Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kādas pazīmes liecina, ka pusaudzis iespējams lieto narkotikas

Photo by Warren Wong on Unsplash

Photo by Warren Wong on Unsplash

Nepieciešamība līdzināties vienaudžiem un iederēties kompānijā, sarežģījumi skolā vai ģimenē, vēlme pēc nebijušām sajūtām vai iespēja aizbēgt no realitātes – tieši šie visbiežāk ir iemesli, kāpēc pusaudži pamēģina narkotikas. Diemžēl daļai narkotiku pamēģināšana pēc laika kļūst par atkarību, kas nopietni apdraud gan veselību un nākotnes iespējas, gan dzīvību.

Kāda uzvedība var liecināt, ka pusaudzis, iespējams, lieto narkotikas:

  • Pusaudzis pārtrauc nodarboties ar lietām, kas iepriekš viņam sagādāja prieku, piemēram, zīmēt, sportot vai dejot un netiekas ar vecajiem draugiem.
  • Pusaudzim parādās jauni draugi ar kuriem tiek pavadīts daudz laika, tomēr vecāki ar jaunajiem draugiem netiek iepazīstināti.
  • Parādās izteiktas garastāvokļa maiņas, kas gan skaitās klasiska pusaudžu vecuma iezīme, tomēr, ja rītos jaunietis ir satraukts un uzvilkts, bet vakaros mierīgs – tas var liecināt, ka tiek lietotas narkotikas.
  • Atmiņas pasliktināšanās - pusaudzis bieži aizmirst pat it kā elementāras lietas.
  • Strauji pasliktinās atzīmes skolā, pat mācību priekšmetos, kas pusaudzim sagādāja prieku un labi padevās.
  • Parādās traumas, zilumi, nobrāzumi, kuru izcelsmi nav iespējams noskaidrot.
  • Biežāk tiek prasīta nauda, nesniedzot sakarīgu paskaidrojumu, kam tieši tā nepieciešama, vai arī pusaudzis sāk naudu zagt.

Kā pēc ārējām pazīmēm noteikt kādas narkotikas ir lietotas?

Heroīns – stipri sašaurinātas acu zīlītes, kas nereaģē uz spilgtu gaismu, bremzētas kustības, trūkst koordinācijas, stiepta un nesakarīga valoda, nereaģē uz apkārt notiekošo, var apdedzināties vai citādi savainoties un neizrādīt, ka jūt sāpes, silta, bāla un sausa āda, kabatās vai istabā atrodami folija gabaliņi vai šļirces.

LSD – palielinātas acu zīlītes, roku un muskuļu trīcēšana, ķermeņa apmatojuma sacelšanās, siekalu sabiezējums, svīšana, sirdsklauves, augsts asinsspiediens un temperatūra. Izteikta LSD lietošanas blakusparadība ir baiļu izzušana – lietotājs var iziet uz ielas ar aktīvu satiksmi, nolēkt no jumta vai izlēkt pa logu.

Augu maisījumi jeb “spaiss” - sarkanas acis, redzes un dzirdes halucinācijas, bezmērķīgas darbības un nekonkrēta pārvietošanās.

Zālīte – paplašinātas acu zīlītes, apsārtuši acu baltumi, izteiktas slāpes, jūtama arī specifiska smarža.

Kokaīns un kreks - paplašinātas acu zīlītes, paātrināta sirdsdarbība, saspringti muskuļi, saspiesti žokļi.

Amfetamīni – paplašinātas acu zīlītes, nedabīgs enerģijas pieplūdums, paātrināta elpošana, paaugstināta ķermeņa temperatūra, samazināta apetīte un sausa mute.

Narkoloģiskās klīnikas “Lasa Med” galvenais ārsts, sertificēts narkologs un psihiatrs Aleksandrs Jekimovs aicina vecākus būt vērīgiem un savlaicīgi vērsties pēc palīdzības.