Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā uzturēt sirdi veselu?

Roka uz sirds, foto -Pixabay

Roka uz sirds, foto -Pixabay

Sirds muskulis ir mūsu galvenais dzīvības orgāns, par kuru, lielākoties, atceramies tikai tad, kad tas par sevi ir sācis ziņot. Diemžēl, biežākos gadījumos sirdsdarbības traucējumi jau liecina par nopietnām saslimšanām.

Biežākie riski sirds veselībai

Smēķēšana ir biežākais iemesls, kādēļ rodas dažāda veida sirds slimības. Tā veicina ne tikai sirds koronāro slimību un sirds mazspējas riskus, bet arī citu vitāli svarīgu orgānu slimības, piemēram, smadzeņu insultus, perifēro artēriju slimības, plaušu un rīkles vēžus u.c.

Paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija ir sevišķi riskanta normālai sirdsdarbībai. Hipertensija ir viens no biežākajiem sirdslēkmju iemesliem, jo tās rezultātā sirds muskulim netiek piegādāts pietiekami liels skābekļa daudzums, kas rada spēcīgas sāpes un elpas trūkumu. Paaugstināta asinsspiediena gadījumā obligāti jālieto ārsta izrakstītās zāles.

Stress ir liels risks sirds veselībai. Stresa laikā tiek izsists no līdzsvara viss ķermenis – mainās elpošanas ritms un skābekļa uzņemtais daudzums, paaugstinās asinsspiediens, ķermenis var piedzīvot trauksmi utt. Arī, ja personai ir bijušas slēpti sirdsdarbību traucējumi, kuri nav bijuši pamanīti, tieši stresa brīžos tie izpaužas. To noteikti nevajadzētu ignorēt un nozīmēt ārsta vizīti laicīgi.

Paaugstināts holesterīna līmenis ir tas, ar ko cīnās daudzi sirds slimnieki. Holesterīns ikdienā jāiegrožo ar uzņemto pārtiku, tādēļ ir svarīgi jau no agrām dienām mācīt bērniem, kas ir un kas nav veselīgs ēdiens.

Kādi kardiovaskulārie treniņi stiprina sirds muskuli?

Par kardiovaskulāriem jeb vienkārši kardiotreniņiem ikdienā saucam tos treniņus, kas ir monotoni un pildāmi ilgstoši vienā tempā vai pakāpeniski to palielinot, samazinot. Pie kardiotreniņiem skaitās tāda veida nodarbes kā skriešana, braukšana ar velosipēdu, peldēšana, nūjošana un citi monotonie treniņi. Šo treniņu laikā tiek nostiprināta sirds un asinsvadu sistēmas, tiek dedzināti tauki un kalorijas, kā arī paaugstināta fiziskā noturība.

Kāds ēdiens stiprina sirds muskulatūru, no kā jāatturas?

Lai sirds būtu stipra un veselu, liela nozīmi tās darbībai rada ēdiens, kuru lietojam.

Uzturā daudz jālieto augļi un dārzeņi, vismaz puskilograms dienā, bet pākšaugi – vismaz 3 reizes nedēļā. Regulāra riekstu ēšana, olīveļļas izmantošana jebkuras citas eļļas vietā, kā arī zivis uzturā ir ļoti noderīgas veiksmīgai sirdsdarbībai.

Mērenā daudzumā jālieto olas, putna gaļa, piens, dabīgais jogurts (bet ne saldinātais) un sieri, arī glāze vīna nekaitē sirdij.

Jāierobežo, ne biežāk kā 2 reizes nedēļā, jālieto sarkanā gaļa, sviests, cukurs, krējums rafinēto miltu produkti.

Pilnībā izslēdzami industriālie transtauki un gāzētās limonādes, arī gaļas izstrādājumi – desas un desu izstrādājumi, tādi, kā cīsiņi, sardeles, žāvētas desas un gaļas. Tie lietojami vien svētku reizēs.

Lasi arī:

Fizioterapeite: Infarkts un insults mums Latvijā ir problēma Nr.1!

Pazīmes, kas liecina, ka kardiologa apmeklējums ieplānojams obligāti

Nūjošana - sporta veids bērniem un jaunajām māmiņām

Labākās sporta nodarbības sievietes skaistumam un labsajūtai

Roka uz sirds, foto -Pixabay

Roka uz sirds, foto -Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas