Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai Krievijas sludinātie kodoldraudi jāuztver nopietni? Komentē Krievijas Nobela miera prēmijas laureāts Muratovs

Dmitrijs Muratovs. Foto: AP/Scanpix

Dmitrijs Muratovs. Foto: AP/Scanpix

Iespējams, Krievijas varasiestādes ir slēgušas viņa avīzi, taču žurnālists Dmitrijs Muratovs atsakās tikt apklusināts. Tiekoties ar BBC Maskavā, laikraksta “Novaja Gazeta” galvenais redaktors un Krievijas Nobela miera prēmijas laureāts ir nobažījies, cik tālu Kremlis ies konfrontācijā ar Rietumiem.

"Divas paaudzes ir dzīvojušas bez kodolkara draudiem," sacīja Muratova kungs. "Bet šis periods ir beidzies. Vai Putins nospiedīs kodolpogu, vai arī nespiedīs? Kas zina? Neviens to nezina. Nav neviena cilvēka, kas varētu pateikt droši."

Kopš 2022. gada februārī Krievija uzsāka pilnvērtīgu iebrukumu Ukrainā, Maskavas kodoldraudi ir bijuši skaļi un bieži.

Augsta ranga amatpersonas ir netaisni aizrādījušas, ka Rietumvalstīm, kas apbruņo Ukrainu, nevajadzētu pārāk tālu spiest Krieviju. Pirms dažām dienām Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja par plāniem izvietot taktiskos kodolieročus Baltkrievijā.

Tad viens no viņa tuvākajiem palīgiem Nikolajs Patruševs brīdināja, ka Krievijas rīcībā ir "moderns unikāls ierocis, kas spēj iznīcināt jebkuru ienaidnieku, tostarp ASV".

Blefs un bļaustīšanās? Vai draudi, kas jāuztver nopietni? Muratova kungs ir pamanījis satraucošas pazīmes Krievijas iekšienē.

"Mēs redzam, kā valsts propaganda sagatavo cilvēkus domāt, ka kodolkarš nav nekas slikts," pauž Muratovs. "Televīzijas kanālos šeit kodolkaru un kodolieročus reklamē tā, it kā reklamētu barību mājdzīvniekiem."

"Viņi paziņo: "Mums ir šī raķete, šī raķete, cita veida raķete. Viņi runā par uzbrukumu Lielbritānijai un Francijai, par kodolieroču izraisītu cunami, kas aizskalotu Ameriku. Kāpēc viņi to saka? Lai cilvēki šeit būtu gatavi."

Nesen Krievijas valsts televīzijā kāds pazīstams sarunu šovu vadītājs ierosināja, ka Krievijai "vajadzētu pasludināt jebkuru militāru mērķi Francijas, Polijas un Apvienotās Karalistes teritorijā par leģitīmu [Krievijas] mērķi".

Tas pats raidījumu vadītājs arī ierosināja "nolīdzināt ar zemi kādu salu ar stratēģiskajiem kodolieročiem un veikt taktisko kodolieroču izmēģinājuma palaišanu, lai nevienam nerastos nekādas ilūzijas".

Tomēr valsts propaganda šeit Krieviju attēlo kā miera valsti, bet Ukrainu un Rietumus - kā agresorus. Daudzi krievi tam tic.

"Cilvēkus Krievijā ir apstarojusi propaganda," saka Muratova kungs. "Propaganda ir sava veida starojums. Pret to ir uzņēmīgi visi, ne tikai krievi. Krievijā propaganda ir divpadsmit televīzijas kanāli, desmitiem tūkstošu laikrakstu, sociālie mediji, piemēram, VK [Facebook krievu versija], kas pilnībā kalpo valsts ideoloģijai."

NATO nosoda "bīstamo" Krievijas kodolretoriku

"Bet kas notiks, ja rīt propaganda pēkšņi apstāsies?" Es jautāju. "Ja tas viss apklusīs? Ko tad domās krievi?"

"Mūsu jaunā paaudze ir brīnišķīga," atbild Muratova kungs. "Tā ir labi izglītota. Gandrīz miljons krievu ir pametuši valsti. Daudzi no tiem, kas palikuši, ir kategoriski pret to, kas notiek Ukrainā. Viņi ir pret to elli, ko Krievija tur ir radījusi.

"Esmu pārliecināts, ka, tiklīdz propaganda apstāsies, šī paaudze - un visi pārējie, kam piemīt vesels saprāts - runās atklāti."

"Viņi to jau dara," viņš turpina. "Pret protestējošiem krieviem ir ierosinātas 21 tūkstotis administratīvo un krimināllietu. Opozīcija atrodas cietumā. Ir slēgti plašsaziņas līdzekļi. Daudzi aktīvisti, civiliedzīvotāji un žurnālisti ir saukti par ārvalstu aģentiem.

"Vai Putinam ir atbalsta bāze? Jā, milzīga. Bet tie ir vecāka gadagājuma cilvēki, kuri Putinu uzskata par savu mazdēlu, par cilvēku, kurš viņus aizsargās, kurš katru mēnesi atnes viņiem pensiju un katru gadu novēl laimīgu Jauno gadu. Šie cilvēki uzskata, ka viņu mazbērniem ir jāiet karot un mirt."

Pagājušajā gadā Muratova kungs izsolīja savu Nobela Miera prēmiju, lai savāktu naudu Ukrainas bērnu bēgļiem. Viņš nav pārāk optimistisks par nākotni.

"Nekad vairs nebūs normālu attiecību starp Krievijas un Ukrainas iedzīvotājiem. Nekad. Ukraina nespēs samierināties ar šo traģēdiju."

"Krievijā turpināsies politiskās represijas pret visiem režīma pretiniekiem," viņš piebilst.

"Vienīgā cerība, kas man ir, ir jaunā paaudze; tie cilvēki, kuri pasauli redz kā draugu, nevis kā ienaidnieku, un kuri vēlas, lai Krieviju mīlētu un lai Krievija mīlētu pasauli.

"Es ceru, ka šī paaudze pārdzīvos mani un Putinu."


Dmitrijs Muratovs. Foto: AP/Scanpix

Dmitrijs Muratovs. Foto: AP/Scanpix

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas