Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Iemesls galvassāpēm gadalaiku maiņā - meteoropātija

Galvassāpes, foto - Pixabay

Galvassāpes, foto - Pixabay

Reti kurš nezina, kā ir, kad sāp galva. Rīts pēc ballītes, migrēnas – katram savs. Tomēr ir liela daļa cilvēku, kam sāp galva tieši mainoties gadalaikiem, vismaz divas reizes gadā – rudenī un pavasarī. Kāpēc tieši gadalaika maiņa ietekmē pašsajūtu?

Gadalaika galvassāpes – meteoropātija

Meteoropātijas fenomens ir salīdzinoši nesens, kas līdz galam nav izskaidrots. Tomēr tas vieno konkrētu cilvēku grupu – tos, kuriem pastiprinās galvassāpes un citas negatīvās veselības pašsajūtas, piemēram, ar artrītu sirgstošie. Personas, kuras pastiprināti fiziski izjūt laikapstākļu maiņu, ir meteoatkarīgi jeb meteojūtīgi. Gluži kā gaišreģi laikapstākļu ziņā, tie spēj jau pirms laika maiņas paredzēt, ka mainīsies laikapstākļi, diemžēl, tas neiepriecina nevienu meteojūtīgo cilvēku. Pašsajūtu ietekmē atmosfēras spiediens, gaisa mitrums un temperatūra, gaisma, elektromagnētiskie viļņi, skābekļa daudzums gaisā.

Primārā meteoropātija

Veselus cilvēkus, pat bērnus, kurus skar jutīgums uz laikapstākļu maiņu, iedala primārās meteoropātijas kategorijā. Kā jutīgums šīm personām var izpausties dažādi – mainīgs garastāvoklis, nomāktums, pat depresija, bezmiegs, vājums un dažādes sāpes, tai skaitā locītavu un galvassāpes. Katru personu iespaido dažādi laikapstākļi – sākot no nokrišņu tuvošanos un spēcīgiem negaisiem, līdz pat atmosfērā spiediena maiņai un magnētiskajām vētrām. Lai gan primārā meteoropātija var skart visu vecumu un dzimumu cilvēkus, lielāku jutīgumu piedzīvo gados vecāki cilvēki, daiļā dzimuma pārstāves.

Sekundārā meteoropātija

Sekundārā meteoropātija var skart cilvēkus, kuriem pamatā ir kāda hroniska saslimšana, kura laikapstākļu ietekmē pastiprina slimības simptomus. Sevišķi no tā cieš personas, kuras sirgst ar arteriālā spiediena veselības problēmām, sirds un plaušu slimībām, piemēram, astmātiķi. Arī izkaisītās sklerozes jeb multiplās sklerozes pacientiem bieži pasliktinās pašsajūta un pastiprinās slimības izpausmes simptomi tieši laikapstākļu maiņas ietekmē.

Terciārā meteoropātija

Retākā meteoropātijas kategorija skar cilvēkus, kuri slimo ar dažādām garīgām saslimšanām. Meteoroloģisko apstākļu maiņā tiem saasinās psiholoģiskās saslimšanas simptomi.

Jebkurā gadījumā der atcerēties, ka ģimenes ārsta apmeklējums nenāks par sliktu noskaidrot, vai tieši mainīgie laikapstākļi ir pie vainas pašsajūtas pasliktināšanai.

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...