Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Šogad valsts apmaksātas ērču encefalīta vakcīnas saņems bērni piecos Latvijas novados

Foto: Zane Bitere/LETA

Foto: Zane Bitere/LETA

Šogad valsts apmaksātās ērču encefalīta vakcīnas saņems bērni piecos Latvijas novados, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Šī gada ērču encefalīta endēmisko teritorijā sarakstā iekļauts Kuldīgas novads, Dienvidkurzemes novads, Ventspils novads, Talsu novads un Cēsu novads.

Teritorijas ar visaugstāko saslimstības līmeni, kurās 2024.gadā tiek nodrošināta bērnu bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu, tika noteiktas veicot epidemioloģiskās uzraudzības datu analīzi par saslimstību ar ērču encefalītu periodā no 2019.gada līdz 2023.gadam.

No 2019. līdz 2023.gadam visvairāk ērču encefalīta saslimšanas gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju, bijis Kuldīgas novadā - 90,5 saslimšanas gadījumi, Dienvidkurzemes novadā - 74,5, Ventspils novadā - 70,4, Talsu novadā - 60 un Cēsu novadā - 32,5.

Valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu var saņemt bērni no viena gada līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir attiecīgajā teritorijā. Ja bērns ir reģistrēts endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse neatrodas šajā teritorijā, vakcinācija jāveic pie cita ģimenes ārsta - pie tāda, kura prakse atrodas kādā no endēmiskajām teritorijām, skaidro SPKC.

Tāpat kā līdz šim, bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus ar valsts apmaksāto vakcīnu pret ērču encefalītu vakcinē visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija.

SPKC informē, ka šogad, pamatojoties uz Imunizācijas valsts padomes lēmumumainīta vakcīnu saņemšanas kārtība - rekomendācija pāriet uz desmit gadu līdzšinējo piecu gadu balstvakcinācijas intervālu pēc ceturtās ērču encefalīta vakcīnas devas saņemšanas (pamatvakcinācija - pirmā, otrā un trešā pote un pirmā balstvakcinācija).

SPKC speciālisti norāda, ka ērču aktivitātes sezona sākas, kad sniegs nokūst un gaisa temperatūra pārsniedz +3 līdz 5 grādus, tāpēc ir svarīgi vakcinēties iespējami laicīgi. Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos var būt garāka.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai un vienīgi pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnestām slimībām, piemēram, "Laimas slimību" un ērlihiozi.

Foto: Zane Bitere/LETA

Foto: Zane Bitere/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas