Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

UNESCO aicinājusi ieviest pilnīgu viedtālruņu aizliegumu skolās visā pasaulē

Ilustratīvs attēls. Foto:  Sincerely Media/Unsplash.com

Ilustratīvs attēls. Foto: Sincerely Media/Unsplash.com

Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) nesen publicētajā ziņojumā ir aicinājusi aizliegt viedtālruņu izmantošanu skolās visā pasaulē. Šāds ierobežojums jau ir spēkā katrā sestajā valstī, tostarp Francijā, Nīderlandē un drīzumā arī Somijā.

Aģentūras ziņojumā tika norādīts, ka plānotais mobilo tālruņu lietošanas aizliegums skolās nesīs labvēlīgas ietekmes uz mācību kvalitāti un palīdzēs aizsargāt bērnus no kiberhuligānisma. Pētījumi, uz kuriem atsaucās šī aģentūra, norāda, ka mobilo ierīču lietošana saistās ar zemākiem mācību sasniegumiem, un pārmērīga ierīces izmantošana negatīvi ietekmē bērnu emocionālo stabilitāti.

Ziņojumā ir uzsvērts, ka šis aizliegums ir skaidrs signāls, ka izglītības mērķim jābūt orientētam uz cilvēku, bet digitālajām tehnoloģijām, tostarp mākslīgajam intelektam, jābūt pakļautam šim mērķim.

Pandēmijas laikā liela daļa mācību notika tiešsaistē. Tomēr, ņemot vērā, ka pat pašlaik arvien lielāka daļa mācību, īpaši universitātēs, notiek tiešsaistē, ANO aģentūra aicināja neaizmirst par izglītības "sociālo dimensiju".

Organizācija uzsvēra, ka valstīm ir jāizstrādā skaidri mērķi un principi digitālo tehnoloģiju izmantošanai izglītībā, lai novērstu jebkādu kaitējumu gan atsevišķu skolēnu veselībai, gan arī nodrošinātu demokrātiju un cilvēktiesību ievērošanu, piemēram, aizsargājot privātumu un novēršot naida kurināšanu tiešsaistē.

Pamatojoties uz izglītības sistēmu analīzi 200 valstīs visā pasaulē, UNESCO secina, ka katrā sestajā valstī ir ieviests likumīgs vai rekomendējošs aizliegums attiecībā uz viedtālruņu lietošanu skolās.

2018. gadā Francija ieviesa aizliegumu attiecībā uz viedtālruņu lietošanu skolās. Šis likums ietver ne tikai mācību stundu laiku, bet arī starpbrīžus. Francijas likumdevēji uzskata, ka viedtālruņu izmantošana skolēniem traucē koncentrēties mācību laikā un starpbrīžos kavē bērnu attīstību un sociālo mijiedarbību ar vienaudžiem.

Dažādos gadījumos var pastāvēt izņēmumi attiecībā uz viedtālruņu izmantošanu bērniem ar īpašām vajadzībām. Lai arī kopumā ir ieviesti ierobežojumi, skolotāji ne vienmēr spēj pilnībā kontrolēt viedtālruņu lietošanu - daži audzēkņi izmanto ierīces slepus tualetēs vai pat spēļu laukumos.

Nīderlande plāno ieviest līdzīgus ierobežojumus attiecībā uz mobilajiem tālruņiem, planšetdatoriem un viedpulksteņiem skolās no 2024. gada 1. janvāra. Tomēr izņēmumi tiks pieļauti digitālo prasmju nodarbībās vai skolēniem ar īpašām vajadzībām, kur šīs ierīces ir nepieciešamas.

Skolēniem ir jāspēj koncentrēties un jādod iespēja labi mācīties. Mobilie tālruņi rada traucējumus, liecina zinātniskie pētījumi. Mums skolēni pret to ir jāaizsargā,

pauda Nīderlandes izglītības, kultūras un zinātnes ministrs Roberts Dijkgrāfs.

Apvienotajā Karalistē noteikumi par viedtālruņu izmantošanu skolās var atšķirties, jo to regulē mācību iestādes vadītāji. Parasti, skolās viedtālruņi ir jāizslēdz un jāpaslēpj, un to izmantošana ir atļauta tikai ar skolotāja atļauju, kad skolēns atrodas klasē. Ja skolēni nelieto ierīces saskaņā ar noteikumiem, skolotājiem ir tiesības konfiscēt viedtālruņus.

Pilnīgs mobilo iekārtu aizliegums šajā valstī nav ieviests, jo tas varētu radīt praktiskus sarežģījumus bērniem un viņu vecākiem. Piemēram, daži skolēni var izmantot viedtālruņus norēķiniem sabiedriskajā transportā vai ēdināšanas iestādēs. Turklāt, vecāki bieži sazinās ar saviem bērniem, kas ir ceļā no skolas uz mājām, izmantojot mobilo ierīci.

Vācijā mobilie tālruņi īslaicīgi bija aizliegti tikai Bavārijas pavalstī, bet drīz pēc tam aizliegums tika mīkstināts. Vācijas cilvēktiesību likumi ir pretrunā ar mobilā tālruņa aizliegumu, bet skolas var pašas ieviest savus noteikumus šajā jomā. Tas nozīmē, ka valstī kopumā nav vispārēja mobilā tālruņa aizlieguma, bet skolas var izlemt, vai un kā ierobežot tā izmantošanu savās iestādēs.

Arī Somijā plāno ieviest viedtālruņu aizliegumu mācību iestādēs. Šī gada pavasarī Somijas valdībā tika iesniegta vairāk nekā 30 000 iedzīvotāju parakstīta iniciatīva, kas aicina ieviest šādu likumu.

Somijas valdība, ievērojot pašreizējo lejupslīdes tendenci savos PISA skolēnu spēju testu rezultātos, plāno mainīt situāciju un veicināt mērķtiecīgu mācību vidi. Viens no pasākumiem, ko valdība ir pieņēmusi, ir stiprināt skolotāju un direktoru pilnvaras iejaukties darbībās, kas traucē mācībām skolā. Šādi pasākumi tika ierosināti, lai uzlabotu izglītības kvalitāti un veicinātu labākus rezultātus skolēnu izglītībā valstī.


Ilustratīvs attēls. Foto:  Sincerely Media/Unsplash.com

Ilustratīvs attēls. Foto: Sincerely Media/Unsplash.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas