Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ādas kopšana pusaudžiem

Pusaudzes, Photo by Matheus Ferrero on Unsplash

Pusaudzes, Photo by Matheus Ferrero on Unsplash

Ādas kopšana pusaudžu gados prasa īpašu vērību. Ādas jutīgums, pinnes, sausums, taukainums ir raksturīgas problēmas pusaudžu vecumā. Lai arī daudzi produkti palīdz to kontrolēt, dažreiz problēmas atgriežas un pasliktina ādu. Viltība ir uzzināt, kāda veida āda jaunietim ir, kā vislabāk to notīrīt un kā izvēlēties produktus, kas neizraisīs ādas bojājumus.

Kāds ir tavs ādas tips?

Ir normāls, sauss, taukains un kombinēts ādas tips:

Normāla ādas tipa kopšana

Normālai ādai ir vienmērīgs, gluds ādas tonis, mīksta tekstūra un bez redzamiem plankumiem - sarkaniem vai sausiem. Poras ir tik tikko redzamas, un ādas virsma nav ne taukaina, ne sausa. Normālai ādai ir maz nepilnību, jo ir sabalansēts ūdens un eļļas daudzums un laba asinsrite.

Ja āda ir normāla, mazgā seju divas līdz trīs reizes dienā ar maigu tīrīšanas līdzekli vai tīrām, bez piejaukumiem ziepēm un ūdeni, lai noņemtu netīrumus un sviedrus.

Sausas ādas kopšana

Sausa āda ir blāva, raupja, zvīņaina un niezoša, ar gandrīz neredzamām porām. Sausu ādu parasti izraisa patoloģiska šūnu izdalīšanās no ādas ārējā slāņa.

Ja ir sausa āda, katru dienu nomazgā seju ar maigu tīrīšanas līdzekli. Tas palīdzēs novērst ādas sausumu. Pēc mazgāšanas samitrini ar smaržu nesaturošu krēmu.

Tāpat ierobežo ļoti karstas dušas, procedūras ar augstu temperatūru un zemu mitrumu, kas atņem Tavai ādai mitrumu. Pat ziepju lietošana un pārmērīga mazgāšana vai skrubēšana palielina ādas sausumu. Daudziem pusaudžiem ziemas mēnešos ir sausāka āda, kad mitrums ir zems un sildītāji karstu, sausu gaisu piepilda slēgtās telpas.

Ja āda ir ļoti sausa, ej siltā vannā apmēram 20 minūtes. Izvairies no ziepju vai citu sausinošu līdzekļu lietošanas. Izkāpjot no vannas, nosusini ķermeni, pēc tam iezied visu ādu ar minerāleļļu (atrodams lielākajā daļā lielveikalu un aptieku) vai smaržu nesaturošu krēmu vai ziedi. Atkal nosusini ādu. Eļļa vai krēms palīdz bloķēt ādu dziedinošo mitrumu, saglabājot ādu elastīgu un maigu.

Taukainas ādas kopšana

Taukaina āda ir āda ar noslieci uz pinnēm ar atvērtām porām, spīdīgu sejas krāsu, melniem punktiem un pūtītēm. Tā kā hormoni ietekmē eļļas ražošanu, viss, kas ietekmē Tavu hormonu līmeni, var ietekmēt ādu. Daži eksperti uzskata, ka stress, piemēram, no eksāmeniem, var izraisīt pūtītes uzliesmojumus. Daudzi pusaudži zina, ka pinnes pati par sevi rada papildu stresu!

Lai saglabātu taukainu ādu tīru, mazgā seju trīs reizes dienā ar vienkāršām ziepēm un ūdeni. Ja ir nepieciešams attīrīt seju skolā, izmanto tīrīšanas salvetītes, kas palīdz izšķīdināt eļļu un noņemt liekos netīrumus no ādas virsmas.

Ja Tev ir pūtītes, nekad tās nespied, jo tas var izplatīt iekaisumu un saasināt pūtīšu veidošanos.

Izmanto kosmētiku un citus sejas kopšanas līdzekļus, kas ir "nekomedogēni", kas nozīmē, ka tie neaizsprosto poras. Neturi matus uz sejas un katru dienu mazgā tos, lai samazinātu tauku daudzumu. Lai gan tas var šķist neloģiski, viegla losjona lietošana uz ādas palīdzēs labāk panest pūtīšu līdzekļu žāvēšanas efektu.

Normālas/kombinētas ādas kopšana

Ar normālu/kombinētu ādu var būt taukaina "T zona" (piere, deguns un zods) un sausa āda citur. Tavas sejas poras ir lielas, un ādai ir tendence uz melniem punktiem.

Normāla/jaukta āda var būt pārāk sausa vai pārmērīgi taukaina, savukārt vaigi var izskatīties raupji. Atkarībā no gada laika var mainīties arī taukainība un sausums. Aukstā laikā āda parasti ir sausāka.

Ja Tev ir normāla/kombinēta āda, mazgā seju divas vai trīs reizes dienā ar vienkāršām ziepēm un ūdeni, lai noņemtu lieko eļļu. Mitrini sausās ādas vietas, bet ne taukainās.

4 vienkārši soļi veselīgai ādai

Tīrīšana

Ir svarīgi katru dienu tīrīt ādu, lai noņemtu netīrumus, eļļu un atmirušās ādas slāņus. Ādas mazgāšana arī atbrīvo ādu no liekā tauku daudzuma, kas var novērst pinnes.

Ja ir taukaina vai normāla/jaukta āda, izmanto ikdienas tīrīšanas līdzekli, kas satur salicilskābi. Šo sastāvdaļu izmanto daudzos populāros "pūtīšu tīrīšanas līdzekļos. Salicilskābe kontrolē eļļas ražošanu un palielina hidratāciju.

Var arī izmantot sēra saturošus tīrīšanas līdzekļus un maskas, lai nosusinātu ādu/nolobītu. Tie mēdz būt maigāki pret ādu nekā salicilskābe. Benzoilperoksīda mazgāšanas līdzekļi, krēmi, putas un želejas ir pretmikrobu un pretiekaisuma līdzekļi, un tie ir ļoti noderīgi pūtīšu ārstēšanā.

Tīrīšanas līdzeklis, kas satur glikolskābi, var palīdzēt atbrīvot ādu no atmirušajām šūnām. Tas ir noderīgi pusaudžiem, kuri nepanes recepšu retinoīdu krēmus.

Lai noņemtu acu dekoratīvo kosmētiku, īpaši ūdensizturīgo skropstu tušu, ir produkti, kas speciāli izstrādāti acu zonai. Bet daži maigi sejas tīrīšanas līdzekļi var efektīvi noņemt acu un sejas kosmētiku, kā arī attīrīt ādu. Izvēlies produktus, kas nesatur smaržvielas, lai izvairītos no acu zonas kairinājuma.

Mitrināšana

Mitrinot ādu, vienkārši pievieno ūdeni, piemēram, mazgājot seju vai ejot vannā. Lai mitrinātu ādu, pievieno ūdeni, eļļu vai abus.

Lielākajai daļai ādas tipu vajadzētu mitrināt ādu no rīta un vakarā, izmantojot mitrinātāju, kas nepasliktina ādas problēmu.

Piemēram, nekad neliec biezu krēma kārtu uz taukainas ādas, kurai ir nosliece uz izsitumiem. Taukainai ādai mitrinātājam jābūt bez eļļas, bet tam jābūt ar mitrinošām īpašībām. Vienmēr uzklāj mitrinātājus pēc ādas tīrīšanas.

Ārstēšana

Daudziem pusaudžiem ir jāārstē ādas slimības, piemēram, pinnes, kas rodas, kad poras uz ādas virsmas kļūst aizsērējušās. Tas notiek, ja eļļas dziedzeri ražo pārāk daudz eļļas un poras tiek bloķētas ar netīrumiem, baktērijām un gružiem. Dažreiz mitrinātāji un taukaina kosmētika veicina pūtītes attīstību. Eļļas vai krāsvielas matu produktos var pasliktināt pūtītes, bloķējot poras.

Kamēr ziepes un savelkošie līdzekļi noņem eļļu no ādas, tie nemaina eļļas veidošanos. Ādas skrubēšana dažkārt izraisa kairinājumu, kas izraisa pinnes, nevis tās novērš.

Ādas līdzekļi, kas satur benzoilperoksīdu, var palīdzēt ārstēt vieglas pūtītes, ja tos lieto taupīgi (vienu reizi dienā). Mērķis ir apstrādāt visas taukainās sejas zonas — pieri, zodu, degunu un vaigus — ne tikai vietas, kur pamani pūtītes. Apstrādājot vietas, kurām ir tendence izcelties, var palīdzēt novērst turpmāku pūtīšu rašanos.

Pārmērīgi lietojot, daži no šiem produktiem var izraisīt pārāk sausu ādu. Ja jūti dedzināšanu vai sūrstēšanu, noskalo ādu ar maigām ziepēm un ūdeni.

Daži bezrecepšu līdzekļi pret pūtītēm var izraisīt retas, bet nopietnas alerģiskas reakcijas vai smagu kairinājumu. Meklē neatliekamo medicīnisko palīdzību, ja ir tādi simptomi kā sasprindzinājums kaklā, apgrūtināta elpošana, vājuma sajūta vai sejas vai mēles pietūkums. Pārtrauc arī produkta lietošanu, ja rodas nātrene vai nieze. Simptomi var parādīties jebkurā vietā no pāris minūtēm līdz dienai vai ilgāk pēc lietošanas.

Ņemiet vērā, ka ir jābūt nedaudz pacietīgam, lai manītu pirmos efektus, pareizi kopjot ādu.

Aizsardzība

Pēc ādas attīrīšanas katru dienu pasargā to no saules un citiem vides faktoriem. Izmanto mitrinošu sauļošanās līdzekli ar cinka oksīdu un SPF 30 vai augstāku, atkarībā no ādas pigmentācijas vai krāsas, lai nodrošinātu UVA un UVB pārklājumu visu gadu.

Kāpēc mitrināt ādu?

Ūdens ir būtiska veselīgas ādas sastāvdaļa. Parasti mitrināšana virzās no ādas iekšpuses uz ārējo slāni. Ja ādai trūkst hidratācijas, tā kļūst sausa un zvīņaina. Bez pietiekama mitruma āda izskatās sausa un blāva. Ziemā ledainais āra gaiss un karstuma viļņi no apkures pasliktina situāciju. Var kompensēt šos "mitruma laupītājus", izmantojot bezrecepšu mitrinātājus un dzerot daudz ūdens.

Mitrinātājs ir produkts, kas darbojas, lai palielinātu ūdens saturu ādas virsējā slānī. Izvēlies mitrinātāju, kas ietver plaša spektra sauļošanās līdzekli, lai palīdzētu aizsargāt ādu no saules stariem. Ja Tev ir jutīga āda, izvairies no mitrinātājiem ar pievienotu aromātu.

Kad vajadzētu griezties pie ārsta par ādu?

Neatkarīgi no ādas tipa, ja neesi pārliecināts, kā ārstēt pūtītes vai citas ādas problēmas, konsultējies ar dermatologu. Sazinies ar ārstu, ja:

Tavas pinnes ir smagas. Dermatologs var palīdzēt to kontrolēt.

Bezrecepšu ārstēšanas metodes nepalīdz. Palīdzētu pāris mēnešus lietot bezrecepšu ārstēšanu. Ir pienācis laiks vērsties pie speciālista.

Pinnes parādījušās pēc tam, kad uzsākta zāļu lietošana. Dažas zāles trauksmes, depresijas un citu stāvokļu ārstēšanai var izraisīt pūtītes vai līdzīgus simptomus.

No pūtītēm rodas paliekošas rētas. Dermatologs kontrolēs ādas stāvokli un pēc tam apstrādās rētas.

Tas ietekmē Tavu pašapziņu. Tīrāka āda var likt justies pārliecinātākam.

Pie kura ārsta jāgriežas?

Vari sākt ar savu pediatru vai ģimenes ārstu. Vai arī vari doties tieši pie dermatologa.

Ārsts, iespējams, vēlēsies no Tevis kādu informāciju, piemēram:

  • Kad sākās pinnes?
  • Vai ādas stāvoklis kļuvis labāks vai sliktāks, vai ir nemainīgs?
  • Kādas ārstēšanas metodes esi izmēģinājis un cik ilgi?
  • Vai pinnes ietekmē Tavu pašcieņu vai sabiedrisko dzīvi?
  • Līdzi jāņem arī visu lietoto medikamentu vai uztura bagātinātāju saraksts.

Pareiza ādas kopšana katru dienu ir atslēga, lai izvairītos no nopietnākām ādas problēmām.

Lasi arī:

Pusaudzes, Photo by Matheus Ferrero on Unsplash

Pusaudzes, Photo by Matheus Ferrero on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas