Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Svarīga informācija pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem

Valsts ieņēmumu dienests. Foto: Paula Čurkste/LETA

Valsts ieņēmumu dienests. Foto: Paula Čurkste/LETA

Pašnodarbinātie un autori, kas šogad prognozē mazus ienākumus, līdz 17.janvārim var iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā (VID) apliecinājums par plānotajiem ienākumiem, informēja VID pārstāvji.

Ja pašnodarbinātais - saimnieciskās darbības veicējs, tostarp, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs un autoratlīdzību saņēmējs, kurš nav darba ņēmējs, prognozē, ka viņa saimnieciskās darbības ienākumi šogad nesasniegs 1860 eiro ceturksnī vai 620 eiro mēnesī, būs iesniedzis apliecinājumu VID par prognozētajiem ienākumiem, ka tie nesasniegs 1860 eiro ceturksnī, minimālās iemaksas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) neaprēķinās.

Lai VSAA neaprēķinātu minimālās iemaksas, pašnodarbinātajam līdz šā gada 17.janvārim, ieskaitot, jāiesniedz VID apliecinājums par plānotajiem ienākumiem šā gada pirmajā ceturksnī vai arī kopējiem 2023.gada plānotajiem ienākumiem.

Apliecinājumu jāiesniedz īpaši tam izveidotā veidlapā, kas pieejama VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā "Dokumenti/No veidlapas/Dokumentu grupa/Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu dokumenti/Pašnodarbinātā apliecinājums par plānotajiem ienākumiem". Apliecinājumā jānorāda konkrēto 2023.gada ceturksni vai ceturkšņus, kad ienākums nesasniegs 1860 eiro ceturksnī.

Vienlaikus apliecinājums līdz 17.aprīlim būs jāiesniedz par 2023.gada otrajā ceturksnī plānotajiem ienākumiem, līdz 17.jūlijam - par 2023.gada trešajā ceturksnī plānotajiem ienākumiem, bet līdz 17.oktobrim - par 2023.gada ceturtajā ceturksnī plānotajiem ienākumiem.

Pašnodarbinātais, kurš šogad vēl tikai plāno sākt saimniecisko darbību, apliecinājumu var iesniegt vienlaikus ar iesniegumu par saimnieciskās darbības reģistrāciju VID vai arī 15 dienu laikā pēc darba ņēmēja statusa zaudēšanas, gadījumā, ja pašnodarbinātais iepriekš vēl strādāja arī algotu darbu.

Veicamās minimālās iemaksas katra ceturkšņa beigās aprēķinās VSAA, savukārt informāciju par tām pašnodarbinātais saņems VID EDS. Savlaicīga iesnieguma iesniegšana ir ļoti būtiska, jo tikai pēc iesnieguma saņemšanas VSAA neaprēķinās minimālās obligātās sociālās iemaksas, kas papildus jāveic pašnodarbinātajam, tostarp mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam vai autoram, arī tad, ja autors nav reģistrējis saimniecisko darbību.

VID atgādina, ka pašnodarbinātajam, tāpat kā līdz šim, jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas atkarībā no saimnieciskās darbības ienākuma mēnesī, piemērojot vispārējo likmi 31,07% un pensiju apdrošināšanas likmi 10%.

Ja mēneša ienākumi no saimnieciskās darbības sasniedz vai pārsniedz 620 eiro (valstī noteikto minimālo darba algu), tad par to mēnesi jāveic iemaksas 192,63 eiro apmērā (31,07% no 620 eiro), vai no paša izvēlēta lielāka obligāto iemaksu objekta.

Papildus jāiemaksā 10% pensiju apdrošināšanai no faktiskā ienākuma un obligāto iemaksu objekta 620 eiro, vai no paša izvēlēta lielāka obligāto iemaksu objekta, starpības, bet, ja ienākumi no saimnieciskās darbības nesasniedz 620 eiro mēnesī, 10% pensiju apdrošināšanai no faktiskajiem ienākumiem.

Autors: LETA


Valsts ieņēmumu dienests. Foto: Paula Čurkste/LETA

Valsts ieņēmumu dienests. Foto: Paula Čurkste/LETA

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas