja radušās kādas aizdomas par nopietnākām slimībām. Speciālisti vienmēr spēs sniegt palīdzību un konsultēs ikvienu pacientu. Atceries – veselības problēmas, kas saistītas ar nervu darbības traucējumiem vai nogurumu, nav izdomātas. Ikkatram jābūt uzmanīgam un jāsaudzē sava veselība, jo mūsdienu straujajā dzīves ritmā ir viegli paskriet garām pirmajām slimības pazīmēm un attapties pie jau ielaistas veselības problēmas!

pixabay.com

pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas