Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vai laulības laikā iegādātais vienmēr ir laulāto kopīga manta?

Mantas dalīšana (Photo by Hutomo Abrianto on Unsplash)

Mantas dalīšana (Photo by Hutomo Abrianto on Unsplash)

Dodoties laulībā, mēs ceram uz laimīgu un drošu nākotni. Kopīga dzīve, kopīgi bērni, ģimenes māja, vasarnīca.... Realizējot kopdzīves plānus, nešķiet svarīgi, uz kura vārda iegādātie īpašumi tiek reģistrēti zemesgrāmatās, paļaujoties, ka viss sarūpētais ir laulāto kopīga manta, no kuras problēmu gadījumā varēs pieprasīt sev pienākošos pusi.

Ja laulība neizdodas un tiek pieņemts lēmums šķirties, pāra attiecības parasti ir saspringtas – jātiek galā ar aizvainojumu, sāpēm, vilšanos vai vainas sajūtu. Jāveido bērnu turpmākās audzināšanas modelis šķirtā ģimenē. Uz šī fona sadalīt laulāto kopīgo mantu nav viegli.

Kas jāzina par laulāto kopīgo mantu pēc šķiršanās?

  1. Ne viss, kas iegādāts laulības laikā, ir laulāto kopīga manta. Ja manta reģistrēta uz viena laulātā vārda, otram laulātajam strīda gadījumā būs jāgriežas tiesā, lai pierādītu savas īpašuma tiesības uz to.

  2. Par laulāto kopīgo mantu atzīstama manta, kas iegādāta par abu laulāto līdzekļiem, vai par viena laulātā līdzekļiem, bet ar otra laulātā palīdzību. Palīdzība var izpausties dažādi – gan organizējot mantas iegādes procesu, gan piedaloties mājas celtniecībā, gan audzinot bērnus un rūpējoties par ģimenes saimniecību laikā, kad pirmais laulātais pelnījis naudu, par kuru manta nopirkta.

  3. Gadījumos, kad grūti noteikt precīzu katra laulātā ieguldījumu mantas iegādē, manta tiek dalīta līdzīgās daļās. Citādi būs, ja kāds no laulātajiem var pierādīt, ka kopīgajā mantā ir ieguldījis savas atsevišķās mantas pārdošanas rezultātā iegūtos līdzekļus, piemēram, pārdevis savu pirms laulības iegūto dzīvokli, tā iegūstot līdzekļus pirmajai iemaksai par savrupmāju, ņemot kredītu bankā. Tad šī laulātā daļas apmērs būs lielāks.

  4. Nereti īpašums pirms laulības piederējis vienam no laulātajiem, bet otrs laulības laikā aktīvi piedalījies tā vērtības palielināšanā, piemēram, vienam piederējusi zeme ar nolietotu būvi, kas laulības laikā par otra laulātā līdzekļiem pārvērsta par modernu savrupmāju. Sliktā ziņa – līdzekļu ieguldītājs nevarēs pieprasīt īpašuma tiesības uz izremontēto mājokli. Labā ziņa – var pretendēt uz veikto ieguldījumu atlīdzināšanu laulības šķiršanās gadījumā.

Advokāta padoms, stājoties laulībā – esiet piesardzīgs optimists, sekojiet līdzi kopīgi iegādāto īpašumu noformēšanai un aizsargājiet savas mantiskās intereses. Konsultējieties pirms darījuma, ja neesat pārliecināts par iespējamām sekām. Laulībai izirstot, mēģiniet mediatora vadībā nonākt pie abiem piemērota risinājuma. Tiesas process lai paliek kā pēdējais variants – tomēr arī tajā paredzēta izlīguma iespēja.

Mantas dalīšana (Photo by Hutomo Abrianto on Unsplash)

Mantas dalīšana (Photo by Hutomo Abrianto on Unsplash)

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas