Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Telefonsarunā ar ginekologu sievietes varēs saņemt atbildes par kontracepciju

Telefons un tabletes. Foto: freepik

Telefons un tabletes. Foto: freepik

Nākamnedēļ, 28.maijā, sievietes tiek aicinātas uz "Telefonrandiņu ar ginekologu", lai bez maksas pa tālruni saņemtu ginekologu atbildes par kontracepciju un citām sev aktuālām tēmām, aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāji.

Lai veicinātu labāku izpratni par kontracepcijas jautājumiem, ikvienai sievietei būs iespēja no plkst.10 līdz plkst.17 zvanīt uz bezmaksas tālruni 25442259 un uzdot savus jautājumus.

Plānots, ka no plkst.10 līdz plkst.13.30 varēs sazvanīt ginekoloģes Lāsmu Līdaku, Daci Matuli, Alise Viguli, Modrīti Kraujiņu, Intu Dinsbergu un Karlīnu Elksni. Savukārt no plkst.13.30 līdz plkst.17 varēs piezvanīt Inesei Cekulai, Ievai Erciņai, Martai Slaidiņai, Vijai Plūmei, Olgai Plisko, Kristīnei Pčolkinai, Natālijai Bērzai un Katrīnai Kalniņai.

Vēlamo konsultācijas laiku iespējams pieteikt iepriekš.

Pasākumu jau trešo gadu rīko farmācijas uzņēmums "Gedeon Richter" sadarbībā ar Latvijas Ginekologu asociāciju.

Pērn Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) veiktajā pētījumā par Latvijas sabiedrības reproduktīvo veselību ietekmējošiem faktoriem un paradumiem secināts, ka no visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem jebkad ir bijušas dzimumattiecības, ļoti liela daļa -43% - kā kontracepcijas metodi ir lietojuši pārtraukto dzimumaktu.

Salīdzinājumā ar 2003.gadā veiktās aptaujas datiem Latvijas sabiedrības zināšanas par drošu kontracepciju ir uzlabojušās: pērn pieaudzis gan sieviešu, gan vīriešu īpatsvars vecumā no 15 līdz 49 gadiem, kuri vērtējuši vīriešu prezervatīvus kā efektīvu metodi, lai izsargātos no grūtniecības. Savukārt no 71% līdz 76% ir palielinājies to sieviešu īpatsvars, kuras hormonālās pretapaugļošanās tabletes vērtējušas kā efektīvu kontracepcijas metodi. Tomēr vēl joprojām hormonālo kontracepciju apvij dažādi mīti un aizspriedumi, kas liedz sievietēm izvēlēties šo izsargāšanās metodi.

Vislielākais sieviešu īpatsvars, kuras uzskata hormonālās pretapaugļošanās tabletes par ļoti efektīvu metodi, lai izsargātos no grūtniecības, ir 25-49 gadu vecumā - 31%. Tomēr pareizi izvēlēta kontracepcijas metode palīdz ne tikai izsargāties no nevēlamas grūtniecības, bet arī uzlabo sievietes dzīves kvalitāti - atvieglo sāpīgas mēnešreizes, mazina asins zudumu to laikā, uzlabo ādas stāvokli un mazina dažādas hroniskas veselības problēmas, ar ko visbiežāk saskaras sievietes: akni, migrēnu, mazasinību.

Liela nozīme hormonālajai terapijai var būt arī laikā, kad sievietei iestājas menopauze. Kā liecina 2023.gada aptaujas dati vidējais menopauzes iestāšanās vecums sievietēm Latvijā ir 47,5 gadi. Vairāk nekā trešā daļa sieviešu, kurām ir menopauze, katru dienu izjūt dažādus menopauzes simptomus, taču tikai puse no viņām ir par tiem konsultējušās ar ginekologu un tikai katra astotā sieviete menopauzē ir lietojusi vai lieto hormonus aizvietojošu terapiju.

"Ikdienā konsultējot sievietes par kontracepciju, esmu ievērojusi, ka ir ļoti dzīvi dažādi mīti un aizspriedumi par mūsdienīgu un efektīvu izsargāšanos. Domāju, tas daudziem pāriem liedz baudīt seksuālās attiecības brīvi un bez raizēm. Turklāt hormonālā kontracepcija sniedz arī citus pozitīvus ieguvumus, piemēram, mazāk apjomīgas, vieglākas un nesāpīgākas mēnešreizes. Vēlos iedrošināt - dzīvojam taču 21.gadsimtā, un ģimenes plānošanā, intīmajā dzīvē un sievietes veselībā noteikti ir vieta mūsdienīgiem risinājumiem un iespējām," saka Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa.

Kā rāda Latvijas pētījums par seksuālās un reproduktīvās veselības ietekmējošiem faktoriem un paradumiem, visvairāk iedzīvotāju, kas norādījuši, ka viņi paši vai viņu dzimumpartneri jebkad ir lietojuši hormonālās pretapaugļošanās tabletes, ir 25-49 gadu vecuma grupā (29,7% vīriešu, 47,4% sieviešu). Taču šajā vecuma grupā ir arī vislielākais iedzīvotāju īpatsvars, kas atzīmē, ka ir izmantojuši pārtraukto dzimumaktu kā kontracepcijas metodi - 39,8% vīriešu un 55,9% sieviešu.

Telefons un tabletes. Foto: freepik

Telefons un tabletes. Foto: freepik

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas