Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Vējiņu pazemes ezeri Straupē - īsts dabas brīnums

Pazemes ezeri nav bieži sastopami un mēs varam priecāties, ka vienīgie Baltijā esošie pazemes ezeri atrodas Straupē un ir pieejami apskatei. Arī mēs devāmies apskatīt izdaudzinātās kritenes un Vējiņu pazemes ezerus.

Pirms došanās drošības labad piezvanām, lai pieteiktu apmeklējumu un noskaidrotu, vai alas ir pieejamas apskatei. Kā zināms, laikā, kad ūdenslīmenis ir augsts, pazemes alas apskatei nav pieejamas, jo ir pilnas ar ūdeni. Tāpat šeit ziemo arī sikspārņi. Nopriecājamies, ka šobrīd ziemošanas un palu laiks ir beidzies un alas varēsim apskatīt.

Mūs sagaida gide, kas dod instrukcijas. Mums tiek izsniegti lukturīši un, kam ir savi gumijas zābaki, tie apauj kājas. Kam savu zābaku nav līdzi, pazemes ezeros varēs doties basām kājām vai izmantot saimnieku piedāvātos gumijas zābakus.

Mūsu ceļš ved caur bērzu birztaliņu un tad ievijas mežā, kur jau drīz redzamas pirmās kritenes. Šeit pazemē ir avoti, kas izskalojuši zemi un ar laiku tā iegāzusies kā milzīgs krāteris.

Nokāpšana pirmajā alā ir aizraujoša – kāpjam pa stāvām trepītēm. Gide sagaida mūs jau priekšā un norāda, kur katram labāk apmesties, lai baudītu tālāko piedzīvojumu. Šeit izvietoti koka kāpšļi jeb soliņi. Katrs ieņemam savu vietu un acis pamazām aprod ar tumsu. Sākam saskatīt cilvēku siluetus, bet apkārtni pagaidām vēl ne. Tad atskan ūdens šļaksti un gide ieslēdz lukturīti. Šai brīdī aizraujas elpa. Mūsu priekšā paveras dzidrākais ūdens kāds jebkad redzēts, kas lukturīša staros met skaistus vizuļus uz alas sienām. Šī ir pasakaina sajūta. Klausāmies stāstījumu, elpu aizturējuši. Šeit baudām skatu un ūdenī nebrienam. Ja mēs to izdarītu, tas noteikti saduļķotos un ilgi vēl nebūtu tik skaidrs. Te neaug augi, nedzīvo zivis. Tikai tīrs, skaidrs ūdens. Gribas uzkavēties vēl un vēl, bet jādodas tālāk uz otru pazemes ezeru.

Otrā ala ir pašā Braslas upes krastā. Tā ir aptuveni 40m dziļa un šeit nu ir tā vieta, kur gumijas zābaki lieti noderēs, jo būs jābrien pa ūdeni.

Sākotnēji esam apņēmīgi – kas gan ir +4 grādi! – tieši tik vēss ir alās esošais pazemes ezera ūdens. Taču jau pēc dažiem soļiem saprotam, ka nepieradušām pēdām šis aukstums ir izturams vien neilgu brītiņu, tā kā mēs gribam neparasto apskates objektu izbaudīt ilgāku laiku, nesteidzoties, tad dodamies atpakaļ un bruņojamies ar gumijas zābakiem. Par laimi, katrs atrod savu izmēru un pazemes ezera apskate var sākties.

Alas augstums vietām ļauj nostāties kājās, bet vietām jādodas tupus, gandrīz četrrāpus. Tad atkal lielāka telpa, kurā var nostāties pilnā augumā, neliels līkums un atkal ejam tupus… Lukturīšu gaismā sasniedzam alas dibenu. Te alas griesti ir pietiekami augstu, lai nostātos kājās un apbrīnotu šo dabas brīnumu. No klints iztek avots, kura ūdeni arī nogaršojam – tīrs, dzidrs, vēss. Alas sienas saglabātas gandrīz cilvēka neskartas, tikai pāris vietās redzam, ka kāds mēģinājis atstāt savus gravējumus. Par laimi izskatās, ka šī prakse netiek turpināta. Bojāt smilšakmens sienas ir stingri aizliegts.

Pēc alas apskates dodamies atpakaļ. Atceļš ved pa skaistu dabas taku gar Braslas upi ar krāšņām ainavām. Joprojām nespējam beigt priecāties un pārrunāt redzēto – kas zina, cik liela ir pazemes ezeru platība tuvākajā apkaimē! Tiek uzskatīts, ka pazemes ezeru sistēma varētu būt ap 3ha platībā. Jūtamies izredzēti, ka varam redzēt vismaz daļu no šī neparastā dabas objekta.

Kā nokļūt uz Vējiņu pazemes ezeriem?

Vējiņu pazemes ezeri atrodas aptuveni stundas braucienā no Rīgas. Straupes – Lēdurgas ceļa malā (Pārgaujas novads Straupes pagasts Vējiņi N57.340503 E24.90497, Straupe, LV-4152).

Ko vēl apskatīt tuvumā?

Nelaid garām iespēju uzzināt par citām lieliskām atpūtas vietām Vidzemē - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!

Pazemes ezeri Straupē, foto:1188

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas