Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kā drīkst un kā nedrīkst tīrīt ausis?

Ausis, Photo by Joeyy Lee on Unsplash

Ausis, Photo by Joeyy Lee on Unsplash

Ausu tīrīšana tāpat kā pārējā higiēna ir ļoti nozīmīga ikdienā. Tomēr, ja ķermeni var vienkārši nomazgāt, tad ar ausīm ir nedaudz sarežģītāk. Nepareiza ausu tīrīšana var novest pie nopietnām veselības problēmām, tādēļ ir vērts zināt kā drīkstam un kā nedrīkstam tīrīt ausis. Kā to pareizi darīt, konsultē BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ļubova Blaževiča.

Kā drīkst tīrīt ausis?

Ausis ir ieteicams tīrīt tikai ārpusē, noslaukot tās ar mitru salveti vai drāniņu. Ja rodas sajūta, ka ar auss ārējās daļas mazgāšanu nepietiek, talkā var nākt speciāli pilieni ausu kopšanai, kas ir paredzēti dažādām situācijām, stāsta Ļ. Blaževiča. Aptiekās ir pieejami ausu pilienu sēra atmiekšķēšanai un izvadīšanai, kā arī ausu aizkrituma stāvokļa atvieglošanai pēc ūdens procedūrām, ausu iekaisuma ārstēšanai un sāpju mazināšanai.

Jāņem vērā, ka pilieniem ir atšķirīgs sastāvs - sākot no dabīgām eļļām (piemēram, olīveļļa) līdz ķīmiskiem komponentiem. Šiem preparātiem var būt atšķirīgs lietošanas veids - daži no tiem ir tikai jāiepilina, citi jāiepilina un pēc tam jāpaguļ, ļaujot tiem iedarboties. Ir arī tādi pilieni, kurus pēc noteikta laika ir nepieciešams izskalot, bet citiem tas nav nepieciešams. Ir pilieni, kurus ir ieteicams pirms lietošanas sasildīt rokās līdz ķermeņa temperatūrai. Tādēļ par pareizu lietošanu vienmēr ieteicams konsultēties ar speciālistu - ārstu vai farmaceitu, kā arī pirms lietošanas uzmanīgi jāizlasa lietošanas instrukciju.

Kā nedrīkst tīrīt ausis?

Ausīs nevajadzētu ievietot jebkādus priekšmetus, tai skaitā arī vates kociņus, jo, šādi tīrot ausis, var nejauši bojāt ausu kanālus un bungplēvīti, vai aizstumt ausu sēru dziļāk un izveidot sēra korķi.

Nevajadzētu arī pārāk bieži tīrīt ausis. Ausu sērs (cerumen) ir dabiska organisma substance, kas mitrina ausi, aizsargā no putekļiem un smalkām gaisā esošām daļiņām. Turklāt tām arī piemīt antibakteriālās īpašības. Pārāk bieža ausu tīrīšana var radīt ausī vidi, kas nepasargā no ārējo faktoru iedarbības.

Kādos gadījumos jādodas pie ārsta?

Nedrīkst izturēties nevērīgi pret savu ausu veselību, īpaši ņemot vērā mūsdienu dzīvesveida īpatnības - skaļu mūzikas klausīšanos, biežu austiņu lietošanu, trokšņu piesārņojumu ikdienā. Tādēļ, noteiktu simptomu gadījumos, ir jādodas uz konsultāciju pie speciālista, negaidot, ka tie paši pāries, jo tas var pasliktināt ausu veselības stāvokli. Simptomi, kuru gadījumā noteikti ir jādodas pie specialista ir sekojoši:

  • ausu sāpes,
  • nepārejošā ausu aizkrišanas sajūta,
  • dzirdes pasliktināšanās,
  • džinkstēšana ausīs,
  • nieze ausīs,
  • smaka no ausīm.

Ausu veselības profilakse

No mikroelementiem ausu veselībai īpaši svarīgs ir magnijs, kālijs, cinks un Omega taukskābes, ko papildus uzturam var uzņemt ar dažādiem preparātiem.

Ausu veselības profilaksei ir arī svarīga saudzīga attieksme ikdienā. Piemēram, aukstā laikā ausīm ir jānodrošina silta vide, tādēļ ieteicams nēsāt galvassegu, piemēram, cepuri vai lakatu, kas apsedz ausis. Jāizvairās no skaļas mūzikas klausīšanas un biežas austiņu lietošanas, kā arī jācenšas izvairīties no trokšņainas vides. Ja darbs ir saistīts ar skaļu vidi, noteikti jālieto visi nepieciešamie aizsarglīdzekļi, lai sevi pasargātu.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...