Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Blokāde pret migrēnu – izņēmuma glābiņš vai galvassāpju terapija?

pixabay.com

pixabay.com

Kā rīkoties gadījumā, ja ir patiešām akūtas un neizturamas galvassāpes un nekādi citi līdzekļi nelīdz? Kā var palīdzēt nervu blokāde akūtu galvassāpju gadījumā?

Iepriekš noskaidrojām no medicīnas centra “D.A.P.” Sāpju klīnikas neiroloģes, galvas sāpju speciālistes dr. Līgas Mekšas, kā rodas migrēnas un kādas ir jaunākās tendences tās ārstēšanā. Tā patiešām ir plašāk izplatīta un nopietnāka saslimšana par vienkāršām galvassāpēm, turklāt sarežģīti ārstējama.

Šoreiz interesējāmies par invazīvajām metodēm, primāro galvassāpju, tai skaitā migrēnas, ārstēšanā. Kādos gadījumos pielieto blokādi pret migrēnu un kur vērsties, ja galvassāpes ir nav ne pārejošas, ne izturamas arī pēc ilgstošas ārstēšanās?

Kas ir blokāde pret sāpēm?

Principā blokāde ir anestētiska injekcija, kas iedarbojas uz dažādiem galvas nerviem (piemēram, pakauša lielo un mazo nervu, aizauss nervu u.c.), kā arī uz muguras smadzeņu nervu saknītēm, starpskriemeļu locītavām un citām sāpošajām struktūrām.

Galvassāpju gadījumā nervu blokādei parasti tiek izmantotas lokālās anestēzijas vielas kā lidokaīns un bupivakaīns. Pētījumi rāda, ka nervu blokāžu pielietošanai, ārstējot pacientus ar galvassāpēm, ir redzami pozitīvi rezultāti. Tās var palīdzēt mazināt gan migrēnu, gan citas primārās galvassāpes. Protams, pētījumi tiek turpināti, tomēr pēdējie atklājumi medicīnā norāda, ka šai metodei ir vērts pievērst uzmanību.

Kādos gadījumos ārsts var piemērot blokādi sāpju ārstēšanai?

Blokādi tradicionāli lieto gadījumos, kad pacientam nav novērota citas farmaceitiskās terapijas efektivitāte, jeb, īsi sakot, nekas nepalīdz. Tāpat šī metode var izglābt gadījumos, kad pacientam ir nepanesamība pret kādiem pretmigrēnas līdzekļiem, grūtniecība vai citi iemesli, kādēļ pretmigrēnas medikamentus lietot nevar. Šādos gadījumos nervu blokādes var būt piemērota alternatīva.

Viens no šādiem gadījumiem ir refraktārā migrēna jeb terapijas izturīga migrēna, proti, tāda migrēna, kuru neizdodas veiksmīgi ārstēt ar režīma maiņu, mums pieejamajiem bezrecepšu profilakses medikamentiem un bezrecepšu pretsāpju līdzekļiem. Izšķir dažāda līmeņa refraktāras migrēnas. Vieglāka pakāpe – ja pacientam nepalīdz parastie bezrecepšu pretsāpju līdzekļi, bet palīdz specifiskie migrēnai radītie pretsāpju līdzekļi no triptānu grupas medikamentiem. Izteikta refraktāra migrēna ir tāda, kurai, kā pacienti bieži mēdz teikt, nepalīdz pilnīgi nekas. Tieši šādos gadījumos blokāde ir viena no iespējām, ko izmanto galvassāpju ārsti.

Pretsāpju blokāde ir pat rekomendējama ārstēšanā, ja ir iekaisis vai sāpīgs kāds no galvas jušanas nerviem, piemēram, iepriekš minētais pakauša nervs. Blokāde aizņem 5 minūtes, kuru laikā reizēm iespējams pilnībā atbrīvoties no pakauša nerva neiropātijas jeb pakauša nerva sāpju sindroma.

Tomēr jāņem vērā, ka, tāpat kā jebkuru citu terapijas veidu, arī šo var nozīmēt vienīgi speciālists pēc pienācīgiem diagnosticējošiem izmeklējumiem. Turklāt katram pacientam, protams, individuāls efekts, bet tā kā ievadītie medikamenti stabilizē sāpju impulsu vadīšanu un pat samazina sāpju jutību smadzeņu sāpju centros, tad to noteikti ir vērts mēģināt.

Kur vērsties pēc konsultācijas par blokādes pielietošanu?

Par to, vai pacienta individuālajā gadījumā iespējams piemērot blokādi vai tomēr nepieciešama kāda cita veida terapija, vislabāk vērsties pie galvas un citu sāpju ārstiem.

Medicīnas centra “D.A.P.” sāpju klīnikas speciālisti ieteiks katram pacientam piemērotāko metodi, lai atbrīvotu no galvassāpēm!

pixabay.com

pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas