Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kāpēc vērts apsvērt zaļā jumta ierīkošanu?

Jumta dārzs, Zaļais jumts, foto valju.lv

Jumta dārzs, Zaļais jumts, foto valju.lv

Jumts, kurš ir zaļš nevis pateicoties izvēlētā jumta seguma krāsai, bet augiem. Jumts, kurš elpo, smaržo un iepriecina ar spirdzinošu dzīvību, kas iegulstas starp izplūdes gāzēm un skrejošajiem pilsētniekiem. Jumts, kurš sniedz ne tikai vizuālu baudījumu, bet var palīdzēt videi un cilvēkam. Šie ir tikai daži no iemesliem, kāpēc zaļā jumta ierīkošana kļūst par arvien populārāku izvēli gan būvējot ēkas no jauna, gan uzlabojot esošās.

Kas ir zaļais jumts?

Idejiski – ēkas jumts, kas pārklāts ar dabīgu augu segumu. Augi var būt dažāda veida, bet galvenais, lai tie būtu izturīgi un “turētos pie dzīvības” arī skarbos laika apstākļos – lietus, vējš, saule. Tāpēc nereti tas tiek saukts arī par jumta dārzu , kurš var būt iekārtots gan uz horizontāla, gan slīpa jumta. Zaļais jumts paver plašas iespējas radoši atsvaidzināt gan mājas fasādi, gan kopienas izskatu.

Kādos gadījumos apsvērt zaļā jumta ierīkošanu?

Galvenokārt, ja nepieciešams uzlabot ēkas vai kopējās ainavas izskatu. Zaļie jumti mēdz atrisināt arī dažādus funkcionālos jautājumus, kas saistīti ar jumta ekspluatāciju. Zaļo jumtu var izveidot praktiski uz visām ēkām – privātmājām, augstceltnēm, tirdzniecības centriem, autostāvietām, slimnīcām, kuras atbilst jumta izvietošanas drošības priekšnoteikumiem. Nevajadzētu baidīties zaļos jumtus izveidot arī laukos, ja pilsētā tie atsvaidzinās urbāno vidi, tad laukos tā ir brīnišķīga iespēja kā ēkai vai ēku kompleksam dabīgi iegulties ainavā.

Zaļo jumtu galvenās priekšrocības

Zaļo jumtu galvenās priekšrocības ir šādas:
• Ērti, viegli instalējama un videi draudzīga sistēma.
• Zaļās zonas palielināšana pilsētvidē. Ainavas arhitektūras uzlabošana.
• Ilgs kalpošanas laiks – izolācijas slāņi aizsargā no UV stariem un citām dabas blakusparādībām.
• Ilgtermiņa finansiālais ietaupījums.
• Temperatūras līdzsvarošana – vasarā telpās būs vēsāks, ziemā siltāks.
• Mikroklimata uzlabošana pilsētā. Šāda tipa jumti filtrē pilsētas gaisu un paši izdala skābekli.
• Augsta ūdens absorbcija - mājas drenāžu sistēmas, ūdensvadu sistēmas atslogošana.

Vai zaļo jumtu var izveidot visur?

Pirmā un svarīgākā darbība brīdī, kad galvā ieviesusies doma par jumta dārza izveidi, jāizvērtē ēkas konstrukcijas atbilstība ieceres īstenošanai. Jārēķinās ar papildus svaru ēkai, gan dārza, gan laikapstākļu dēļ (arī sniegam un lietum ir svars). Ideāli, ja ideja par zaļo jumtu tiek iestrādāta mājas būvniecības projektā. Jumta slodzes izturības pārbaudei noteikti jāpiesaista būveksperts. Kad noskaidrotas iespējas un dota zaļā gaisma jumta dārza izveidei, tā ierīkošanu noteikti jāuztic zaļā jumta izstrādes profesionāļiem, lai dārzs kalpotu ilgi, neradītu postījumus būvei un neapdraudētu drošību.


Kā tiek veidots jumta dārzs?

Jumta dārza ierīkošanas "pīrāgs" sastāv no:
• pretsakņu plēves;
• atbilstošas drenāžas sistēmas, kas piemērota konkrētai jumta dārza funkcijai;
• atbilstošs jumta dārza segums (laimiņu paklājs vai bruģēts celiņš, vai zāliens ar ziedu un krūmu dobēm).

Ierasti mēdz izdalīt divu veidu zaļos jumtus.

Ekstensīvie zaļie jumti

Ekstensīvie zaļie jumti ir viegli, ar seklu uzbūves augstumu un piemēroti jumtiem ar mazu nestspēju. Šis būs ekonomiskais variants zaļā jumta ierīkošanā. Ideāli piemēroti mazākiem jumtiem, pie nosacījuma, ka to konstrukcija atbalsta zaļo jumtu izveidošanu. Šiem jumta dārziem populārāk izmantojamie ir mazprasīgie augi – dažādu sugu sukulenti kombinācijā ar laimiņiem, kā arī atsevišķu daudzgadīgo puķu, graudzāļu vai zāliena stādījumi. Svarīgākais, lai to kopšana neprasa daudz rūpes, parasti tos veido tā, lai papildus laistīšana nebūtu nepieciešama. Slāņa biezums parasti līdz 81mm. Var būvēt slīpumos līdz 300. Šie dārzi ir salīdzinoši viegli ierīkojami

Intensīvie zaļie jumti

Intensīvie zaļie jumti būs lielie jumta dārzi, kurus paredzēts izvietot uz stabili un pareizi konstruētu ēku jumtiem, kas jau būvējot paredzētas jumta dārziem un spēj noturēt vairāk kā 1500kg. Dārzi paredzēti, ka tos izmanto cilvēki, jo līdzās augiem un puķēm uz jumta var izvietot arī celiņus, iestādīt kokus, izveidot vietas sportošanai un rotaļu laukiem. Šī uzskatāma kā labā prakse arhitektūrā - efektīvai telpas izmantošanai. Nereti šī ir īstā vieta, kur pilsētas džungļos izveidot mazdārziņus.

Jumta dārzu viennozīmīgi nevar uzskatīt par parastu dārzu, jāņem vērā principi gan tā sagatavošanā, augsnes kopšanā un augu izvēlē, tāpēc ļoti svarīgi sadarboties ar uzticamiem profesionāļiem jumta dārzu ierīkošanai, lai ieguldītās investīcija atmaksātos un nebūtu izšķiestas veltīgi.

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...