Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā pareizi šķaudīt?

Nepareiza šķaudīšana, Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Nepareiza šķaudīšana, Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Visi cilvēki šķauda, ​​tas nav nekas pārsteidzošs. Šķaudīšana ir dabisks fizioloģisks process, taču arī šeit ir spēkā daži noteikumi, un mums tie ir jāievēro, lai pasargātu sevi un apkārtējos no baktēriju un vīrusu izplatīšanās. "Kāpēc man jāiemācās pareizi šķaudīt?" Atbilde ir vienkārša: rīkojoties nepareizi, Tu ne tikai riskē inficēt citus, bet arī nopietni kaitē savam ķermenim.

Kāpēc mēs šķaudām?

Šķaudīšana ir ķermeņa reakcija, kas palīdz atbrīvoties no kairinātājiem degunā un rīklē. Gaisa plūsma mēģina izspiest alergēnus, putekļus un infekcijas no deguna kanāliem. Visbiežāk šķauda cilvēki ar alerģijām un saaukstēšanos. Bet var arī šķaudīt no spilgtas gaismas vai ļoti auksta gaisa ieelpas. Daudzi šķauda arī no putekļiem, ogļskābās gāzes un citiem deguna dobumu kairinātājiem.

Šķaudīšanas process sākas ar deguna gļotādas kairinājumu. Pēc tam receptori dod signālu smadzenēm, lai tās attīrītu degunu. Pirms šķaudīšanas jūti, ka krūtīs palielinās spiediens. Tieši muskuļi saspiež plaušas, kamēr balss saites aizveras. Tad tie atkal atveras, gaiss paceļas pa elpceļiem un izplūst caur degunu ar ātrumu aptuveni 150 km stundā, izmetot tūkstošiem gļotu pilienu no deguna dobumiem. Tādā veidā mūsu ķermenis atbrīvojas no nevēlamām daļiņām. Bet mums vajadzētu atcerēties, ka šādā veidā izplatās slimības.

Kā pareizi šķaudīt?

  • Šķaudi salvetē. Ideāls variants ir šķaudīt salvetē vai kabatlakatiņā. Vislabāk, ja tie ir vienreizlietojami. Pēc šķaudīšanas tie ir jāizmet atkritumu tvertnē.
  • Šķaudi elkoņa vai piedurknes izliekumā. Ja nav pa rokai salvete, nešķaudi vienkārši gaisā. Labāk ir šķaudīt elkoņa vai piedurknes izliekumā.
  • Pirms šķaudīšanas novērsies. Ja iespējams, šķaudīšanas brīdī mēģini novērsties no cilvēkiem. Tas palīdzēs tos aizsargāt, jo gļotas, kuras Tu izšķaudīsi, var saturēt vīrusus.
  • Nomazgā vai dezinficē rokas. Pēc šķaudīšanas nomazgā rokas ar ziepēm vai dezinficē tās.
  • Nešķaudi plaukstā! Tas ir svarīgi! Ja to dari, mēģini nepieskarties nevienai virsmai, kamēr nenomazgā rokas.

Kāpēc visi cilvēki šķauda atšķirīgi?

Droši vien esi pamanījis, ka katram cilvēkam ir savs šķaudīšanas stils. Daži cilvēki šķauda skaļi, citi vidēji skaļi un daži gandrīz bez skaņas. Bieži vien tas notiek tāpēc, ka katram no mums ir sava reakcija uz kairinātājiem un alergēniem. Turklāt savu lomu spēlē arī to skaits.

Cilvēki šķaudot rada dažādas skaņas, jo atšķiras deguna anatomija un elpošanas muskuļu spēks. Šķaudīšanas stiprums ir atkarīgs no iepriekš ieelpotā gaisa daudzuma. Turklāt šeit nozīme ir arī plaušu tilpumam. Jo lielāks ir šis tilpums un jo vairāk gaisa ieelpo, jo stiprāka būs šķaudīšana, tāpēc ka ķermenim ir jāatbrīvojas no lielāka daudzuma gaisa.

Kāpēc mēs šķaudām vairākas reizes pēc kārtas?

Gandrīz katrs no mums ir šķaudījis 2 vai vairāk reizes pēc kārtas. Parasti tas notiek, ja kairinātājs nepazūd vienas šķaudīšanas laikā. Receptori jūt tā klātbūtni, nosūta signālu smadzenēm, un viss process sākas no jauna. Šādi šķaudīt ir pilnīgi normāli. Tomēr, ja šķaudīšana traucē vai rada diskomfortu, labāk konsultēties ar ārstu. Tas varētu būt gadījumos, ja šķaudīšana notiek tiešām daudz reizes pēc kārtas, piemēram, ir cilvēki, kas var šķaudīt pat vairāk kā 20 reizes pēc kārtas, kas fiziski ļoti nogurdina vai, piemēram, ja šķaudīšanas laikā, izjūt asas sāpes krūtīs, galvā un citādi ir izteikti traucējoši.

Vai ir pareizi aizturēt šķaudīšanu?

Mēs jau minējām, ka šķaudīšanas laikā gaiss izlido milzīgā ātrumā. Šī procesa kavēšana var izraisīt bungādiņas un rīkles plīsumu, ja gaiss degunā vai mutē tiek aizturēts.

Visgarākā šķaudīšana vēsturē

Grūti noticēt, bet šķaudīt var gadiem ilgi. Britu sieviete vārdā Donna Grifita sāka šķaudīt 1981. gada 13. janvārī un beidza tikai 1983. gada 16. septembrī. Tāpēc viņa iekļuva Ginesa rekordu grāmatā. Tiek lēsts, ka Grifiti pirmā gada laikā šķaudīja aptuveni 1 miljonu reižu.

Kā likt sev šķaudīt?

Reizēm cilvēkam gribas šķaudīt, bet pēkšņi viss apstājas. Tātad cilvēkam rodas vēlme šķaudīt, bet nekas nenotiek. Vai esi šo sajūtu arī “noķēris”? Lūk, kā tomēr likt sev nošķaudīties:

  • Paskaties uz spilgtu gaismu. Aptuveni 1/4 no visiem cilvēkiem šķauda, ātri paskatoties spiltā gaismā, piemēram, uz sauli.
  • Savelc uzacis. Iespējams, arī Tu esi pamanījis, ka saspiežot uzacis, var tikt izraisīta šķaudīšana.
  • Izrauj deguna matus. Paņem pinceti un uzmanīgi izvelc pāris matiņus no deguna. Šī metode nav ļoti patīkama, bet tā darbojas.
  • Ieelpo ogļskābo gāzi. Novieto gāzētu dzērienu tuvu degunam. Spraustošie gaisa burbuļi darbosies kā kairinātāji, un Tu šķaudīsi.
  • Kutini degunu. Paņemiet salvetes stūri un uzmanīgi kutini ar to deguna iekšpusi. Šo gan nedrīkst darīt ar citiem priekšmetiem, turklāt arī salvetes kutināšanas metode darāma nav tā labākā metode, jo salvete paliek mitra un trausla un var noplīst kāds gabaliņš papīra, kas var tikt strauji ieelpots.

Lasi arī:

Nepareiza šķaudīšana, Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Nepareiza šķaudīšana, Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas