Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kad var palīdzēt psihiatrs un kad psihologs?

Mēdz būt situācijas, kad ar draugu un radu atbalstu nav pietiekami, bet nepieciešama arī ārsta -psihiatra konsultācija vai arī vizīte pie psihologa, un šo profesionālu ieteikumi, ko un kā labāk darīt, lai atrisinātu radušās problēmas. Diemžēl, sabiedrībā joprojām pastāv uzskats, ja meklē palīdzību pie psihiatra vai psihologa, tad ar Tevi noteikti viss nav kārtībā. Bet tas tā nav! Attīstītākajās valstīs, burtiski katram cilvēkam ir savs psihologs vai psihiatrs, kuri palīdz risināt ikdienā sakrātos stresorus un nepakļaut savu ikdienu to ietekmei uz veselību. Ir jāatceras, ka mēdz būt situācijas, kad cilvēka dzīvē laicīga psihiatra vai psihologa konsultācija un ieteikumi var ļoti veiksmīgi palīdzēt un rast risinājumu.

Ar ko atšķiras psihiatrs no psihologa?

Pie ārsta - psihiatra pēc palīdzības ir vērts vērsties ilgstoša depresijas, nomāktības, trauksmes, bezmiega gadījumos. Arī, ja personu nomāci ilgstošā laika periodā nepārejošas bailes, kas vajā un neliek mieru, bet pārvēršas smagās neirozēs, tādējādi stipri ietekmējot dzīves kvalitāti.

Savukārt, psihologs runā ar pacientu par jūtām, domām, attiecībām un svarīgām vērtībām, radot atbalstu. Psihologs situāciju palīdz ieraudzīt daudz skaidrāk, no dažādiem skatu punktiem, kā arī apzināt pacienta resursus un spēka punktus. Psihologs būs arī Tavs atbalsts šajā ceļa posmā, ja nepieciešama palīdzība rast atbildes.

Kas notiek vizītes laikā pie psihiatra un psihologa?

Nereti cilvēkam ir bailes vērsties pēc palīdzības pie psihiatra vai psiholga. Tas ir nezināšanas un šaubu dēļ. “Vai tas būs īstais speciālists pie kā vērsties?”, “Vai no izrakstītajiem medikamentiem neradīsies atkarība?” - šie jautājumi, bieži nomāc personu, kad jāvēršas pie psihiatra. Bet atceries, neviens neko ar varu Tev neliks darīt!

Psihiatrs, tāpat kā visi ārsti, sāk ar cilvēka diagnosticēšanu, sūdzību un simptomu apkopošanu un esošās informācijas apstrādi. Bieži nav iespējams aprakstīt traucējošās, nomācošās sajūtas, tad psihiatram var pastāstīt, kāpēc ir bijusi doma apmeklēt šo ārstu – kāda ieteikumi, paša izjūtas vai cits iemesls. Kad psihiatram rodas izpratne par vismaz daļēju pacienta apmeklējuma iemeslu, ārsts uzdod jautājumus, lai padziļinātāk izprastu konkrēto problēmu, tās iemeslus. Jautājumi nereti var būt visai neizprotami. Tie var būt par jebkuru dzīves sfēru un sākotnēji var šķist, ka šie jautājumi it nemaz nav saistīti ar pacientam esošo problēmu, tomēr tā tas nav. Ārstam būs daudz vieglāk saskatīt problēmu, saprast emociju un problēmu kopainu, kā arī objektīvi novērtēt pacienta stāvokli, ja uz visiem psihiatra jautājumiem pacients atbildēs godīgi un pēc iespējas precīzāk. Jāņem vērā arī savas iekšējās izjūtas, un tās nedrīkst slēpt no ārsta, bet atklāti izstāstīt.

Kad ārstam – psihiatram kļūst skaidra problēmas kopaina, tiek piedāvāti problēmas risinājumi - ieteikumi vērsties pie psihologa, medikamentoza terapija, arī ieteikumi par papildus izmeklējumu vai analīžu veikšanu, kā arī ieteikumi par ikdienas režīma izmaiņām. Tiks secināts arī, vai būs nepieciešama nākamā vizīte. Pēc pieredzes var spriest, ka vairumos gadījumu ar vienu vizīti tomēr nepietiek, ja cilvēkam ir ilgstošas problēmas un viņš tās vēlas atrisināt.

Savukārt, psihologs pirmajā konsultācijā kopīgi ar Tevi izrunās, ko Tu vēlies atrisināt, sasniegt un kādu mērķi izvirzīt. Par turpmāko sadarbību varēs vienoties, ja būsi sajutis, ka tieši šis speciālists ir Tavs speciālists, un ar viņu jūties ērti. Iespējamas gan vienas reizes konsultācijas, gan arī konsultācijas ilgstošā laikā periodā. Tomēr jāatceras - psihologa uzdevums ir Tev palīdzēt iegūt atbildes uz Tev interesējošiem jautājumiem, nevis sniegt konkrētus padomus.

Kad vērsties pie klīniskā psihologa?

  • Pie klīniskā psihologa var vērsties šādos gadījumos:
  • personības vai attīstības krīzes,
  • smagi dzīves notikumi ( slimība, tuvinieka nāve),
  • attiecību problēmas,
  • grūtības pieņemt lēmumus,
  • emocionālās grūtības,
  • paaugstināta trauksme,
  • pazemināts pašvērtējums,
  • nomāktība,
  • emocionāla vardarbība,
  • eksistenciālie jautājumi (dzīves jēga u.c.) u.c.

Veselības salona 888 (ārstniecības iestādes kods 0100-00880) strādā speciālisti, kas mīl savu profesiju un cenšas palīdzēt visiem saviem pacientiem.

Mūsu ārstniecības iestādē konsultē zinoša ārste – psihiatre ar ilgstošu darba stāžu, kas ikdienā strādā slimnīcā, gūstot lielu pieredzi savā ārsta praksē. Kosultācijas tiek sniegtas pieaugušajiem no 18 gadu vecuma.

Klīnikā strādā un konsultē arī spējīga, jauna, zinoša un saprotoša klīniskā psiholoģe, kas strādā kā ar pieaugušajiem, tā arī ar pusaudžiem. Klīniskais psihologs piedāvā arī veikt psiholoģisko izpēti pieaugušajiem – psihodiagnostiku (tiesībām u.c. nepieciešamajos gadījumos).

Sīkāku informāciju par speciālistiem var uzzināt mājas lapā vs888.lv

Par pierakstu un sīkāku informāciju var uzzināt zvanot pa tālruni 27088877 vai rakstot vs888@vs888.lv.

Psihologs, Photo by cottonbro from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas