Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Finiera jeb saplākšņa apstrāde – praktiski padomi kā panākt līdzenu griezuma līniju

Finiera zāģēšana, Photo by Cleyder Duque from Pexels

Finiera zāģēšana, Photo by Cleyder Duque from Pexels

Finieris jeb, kā to būtu pareizāk dēvēt latviešu valodā – saplāksnis, pamatoti tiek uzskatīts par vieniem no populārākajiem būvmateriāliem, jo no tā var radīt praktiski jebko – grīdu, jumtu, akas vāku, balkonu, nojumi, siltumnīcu, mēbeles un daudzas citas saimniecībā noderīgas lietas.

Finiera jeb saplākšņa priekšrocības

Viena no svarīgākajām saplākšņa un skaidu plātņu priekšrocībām, protams, ir ievērojami zemākā cena, salīdzinājumā ar “īstu koku” jeb masīvkoku. Tomēr zemākā cena nebūt nenozīmē neapmierinošu kvalitāti, jo šiem materiāliem piemīt vairākas vērtīgas priekšrocības:

  • Tajās ir saglabātas visas vērtīgās masīvkoka īpašības, taču nav zaru un nevienmērīgā šķiedru izvietojuma, kas raksturīgs īstajam kokam.
  • Maksimāla izturība pret pūšanu, sēnīšu infekciju un kukaiņiem.
  • Tās ir iespējams apstrādāt dažādos veidos – urbt, zāģēt gan ar elektrisko, gan rokas zāģi, krāsot, līmēt un citos.

Mūsdienās arvien vairāk cilvēku izvēlas paši iemēģināt spēkus savas apkārtējās vides veidošanā, pašu rokām īstenojot oriģinālas idejas gan dārza un pagalma iekārtošanā, gan arī dzīvokļa interjerā un pat mēbeļu izgatavošanā. Finieris (saplāksnis) un skaidu plātnes ar savu plašo pielietojumu šai ziņā ir ļoti pateicīgi materiāli.

Finiera zāģēšana bez iešķēlumiem – kā to panākt ?

Tie, kas jau kādu laiku darbojas amatieru galdniecībā, vai arī tikko sper šai virzienā pirmos soļus, droši vien būs pamanījuši, ka viens no izaicinājumiem darbā ar finieri ir panākt, lai griezuma malas būtu līdzenas.

Pieredzējušie kokapstrādes un kokmateriālu tirdzniecības uzņēmuma “Ergoss” speciālisti atzīst, ka griešanas līnijas nelīdzenumi rodas koksnes materiālu neviendabīguma dēļ. Iešķēlumi būs vienmēr, tāpēc galvenais uzdevums ir – samazināt tos līdz mikroskopiskiem izmēriem tā, lai nobeigumā visas raupjās virsmas varētu noslīpēt ar smilšpapīru.

Darbā ar finieri tiek izmantoti pamatā divi tehnikas veidi - svārstveida zāģis un ripzāģis (finierzāģis). Pirmie ir aprīkoti ar zāģasmeņiem, otrie – ar diskiem.

Ripzāģi griež materiālu ar ļoti lielu ātrumu un ar tiem var strādāt dažādos leņķos attiecībā pret materiālu, taču tie griež tikai vienā virzienā. Elektriskie finierzāģi ļauj veikt taisnus un figūrveida griezumus, taču tikai 90° leņķī.

Zāģēšanā ieteicams izmantot zāģi ar pēc iespējas mazāka izmēra zobiem. Izvērsuma lielumam (intervālam starp zobiem) arī būtu jābūt minimālam. Šajā gadījumā jāņem vērā, ka būs grūtāk strādāt ar biezu loksni vai dēli. Svarīgs ir arī leņķis, kurā asmens pieskaras finiera virsmai: jo tuvāk 90°, jo tīrāks būs griezums.

Ņemiet palīgā līmlenti!

Būs nepieciešama marles vai armēta līmlente. Otrais variants ir blīvāks, tātad labāk aizsargās no skaidu izraušanas. Optimāls lentas platums – 30-40 mm. Līmlenti uzlīmē gar griezuma trajektoriju tā, lai abās pusēs no šīs līnijas tiktu pārklāti 15-20 mm. Tā jāuzlīmē līdzeni, izvairoties no kroku veidošanās. Kad līmlente ir pielīmēta, atliek tikai cieši to piespiest pie materiāla virsmas.

Griezums iznāks ja ne ideāls, tad vismaz akurāts. Piemērotu līmlenti var viegli atrast saimniecības preču veikalos, to var viegli uzlikt un noņemt. Tomēr ir jāizvairās no līmlentēm, kuras atstāj grūti notīrāmas pēdas. Svarīga ir līmes noturība – jo tā ir stiprāka, jo lielāka iespēja, noņemot līmlenti, noplēst sīkas materiāla šķiedras.

Noderēs arī finiera atgriezumi

Apstrādājamam finierim, augšā vai apakšā (atkarībā no tā, kurp vērsti zāģa zobi) novietojiet nevajadzīgu materiāla gabalu. Var izmantot, piemēram, nevajadzīgus finiera atgriezumus. Visu to saspiež ar saspiedējstangām, tādējādi izslēdzot atstarpi griezuma vietā. Tā iznāks vistīrākais griezums, taču šī metode ir diezgan dārga un neērta, salīdzinot ar līmlenti.

Ja šķiet, ka pašu spēkiem tikt galā ar šo uzdevumu būs pārāk sarežģīti vai laikietilpīgi, uzņēmums “Ergoss” sniedz iespēju izmantot finiera zāģēšanas pakalpojumus - finiera, kokšķiedras plātnes, skaidu plātnes vai MDF zāģēšana pēc jebkuriem izmēriem un par pieņemamām cenām.


Finiera zāģēšana, Photo by Cleyder Duque from Pexels

Finiera zāģēšana, Photo by Cleyder Duque from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas