Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kāpēc kaķi dresūrai pakļaujas grūtāk nekā suņi, un kā apmācīt kaķi?

Kaķis (Image by StockSnap from Pixabay)

Kaķis (Image by StockSnap from Pixabay)

Vai esi dzirdējis, ka kaķi nav iespējams apmācīt? Tā nav taisnība, ir daudz piemēru, kā kaķi ir apmācīti labi uzvesties un pat veikt trikus. Tomēr ir pilnīgi skaidrs, ka kaķa apmācība prasa vairāk pūļu, salīdzinot ar suņa apmācību. Kāpēc tas tā ir? Jābūt skaidrojumam, kāpēc kaķus ir grūtāk apmācīt nekā suņus, vai ne? Iemesls, kāpēc ir grūti apmācīt kaķi, slēpjas tajā, kā kaķi, suņi un citi dzīvnieki veic savus uzdevumus, ko viņiem ir piešķīrusi daba. Tādēļ pamatā ir vērts saprast, kādi ir šie uzdevumi.

Kaķi un suņi barību iegūst atšķirīgi

Tu droši vien zini, ka lielāko daļu dzīvnieku vislabāk motivē kārumi. Ēdiens reālajā pasaulē ir kaut kas tāds, ko savvaļā dzīvnieks iegūtu pats, jo viņam tas ir vajadzīgs izdzīvošanai. Turklāt dzīvnieki to medī atšķirīgi.

Atšķirība starp suņu un kaķu medībām

Suņi, izņemot izņēmumus šķirņu dažādības dēļ, izseko savu upuri jūdzēm līdz pat izsīkuma līmenim. Tas liek viņiem darīt jebko, tostarp veikt trikus, pārvarēt dažādus šķēršļus, sēdēt vienā vietā un iepriecināt īpašniekus, ja vien tas noved pie vēlamā mērķa. Tomēr tas nenozīmē, ka suņiem tas nepatīk vai ka cilvēki tos izmanto. Suņi gūst prieku, darot šīs lietas. Galu galā, viņu dabā ir strādāt jeb darboties, lai tiktu pie sava ēdiena.

Kaķi, savukārt, nav tik neatlaidīgi. Māte daba ir radījusi kaķi, kas maksimāli saglabā savu enerģiju. Tas ir arī iemesls, kāpēc kaķi var gulēt visu dienu un pēc tam vakarā atbrīvot savu enerģiju īsās rotaļās. Bet tas vēl nav viss. Turklāt kaķi parasti medī mazus dzīvniekus, piemēram, peles, kas nesniedz daudz enerģijas kaloriju veidā. Tas nozīmē, ka kaķi nedrīkst tērēt daudz enerģijas, lai iegūtu vienu barības gabalu. Vai esi kādreiz atgriezies pēc garas dienas, pilnīgi noguris? Vai Tev ir šķitis, ka darbs nav tā vērts, ko nopelni? Vai sevi salīdzini kā suni, kurš šādi jūtas pēc vairāku kilometru skriešanas pakaļ zaķim? Kaķis to nekad nedarītu, tāpēc arī ir grūtāk apmācāms nekā suns.

Kā apmācīt kaķi?

Kaķu apmācība ir ne tikai jautra un pārsteidzoša lieta, bet arī nodrošina viņiem garīgu un fizisku aktivitāti - kaut ko tādu, ko istabas kaķi nevar uzskatīt par pašsaprotamu.

Ja Tu saprātīgi plāno apmācību un piešķir atlīdzību, kas kopā ar paša uzdevuma iznākumu ir ārkārtīgi izdevīga kaķim, Tu sapratīsi, ka kaķa apmācība nemaz nav grūta, cik sākumā šķiet. Piemēram, kaķi var viegli iemācīt sēdēt pēc komandas, turklāt vislabāk ir sākt ar šo komandu, ja vēlies savam kaķim iemācīt foršas lietas. Paturi vien prātā, ka ne visi kaķi ir līdzīgi. Katrs kaķis ir apmācāms, bet daži mācās ātrāk un reaģē labāk nekā citi. Lūk, kā apmācīt kaķi sēdēt pēc komandas:

Lai arī nedaudz grūtāk, pamatkoncepcija par kaķa apmācību ir līdzīga suņa apmācībai - apbalvo savu kaķi katru reizi, kad tas nejauši reaģē uz komandu, un drīz dzīvnieks savienos šos punktus (sēdēšanu un apbalvošanu) un sapratīs, ka sēdēšana pēc komandas nozīmē atlīdzību.

Izvēlieties atlīdzību, uz kuru jūsu kaķis reaģē. Lielākā daļa kaķu reaģē uz barību, taču mutiska uzslava un glāstīšana var labi darboties kombinācijā ar barību. Atšķirībā no suņiem, tikai daži kaķi reaģē tikai uz mutisku uzslavu. Atlīdzība var būt jūsu kaķa parastā barība vai kaut kas garšīgāks, un tādējādi tas ir daudz izdevīgāks kaķim. Kārumiem jābūt viegli pārnēsājamiem un ātri izņemamiem, un Tavam kaķim jāspēj samērā ātri apēst apbalvojuma kārumu. Atcerieties, ka kārumi nodrošina kalorijas, un ir jāizņem atbilstošais kaloriju skaits no kaķa ikdienas barības daudzuma.

Pievērs kaķa uzmanību kārumam. Turi to divos pirkstos, novieto tuvu kaķa degunam un ļauj mincim to saost. Mērķis ir piesaistīt kaķa uzmanību ar kaut ko, ko tas vēlas, un panākt, lai dzīvniek nonāk apmācības režīmā.

Liec savam kaķim sēdēt. Saki “Sēdies!” pārliecinošā, bet ne aizvainojošā tonī un savieno to ar vizuālu žestu, piemēram, novieto plaukstu vertikāli. Šī norāde nodrošina papildu ievades kanālu, jo kaķis ne tikai dzirdēs komandu, bet arī to redzēs. Nesatraucies, ja Tavas pūles šķiet veltīgas. Šķiet, ka gandrīz visi kaķi pievērš maz uzmanības vai to nemaz nepievērš. Nav tā, ka Tavs kaķis nesaprot, ko Tu saki. Visdrīzāk viņam vai viņai vienalga. Bet viņi saprot un sasaistīs darbības.

Vēl viena metode, kas labi darbojas ar suņiem, var darboties arī ar dažiem kaķiem. Novieto kārumu pie kaķa galvas un pārvieto to uz augšu un nedaudz aiz dzīvnieka sejas, it kā virs galvas. Kaķis var nolemt sēdēt, lai kārums būtu redzams. Ja tas nedarbojas, var arī piecelties - kaķim var būt vieglāk skatīties uz kārumu sēžot. Ja neviena stratēģija neizdodas, vienmēr var gaidīt. Neviens kaķis nekad nav stāvējis visu mūžu. Visi kaķi galu galā sēž ar komandu vai bez tās, pat ja tas aizņem mēnesi. Atkārto komandu sēdēt tik bieži, cik Tev šķiet piemērots. Saki to skaļi, ja redzi, ka tavs kaķis sāk sēdēt.

Pasniedz savam kaķim kārumu tieši tajā brīdī, kad kaķa dibens pieskaras zemei ​​- ja iespējams, pus sekundes laikā. Jo mazāk laika gaidīsi, jo labāk kaķis sapratīs, kas izraisījis kāruma ierašanos.

Piecel savu kaķi un atkārto. Daudzi kaķi sēž, ēdot kārumu un pēc tam. Piecel kaķi, paziņo tam komandu “sēdēt” un atkārto iepriekš izdarīto – iedod kārumu.

Padari treniņu sesijas īsas un atkārto tās bieži. Vairākas minūtes vienai apmācībai ir pietiekami labas, un Tev vajadzētu apmācīt savu kaķi tikai tik ilgi, kamēr spēj saglabāt viņa nedalītu uzmanību. Pārtraukums palīdz informācijai iegrimt un pasargās kaķi no pārmērīgas stimulācijas. Paņem pārtraukumu un atgriezies apmācībā vēlāk tajā pašā dienā vai nākamajā dienā.

Pirmajās sesijās mincim, iespējams, būs tikai nejauša sēdēšana, kas ir labi. Kamēr Tu pastāvīgi apbalvosi savu kaķi, drīz redzēsi milzīgu progresu.

Laiks, kas vajadzīgs kaķa sēdēšanai pēc komandas sniegšanas, ar katru treniņu kļūs arvien īsāks. Ar laiku Tavs kaķis klausīs pavēlei neatkarīgi no tā, vai saimnieka rokā ir vai nav kārums. Tavs kaķis sapratīs, ka komanda “sēdēt” patiesībā nozīmē, ka tam ir jāsēž. Pēc tam var sākt apmācīt savu kaķi arī darīt citas interesantas lietas.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...