
Foto: Toms Koklītis/LETA
Pieneņu ziedēšana pavasarī daudziem raisa pretrunīgas emocijas – vieniem tās asociējas ar bērnības vainagiem, citiem – ar bezcerīgu cīņu par sakoptu zālienu. Ja pienenes tavā dārzā šobrīd valda pārāk pārliecinoši, tagad ir īstais brīdis sākt domāt par to ierobežošanu nākamajai sezonai. Šeit ir ceļvedis, kā tikt tām klāt soli pa solim:
1. Nogriezt tās vēl pirms pūkošanās – profilakse ir pirmajā vietā
Pienenes sāk savu dzīves ciklu ar skaistu ziedu, kas ātri pārtop pūkainā sēklu bumbā. Viena pienenes galviņa var izplatīt līdz pat 200 sēklām! Regulāra pļaušana ziedēšanas fāzē ir viens no vienkāršākajiem un efektīvākajiem profilakses soļiem. Pļauj bieži – vēlams reizi nedēļā –, īpaši maijā un jūnijā, kad pienenes visaktīvāk zied. Papildu bonuss – zāliens būs biezāks un koptāks.
2. Rudenī – pieneņu ravēšana vai selektīvi herbicīdi
Ja vēlies atbrīvoties no pienenēm ar visu sakni, rudens ir tavs sabiedrotais. Tieši tad tās saknēs uzkrāj enerģiju ziemai, un šajā brīdī lietotie līdzekļi vai ravēšana iedarbosies visefektīvāk. Dabiskai pieejai izmanto pieneņu izvilcēju vai dārza dakšu – svarīgi izraut visu sakni, citādi tā ataugs. Ķīmisko risinājumu gadījumā izvēlies selektīvus herbicīdus, kas nebojā zāli, bet iedarbojas uz platlapju nezālēm. Uzklāj uz sausas lapotnes siltā, mierīgā dienā – vēlams septembrī vai oktobra sākumā.
3. Vesels zāliens = pienenēm maz vietas
Nezāles mīl vājus un reti pļautus zālienus ar plikumiem. Stiprs, biezs zāliens darbojas kā dabisks vairogs pret pienenēm un citām nezālēm. Lai to panāktu:
- Regulāri mēslo – vismaz 2x gadā (pavasarī un rudenī).
- Pļauj augstu – ne īsāku par 5–7 cm, lai netraumētu saknes.
- Aerē zālienu – reizi gadā, lai uzlabotu augsnes elpošanu.
- Pārsēj tukšumus – ar kvalitatīvu zāles sēklu maisījumu.
4. Pieneņu ziedi kompostā – tikai uzmanīgi
Daudzi dārznieki apzināti izvairās no pieneņu ziedu vai pūku kompostēšanas. Iemesls? Ja komposta kaudze neuzkarst vismaz līdz 60–65 °C, sēklas var izdzīvot un pēc tam izplatīties, izmantojot kompostu kā platformu. Ja tomēr kompostē pienenes, dari to slēgtā, augstas temperatūras kompostētājā vai vienkārši nogādā tās pašvaldības zaļajā konteinerā.
Bonusa padoms: Pievilini konkurentus!
Lai dabīgi ierobežotu pieneņu vairošanos, apsver iespēju ieviest zālienā balto āboliņu. Tas aug zemi, nomāc nezāles un vienlaikus bagātina augsni ar slāpekli – zāle kļūs stiprāka, bet pienenēm būs daudz grūtāk izsisties.
Cīņā ar pienenēm uzvara pieder tam, kurš domā ilgtermiņā. Jo agrāk sāc – jo mazāk būs jācīnās. Izvēlies kombinētu pieeju: pļauj, ravē, kop zālienu un veido augsnei labvēlīgu vidi. Nākamajā pavasarī tava zāliena izskats teiks "paldies".
Lasi arī:

Foto: Toms Koklītis/LETA